KAPALI İki Çok Farklı Araba Arasında Kaldım!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Cyberia

Asfalt Kurutucu
28 Ara 2016
5
3
595
Arkadaşlar merhaba

Başlıkta da yazdığı gibi iki çok farklı araba arasında kaldım. Bu ikisi arasında kalınır mı demeyin, oldu bir kere :) araçlar sırasıyla
1. 2017 (7.5) Golf 1.6 TDI DSG Highline + Cam Tavan - 0 alınacak - 125000 TL
2. 2015 üstü BMW 3.20i Sport veya M paket maks bütçe 145-150000 TL

Biliyorum biri HB biri Sedan. Biri benzinli biri dizel. Neredeyse tam iki zıt araba ama ikisi de farklı ihtiyaçlarımı karşılıyor.

Golf: Donanım olarak hoşuma gitti açıkçası. Fiyatı pahalı dursa da artık piyasa ortada. Yüzde 60 vergi diliminde liste fiyatı, yüzde 50ye almak avantajlı olacak. DSG sorunlu olsa da benim hoşuma giden bir şanzıman ve aşırı dur kalk trafiğe girmiyorum. Ek bir ücret ile apple carplay ve android auto kullanabilecek olmak çok cazip benim için. Son olarak da araç sıfır olacak.

BMW: Eskiden 2013 model Leon 1.4 140bg kullanıyordum. Tekrar onun gibi güçlü bir araba alacak olmam cazip geliyor. Aracı birkaç gün kullandım ve sürüş zevki çok hoşuma gitti. Öyle yanlıyım ediyim filan birisi değilim ama lambada hızlı kalkmak ya da sola çıktığımda arabanın gücünü hissetmek hoşuma gidiyor. İç donanım da belki teknolojik olarak Golften bir adım geride bazı alanlarda ama bazı özellikler de Golfe ek oluyor ( elektrikli koltuk, geri görüş kamerası ve anahtarsız çalıştırma gibi)

Ekonomik boyutuna bakınca tabi Golf kredisiz alabiliyorum ve 0. BMW ikinci el olacak(uğraştıracak) ve bütçemi arttırmam gerekeceği için kredi çekicem. Üstüne araba gittiği kadar yakıyor da :) Golf tarafında ise her ne kadar tüm piyasa da artmış olsa 125bin TL düşündürüyor ileride ikinci eli ne olur satılır mı diye?

Çok uzun oldu ama yaşadığım tüm çelişkileri anlatmaya çalıştım. Yardımlarınızı bekliyorum :)

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,315
1
9,483
4,970
kocaeli
yakit olarak f30 verdigi histen dolayi sizi daha cok basmaya tesvik edecek buda yakit masrafinizi arttiracaktir . Ama bu sizin icin sikinti olmayacaksa 320i daha iyi olur diye dusunuyorum .

Bir yanda 0 dizel bir arac bir yanda 2.el Benzinli bir arac .
Arkadan itisli olması keyifli bir surus yasattirir (drift-yanlamaya falan baglamayin) golfte ise yakit tuketimi ekranini acip ekonomik
bir surus yaparsiniz :)

Birde f30 un bazi motorlarinda sorunlar ortaya cikabiliyor . Forumda bu konulrda tecrubeli kisilerin fikirlerini alin .

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,142
1
3,149
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Benim aklımda oluşan seçenekler şu şekilde oldu: 125bin TL karşılığında;

-Dizel gürültülü C segmenti?
-Arkadan itiş Premium?

ama ayrı ayrı düşündüğümde günümüz şartlarında iki otomobile de bu paraları verdiğimde mutlu olmayacağım hissine kapılıyorum. Highline donanımda bile anahtarsız çalıştırmanın opsiyonel oluşu, 3 serisinin artık çılgın mütahit çocuklarının elinde kuş serisine dönüşmüş olması filan rahatsız ediyor beni.

Bütçemi o kadar zorlayabilecek olsam, illa 0 km olmayacaksa alternatifleri değerlendirirdim ben şahsen. Misal;

https://www.sahibinden.com/ilan/vas...016-infiniti-q30-1.5d-premium-463375261/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...2016-s60-t3-advance-10-bin-km-479684580/detay

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Aslında benzer bir ikilemi bende yaşadım.. hatta forumda konu açmş, en sonunda arkadaşlar bana "kaşınma" demişlerdi :)

Net olan şey, 320i sizİ performans konusunda çok daha mutlu eder.. arkadan itişi ile de yeri geldiğinde çok keyif verir..Golf, performans konsunda sizi güldürmez... ama çok ehil bir motor, gidiş ve uzun yolda eski dizeller gibi sizi yormaz... ben ilk defa uzun yola çıktı geçen hafta Golf 7 ile..hatta şu an Antalya tarafında izindeyim..uzun yol performansı ve aracın konfor seviyesi evet bir 320i kadar olamayacak olsada memnun etti.. motor ise yeterli idi..

Net olan bir başka şey, 320i yakar... eğer azıcık keyif te alayım dediğinizde km maliyeti olarak cebinizden neredeyse 2 katına yakın bir bedel çıkabilir..

Golf ü 0 alabileceğiniz için herhangi bir problem yaşama olasılığımız yok .. ki fiyat olarakta bence piyasa şartlarında o araç pahallı değil... DSG de. Sorun yaşama olasılığınız düşük..

eğer yakıt hiç bir şekilde dokunmayacak, ek kredi maşiyetleri ile birlikte sizi yormayacak ise, tabiki 320i tercih edilir... en nihayetinde Premium marka ve segment olarak yukarıda, temiz olursa neden olmasın...

eğer ekonomi ön planda ise Golf alınır fazla düşünülmeden ...he tabiki birde Golf Tsi bakılabilir, tdi dana daha iyi gider, 320 den az yakar... performans konusunda da arada kalır...

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,125
4,433
4,220
varsova
Marka
Porsche
bmw ikinci el olacak, golf sifir olacak, her ne kadar bmw kullanicisi olsam da gonlum sifir km aractan yana.. iki aracta sizi uzmez, biri sizi petrol istasyonunda sevindirirken digeri surus keyfiyle sevindirir.

Dersenizki tanidikta arkadasta akrabada temiz ikinci el bmw var gecmisini biliyorum, o zaman alin derim. oyle bir durum yoksa bence ikinci el ile sinirlerinizi harap etmeyin, sifir alin golf alin iciniz rahat etsin, benim nacizane gorusum bu yonde :)

BatuhanSks

Profesör
9 Kas 2016
179
186
1,185
Şuanki piyasa artmadan düşmeden devam ederse, [ki ne olacağı belli deil sürekli fiyatlarda yukarı doğru çıkan bi çizgi var..]
temiz ! bmw almanız için bir mantıklı neden de şu olur; 2. el alıyorsunuz ki bmw ölüsü para ediyor satarkende yine bu fiyat bandına satarsınız. ama golfe anahtar vurduğunuz an belli bi kaybınız olur.[kredi faizi de var tabi onuda 150 nin üstüne eklemek lazım]

Nerde ne amaçla kullanacaksınız bilmiyorum ama f30 aile içinde genç içinde tatmin edebilecek potansiyel bi araba fikrimce.
Premium.Daha prestijli.Daha vs vs vs . Ben Golf alsam acentadan çıkarken yanımdan bi f30 geçse kahrolurdum :D . Arabanın arkasıyla oynamam vs demeyin Arkadan itişinde tadına elbet bir gün bakarsınız :).
Ben oyumu 3 serisinden yana kullanıyorum..

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Kalite olarak tartışmasız 320i derim. Ancak BMW sürücü profili malum. Gözümün önünde bir kaç defa yan verirken kaldırıma çıkan BMW gördüm. Şimdi onları düşünüpte 2 yıllık bile olsa BMW'ye temkinli yaklaşırdım. Arabayla birlikte sahibine de bakmak şartıyla BMW, yoksa 0 arabayı tercih ederdim.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,577
2,745
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Bu vergilendirme politikaları ile sıfır kilometre araç alma eğiliminde olanlara hayranım. 5 bin kilometrede olsun ikinci el olsun diyen cephedeyim.

Ayrıca 125bine o kadar güzel alternatifler var ki;

Civic RS
Volvo V40
Skoda Superb
Mazda mx5

İlk aklıma gelenler.
Her köşede görülen arabalar mı bu tarz canavarları mı?

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Golf gibi bir otomobile, 125 bin bağlayacak gücü kudreti olan kişinin 100 kmde 7-8 litre benzin yakacak Bmw 320i gibi bir otomobilin yakıt masrafını dert edeceğini sanmam acıkcası. Günümüzde tüpsüz tüm benzinli arabalar zaten o litrelerde yakıyor. Ben bile 12000 km kadar benzinli otomatik accent kullanmış adamım. O arabanın üstesinde gelebiliyordum. Arabanın fiyatı 31000 tl, tüketimi 8 litre. Tamam arada dert yanıyordum, çok yakıyor diyordum. Sonucta 31000 tl lik araba bu. Gel gelelim 150 bin liralık bmw alan adam olsam 8 litre hiç gözüme batmaz hatta çok ekonomik derdim.

Son düzenleme:

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Bir de buraya yazmak "kolay" durumu var tabi... Golf alınmaz direk 320i alınır diyen arkadaşların da çoğu aynı durumda ya golf ya da bir başka denk aracı alır çıkar işin içinden...

Bir de Golf ün pahallı olma durumu var.... Kia pahallı değil, Ford zaten ucuz, Mazda kelepir, i30 u ları da sanki kızılayda dağıtıyorlar... ama anahtarsız çalıştırma yok diye Golf pahallı..

neyse, siz yine gönlünüzden geçeni alın, Golf sizi üzmez... 320i de patlak çatlak değilse en azından keyifli sürüş ve gidişiyle memnun eder.. ama o mutluluk 7-8lt ile kalmaz..

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Yılda 25-30 bin km kullanmadıktan sonra BMW'nin yakıtı sadece psikolojik üzer. Yani önünüzde 4-5 litre yerine 8-9 litreyi görmek tabii ki etkiler adamı. Ayda nereden baksanız 1600-1700 km yol yapıp 700 lira civarında benzin alıyordum ben. Baktığınız zaman hiçbir şey değil bana kalırsa.

İkincisi premium.

Üçüncüsü üst segment.

Sürüş zevki sadece gazlamayla anlatılabilecek bir şey değil. Bir yerden bir yere giderken sizi memnun edecek, içinde bulunmöaktan zevk alacağınız bir araba olması da önemli.

Bu piyasada Golf'e o paraları vermek yerine üstüne biraz daha koyup 320i almak çok ama çok daha cazip bana kalırsa.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,371
46,068
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Madem tüm araçlar ederi üzerinde, madem hatırı sayılır küçük bir servet vereceğim, o zaman değsin deyip premium alırım. En azından ' çok para verdim ama değdi, 2 segment yukarıda bir araba aldım ' derim. Hepsi bir yana d+ segmentin en iyi modelini aldım, zf8 gibi piyasanın en iyi şanzımanını kullanıyorum derim. Golf'ü aldığımda dizel olmasından başka hiç bir şeyi beni tatmin etmezdi açıkçası ki piyasanın en güçsüz dizel motorlarından birini kullanıyor hala. Bmw temiz olmak şartıyla, önceki kullanıcısının güven vermesi şartıyla her şekilde bu karşılaşmada en mantıklı olan taraf hele ki bu fiyatlarda.

Ek olarak; bmw'ye fazla para vermek dokunuyorsa da 125 lirayı gidip golf'e vermem. Kredi çekmek mantıklı gelmiyor diyorsanız 125 liraya gidip daha ilk bakımını görmemiş d segment otomobil alabilirsiniz. Her halükarda golf'ten daha iyi bir otomobile binmiş olursunuz. 125 lirayı c segment bir otomobile gömmenin hiç bir mantıklı tarafı olamaz açıkçası. Ancak duygusal sebeplerle verilirse verilir.

Son düzenleme:

brkbrave

Profesör
24 Ocak 2017
56
54
1,010
Artık dizel golfe 125 bin verilince çok da yakıt avantajı kalmıyor bence. Bu iki seçenek arasında 320i daha mantıklı bence o yüzden. Bence daha az bütçeyle daha tatminkar 1.4 tsi golf (ben de 1.4 tsi golf kullanıcısıyım) almanız daha makul olabilir. Ayrıca Audi de zaman zaman kampanya yapınca özellikle a3 fiyatları golfe oldukça yaklaşıyor, fiyat almanızı öneririm.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Kimse de çıkıp dememiş golf highline tdi+dsg liste fiyatı 138k sen nasıl üstüne cam tavan alıp 125k alıyorsun diye :D Hocam bence golf al ama hiç kullanma zaten onu golf pahalı değil x araba sanki çok ucuz diye 135k fiyata alacak birini bulursun :D en azından sonrasında alacağın bmw için çekeceğin kredi az olur :)

Edit: sanırım elde kalan bir araba ya da comfortline :)

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Kimse de çıkıp dememiş golf highline tdi+dsg liste fiyatı 138k sen nasıl üstüne cam tavan alıp 125k alıyorsun diye :D Hocam bence golf al ama hiç kullanma zaten onu golf pahalı değil x araba sanki çok ucuz diye 135k fiyata alacak birini bulursun :D en azından sonrasında alacağın bmw için çekeceğin kredi az olur :)

Edit: sanırım elde kalan bir araba ya da comfortline :)

Golf 138 bin lira?
tenor.gif

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
C segment bir arabaya 125k ₺ verip iyi bir tercih yaptım, içim rahat diyerek binemem. Ayrıca bu kadar para verince de isterse 5lt ortalaması olan bir dizel olsun ne kadar yakıt avantajı olacak Allah aşkına ben zaten 125k ₺ vermişim. Onu geçtim bu paraya bir araba alıyorsam kmde 10-15 kuruşluk bir farkı umursamazdım. Konuşmak kolay ama her şey bir golf 7 den inip 3.20i ye binince gerçekliğe kavuşuyor, kapı tutacağını tuttuğunuz anda, koltuğuna oturduğunuz anda.
İçine bindikten sonra sahip olmayı hayal ettiğim bir kaç arabadan biri f 30 kasa.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım