AÇIK HGS Etiketi Sınıf Sorunu

demirkan

Demirkan
Takipçi
28 Şub 2021
4
45
20
İstanbul
Marka
Ford
Merhabalar, ocak başında aldığım ford puma 2020 aracım için eski plaka sahibinden kaynaklandığını düşündüğüm bir HGS etkiketi sınıf sorunu var. Araç ruhsatta normal otomobil olarak geçtiği halde 1.sınıf etiket almama izin vermedi, sınıfı doğru seçin dedi. 2.sınıfı seçince kabul etti. Etiket gelince değiştiririm dedim etiket geldi değiştirilmediğini öğrendim, ben de bakiye yüklemeden bir şekilde plakaya yazılarak 1.sınıf ödemeye devam ettim (sürekli kgm borç sayfasından kontrol ederek) şimdi işlerim dolayısıyla sık sık şehir dışı seyahatlere başladım, mecburen düzeltmem gerekiyor, hangi bankadan başvuru yaptıysam 2.sınıf gözüküyor sorun banka kaynaklı değil anladığım kadarıyla. hgs@kgm.gov.tr'ye mail attım akşam dönüş bekliyorum ama allah bilir ne zaman dönerler. Başına daha önce böyle bir durum gelen oldu mu? Varsa nasıl çözdünüz?

Şimdiden teşekkürler herkese

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Sınıfla ilgili bir istisna var mı bilgim yok ancak genel olarak "HGS etiketi" üzerinde bir bilgi değişimi yapılamıyor. HGS kartı olsaydı mümkündü.

En yakın PTT şubesine giderek elinizdeki etiketi iptal ettirin, yeni etiket için verdikleri formda araç sınıfını M1 yazıp, çalışanın verdiği kartın 1.sınıf olmasına dikkat edin. Başka bir çözüm varsa da bilgim yok.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Bu HGS’deki bilgi sadece sanıyorum plaka ve araç sınıfı. Ben e-Devlet’ten kontrol ettim. Başka bir bilgi yer almıyor. Bizde plaka değişmediğinden bu sene Türkiye’ye geldiğimde araba değişmiş olsa da aynı HGS’yi kullanacağım :)

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Bu HGS’deki bilgi sadece sanıyorum plaka ve araç sınıfı. Ben e-Devlet’ten kontrol ettim. Başka bir bilgi yer almıyor. Bizde plaka değişmediğinden bu sene Türkiye’ye geldiğimde araba değişmiş olsa da aynı HGS’yi kullanacağım :)

Başvururken plaka, araç sınıfı ve ruhsat no. istiyorlar.
Kaçak geçiş vb. durumlar için plakadan kontrol yapılıyor, araç marka-modeliyle ilgili bir bilgi yok (şayet ruhsat no.nun içinde o bilgiler yer almıyorsa). Sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Kaçak geçiş vb. durumlar için plakadan kontrol yapılıyor, araç marka-modeliyle ilgili bir bilgi yok (şayet ruhsat no.nun içinde o bilgiler yer almıyorsa). Sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Açıkçası başvuruda hangi bilgileri yazmıştım hatırlamıyorum ancak ben de öyle düşünüyorum. Etiketle ilgili görünen tek bilgi plaka, araç sınıfı ve isim. İsmi zaten yanlış yazmışlar sağolsunlar, plaka ve araç sınıfı doğru :) kontrolde de ruhsat numarasına kadar bakmazlar herhalde. Kaçak geçiş de yapmayacağım, çalışmazsa Hgs sensörleri plakadan bakıp silinir. Tekrar sınırdan çıkış yaparken göreceğiz artık 😬

demirkan

Demirkan
Takipçi
28 Şub 2021
4
45
20
İstanbul
Marka
Ford

Banka üzerinden başvuru yaparken istemiyorlar ben sadece plaka ile başvurdum, garanti bankası üstünden. Yapı krediden başvururken ruhsat no istedi, yazdım ama yine de 2.sınıf seçmeye zorladı. İlginç bir sorun gerçekten. Şu yasaklar bitince dediğiniz gibi ptt'den gidip yaptıracağım. Hep bankadan aldım eve direkt geldi etiket, ptt'den işlem hiç yapmadım.

Teşekkürler bilgi için.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım