Hız ve Devir Bilgilendirmesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Melih Eksi

Profesör
9 Eyl 2016
154
109
1,085
Anlık yakıt tüketiminde geziyor hep gözüm malum öğrencilik durumu. Bazen 4.vitese düşmediğim oluyor evet, uzun yolda aracı henüz çok kullanmadım 4.yola çıkışım galiba uzun yolda. Dediğinizi aklımda bulunduracağım, aracı boğmuyorum fakat devirden düştüğü oluyor bazen yolun durumuna göre. 5.viteste kalıyorum, kalmayayım. :)
Hocam araba neydi ya ?

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Yüksek devir çevirmesi yakıtı illa ki olumsuz etkileyecektir ama gaza fazla basmayınca veya hız sabitleyici kullanınca devrin çok da önemi kalmıyor. Az yakmanın formülü ani hızlanma ve yavaşlamalardan kaçınmak.
Hız sabitleyici olsaydı keşke hocam, ayağımı düzgünce sabitlemeye çalışıyorum. Şuan şehir içi 7.5 Litre yakmışım İstanbul trafiğinde. Uzun yolda bu değerin altında tutmaya gayret edeceğim.

kansuvargun

Profesör
8 Eyl 2016
237
259
1,385
34
İstanbul
Aracınız 5 ileri olduğundan bu sıkıntı oluyor maalesef. Aslında düz yolda tek kişi giderken saatte 100-120km hızda aracın süratini koruması için 15hp yeterli oluyordu bir hesaplamaya göre. 6 ileri olsaydı araç muhtemelen 2200 civarı devir çevirecekti ve yakıt tüketimine katkı sağlayacaktı. Şimdi çoğu üretici aşağı yukarı 90hp+ dizel ve 100hp+ benzinli motora sahip araçlarına standart olarak 6 ileri şanzıman koyuyor.

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Aracınız 5 ileri olduğundan bu sıkıntı oluyor maalesef. Aslında düz yolda tek kişi giderken saatte 100-120km hızda aracın süratini koruması için 15hp yeterli oluyordu bir hesaplamaya göre. 6 ileri olsaydı araç muhtemelen 2200 civarı devir çevirecekti ve yakıt tüketimine katkı sağlayacaktı. Şimdi çoğu üretici aşağı yukarı 90hp+ dizel ve 100hp+ benzinli motora sahip araçlarına standart olarak 6 ileri şanzıman koyuyor.
Dediklerinize katılıyorum, 6.vitesi arıyor elim. Diyorum ki "6.vitesim olsa çok daha az yakardı". Eski olmasına veriyorum o halde artık. Her şeye rağmen seviyorum kara elmasımı :)

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Abi onu bende denedim. Acc ile 4. Viteste gidiyordum. Araç iki silindirle gidiyordu ama sürekli 6 ya at diyordu. Attığımda düz yolda daha az yaktığını gördüm. Ama yokuşta değişebilir gibi.
Arabanın düşük devirde gitmesi illa ki yakıta fayda edecektir. Ama arkadaşın araba yüksek devirde gittiğinden dolayı öyle söyledim. Motor çalışmasına göre yakıt tüketecektir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım