Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

umitoz

Ümit Öz
Elit Apaçi
9 May 2019
120
72
785
32
Marka
Honda
Selamlar arkadaşlar 2011 model Honda Civic Fd6 sahibiyim aracım rölantide titreme yapıyor motor sıcak ya da soğuk farketmezsizin titriyor. Sanki kronik bir şey gibi bu sorunu yaşayan ya da ne olabileceği hakkında bilgi sahibi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim.. 😊

umitoz

Ümit Öz
Elit Apaçi
9 May 2019
120
72
785
32
Marka
Honda
Arabam yaklaşık 25 bin kmden beri bende ilk zamandan beri bu titreme var. Subap ayari yada buji değişimi hiç yapmadım. Arabam 163 bin kmde

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Hocam sübap ayarı yaptıracaksınız. Soğuk havalarda ilk marşta daha belirgin hale gelir rölanti dalgalanması. LPG ve benzinde aynı gibi geliyor size ama ben bunu LPG'li civiclerde duymuştum hep, benim aracımda da vardı zamanında. Belirli periyotlarla yaptırmanız gerekecek. Sanayide rastgele bir yere gitmeyin. Herkes yapamaz zaten de, çoğu da "bu arabalar sübap ayarı otomatik yapar ağbi, seni yemişler" diye saçmalar. İstanbul Anadolu yakası'nda İkiler Honda servisini önerebilirim.

lmter224

Asfalt Kurutucu
13 Eyl 2019
121
90
510
İstanbul
Subap ayarı öyle birşey ki kimse yapmıyor. Yetkili servislerin bile çoğu yapmıyor. Oysa belirli aralıklarla üst külbütör kapağını açıp sentille subap ayarı yapmak bu kadar zor ve zahmetli olmamalı. Daha önce tek silindirli motosikletime yapardım. doğru aletlerle 16 subap için teker teker ayar yapmak bilinenin aksine bir prosedürü yoksa tecrübeli birisi için en fazla 30 dakika sürer. Ama bu işin şöyle bir inceliği var subap ayarı için motor buz gibi olmalı. Yani arabanızı servise bıraktığınız zaman ertesi gün almalısınız uğraştırıcı kısmı burada. Birçok servis bu uğraştan kaçıyor

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Subap ayarı öyle birşey ki kimse yapmıyor. Yetkili servislerin bile çoğu yapmıyor. Oysa belirli aralıklarla üst külbütör kapağını açıp sentille subap ayarı yapmak bu kadar zor ve zahmetli olmamalı. Daha önce tek silindirli motosikletime yapardım. doğru aletlerle 16 subap için teker teker ayar yapmak bilinenin aksine bir prosedürü yoksa tecrübeli birisi için en fazla 30 dakika sürer. Ama bu işin şöyle bir inceliği var subap ayarı için motor buz gibi olmalı. Yani arabanızı servise bıraktığınız zaman ertesi gün almalısınız uğraştırıcı kısmı burada. Birçok servis bu uğraştan kaçıyor

Sabah erkenden gidip aracı soğutucunun önüne koymakta bir çözüm :) Aslında her servis bunu yapabilir , sadece müşterilerin bu uğraşa girmeye gönüllü olması her 40k km civarında ayar yaptırmasını bilmesi lazım.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Yada başka bir çözüm yolu , tanıdık çekici ayarlamak :D 50-60-70 tl artık neyse verilir , araç sabah indirilir işlem 2 saat sürer güle güle binilir :D Hem km yapmamış olursunuz biraz olsun :D

umitoz

Ümit Öz
Elit Apaçi
9 May 2019
120
72
785
32
Marka
Honda
Ama şöyle bir şey de var. Arabamda herhangi bir baygınlık cekiste düşme cok yakma vs yok.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Ama şöyle bir şey de var. Arabamda herhangi bir baygınlık cekiste düşme cok yakma vs yok.
Çekişte hissedilir bir fark olmuyor zaten hocam, lpg ile kullanıyorsanız yakıttaki artışı da çok farkedeceğinizi sanmıyorum. Bende soğuk havalarda motor ısınana kadar vites küçültürken (genelde 2'den 1e) ya da iyice yavaşlayıp debriyaja bastığımda motor stop ediyordu, o kadar bariz rölanti dalgalanması vardı. İnternetten araştırıp sübap ayarı yapılması gerektiğini öğrenmiştim ama yukarıda arkadaşın bahsettiği gibi bu işlemin yapılabilmesi için motorun soğuk olması gerekiyor ve yapacak ustanın bu işlemde tecrübeli olması şart. Yoksa kısa süre sonra ayar tekrar bozuluyor.

umitoz

Ümit Öz
Elit Apaçi
9 May 2019
120
72
785
32
Marka
Honda
Manisa Kırkağaç'ta ikamet ediyorum bu iste ehil usta bulacağımı pek sanmıyorum hadi hayırlısı..

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,716
1
6,450
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
50.000km kadar fd6 civic kullanmıştım ama dediğiniz durumu hiç yaşamadım.

Fakat arkadaşların da belirttiği gibi, sorun yüksek ihtimalle subablarla alakalı ve basit bir subab ayarı ile halledilir gibi.

Manisa'da bulamazsan, İzmir'de prk çok honda ustası var, ilk aklıma gelen honda masters, çiğli'de. Kendileri ile hiç çalışmadım ama honda konusunda iyi diye biliyorum kendilerini.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım