Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Herkese hayırlı forumlar

Benim bir sorunum var, start-stop çalışmıyor.
Car menüsünden girip baktığımda ise “Aracın enerji ihtiyacı yüksek” diyor.
Ben bunu servise sordum bakım esnasında akü değerlerine bakarız dedi aracı teslim alırkende baktık bi problem yok dedi, baktıklarınada pek inanmıyorum da neyse...
Devam ederse getirin dediler ediyor götürmedim bişe olmaz diye ama canımı sıkmaya başladı artık.
Bilgisi, daha önce karşılaşmış olam var mı acaba ?
Ve bazen çalışıyor, mesela 7 günde 1 sürüş boyunca(ortalama 1 saat) çalışıyor sonra tekrar o hatayı alıyorum.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Bizim oralarda start stop çok faydalı çünkü genelde kullandığım yollardaki ışıklar uzun süreli oluyor ve hep kırmızıda takılıyorum start stop çalışsa tasarruf edeceğimi düşünüyorum.
Evet bazen çok can sıkıcı çalışıyor zaten ben eve geldiğim zaman kaptıyorum hemen, park yaparken can sıkıcı olabiliyor veya manevramı engellediği zaman çalışırsa sinirden kapatırım, genelde çalışmaz ama öyle bir zamanda çalışır ki. :)

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
start-stop sistemine ben de karşıyım da, sistem ve o özellik varsa doğru çalışmasından yanayım.
akünün markası güldürdü beni. nerden bulmuş acaba alman tankı o aküyü :)
garantiden akü değişimi yapıldıktan sonra da pek kullanmayın sistemi
Rahatsızlık duyduğum şeyde o, sen bunu koymuşsun ve düzgün çalışmıyor.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Start-stop sisteminin asıl amacı emisyonu düşürmek değil mi zaten ? Yakıt tasarrufu konusunda üreticilerin fazla bir vaadi yok aslında sanırım.

Etrafta görüyorum, daha tekerlekler durmadan motor kapanıyor. Tamamen durduktan bir üç saniye sonra falan kapansa daha sağlıklı olur. Gerçi bana hiçbir türlü sağlıklı değil gibi geliyor.

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Yakıt tüketimi konusunda.
Bir kaç “gerçek” test vardı bu konuyu irdeleyen. Sonucunda, pompaya yansıyan, pek kayda değer bir kazanım yok, deniyordu
Hocam 2 dakikalık kırmızı ışıkta rölantide beklemek mi daha tasarruflu yoksa motor kapalı beklemek mi? Bahsettiğiniz test dur kalk trafikte start-stop testiyse o zaman iş başka, start-stop ortalama 7 saniye ve üzerindeki duruşlarda tasarruf sağlamaya başlıyor zaten.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Hocam 2 dakikalık kırmızı ışıkta rölantide beklemek mi daha tasarruflu yoksa motor kapalı beklemek mi? Bahsettiğiniz test dur kalk trafikte start-stop testiyse o zaman iş başka, start-stop ortalama 7 saniye ve üzerindeki duruşlarda tasarruf sağlamaya başlıyor zaten.

tabiki içinde bulunan trafiğe, araç kullanımına göre değişir ...
Benim güzergahıma (İstanbul sahilyolu, tünel, Anadolu yakası e5) 7 saniyeden fazla bekleme ihtimalim olan ışık sayısı 2 .. mesafe olarak ta 65km... akşam dönüş yolumda ise yine 2, ki orada da 120km den dönüyorum eve... benim için oldukça düşük, arızayı geçtim, konforsuzluğuna bile değmez... hoş bence çoğu insan içinde değmez.

MiaKaiser

Profesör
8 Eyl 2016
73
149
1,060
Marka
BMW
Makyajla kalktı. Benim aracımda mevcut.

Makyajla kalkmadı. Fabrika üretim yılı 2018 olan araçlarda kalkmış olabilir belki. Makyajlı kasa golfümün motoru;

IMG-2396.jpg

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,583
18,350
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Makyajla kalkmadı. Fabrika üretim yılı 2018 olan araçlarda kalkmış olabilir belki. Makyajlı kasa golfümün motoru;

IMG-2396.jpg

Aynen haklısınız. Çünkü bazı araçlarda var bazı araçlarda yok olay tuhaf açıkçası. 2018 üretim yılı araç görürsem bakacağım. Bazı araçlarda olmadığını gördüm.

2015 Golf’ün motoru
fa6b7eb1d8109b14dea1a527e5e5f24e.jpg

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Aynen öyle, bizim evin orda ki ışıklar 30saniyeden aşağı değil, ve ben çoğu zaman kısa sürüş yapıyorum mesela haftasonları kardeşimi kursa bırakıcam 3 defa ışığa takılıyorum ve start stop çalıştığı zaman 5.9-6.0 ile eve dönerken çalışmadığı zaman ortalama 8-9larda geziyor, bu çevreyede bağlı arkadaşın dediği gibi.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Start-stop sisteminin asıl amacı emisyonu düşürmek değil mi zaten ? Yakıt tasarrufu konusunda üreticilerin fazla bir vaadi yok aslında sanırım.

Etrafta görüyorum, daha tekerlekler durmadan motor kapanıyor. Tamamen durduktan bir üç saniye sonra falan kapansa daha sağlıklı olur. Gerçi bana hiçbir türlü sağlıklı değil gibi geliyor.
Valla çok garip, çalıştığı zaman ışıklarda duruyorum dediğiniz gibi 1-2 saniye bekleyip öyle kapanıyor bazende tam durmadan kapanıyor, belkide yanlış algılıyor durduğum zaman tam duracağımı sanıyor heralde.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Yakıt tüketimi konusunda.
Bir kaç “gerçek” test vardı bu konuyu irdeleyen. Sonucunda, pompaya yansıyan, pek kayda değer bir kazanım yok, deniyordu
Qashqai benzinlide calistirdigimda sistemi zaten motor sogukken vs devreye girmiyorda bilgisayardan anladigim kadariyla calistirinca 6.5 calistirmayinca 6.7 ortalamam oluyor

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Konu hortlatma :D

30bin bakımında durumu anlattım tekrar 15bin bakımında baktık aküye sorun yok demişlerdi, ama şimdi tekrar baktıklarında aküde sıkıntı var garantiden değiştiricez dediler "Varta" markalı aküyü taktılar şuan sorun yok, ilk bakımda bizi yemişler ama neyse :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım