Jant hakkında yardım

LeoWasHere

Melih
Takipçi
18 Haz 2020
3
3
20
26
Bursa
Marka
Opel
Merhaba arkadaşlar, 2019 model Insignia sahibiyim. Aracıma 20 inç jant takmak istiyorum, 20 inç janta uygun lastik ölçüleri ise 245/35/20. Şuan üzerinde 17 inç jant var genişliği 8 inç. 20 inç jant taktığım zaman orjinalinde genişlik 8.5 inç oluyor.

Şimdi sormak istediğim bir kaç soru var.

1. Genelde 20 inç jantta 9 - 9.5 genişlik mevcut, bu jantlar Insigniaya uygun mudur, takarsak işlem gerekir mi?

2. Sanırım arkadan itişli arabalar için kullanıyorlar, önler 245/35/20 arkalar 275/30/20 ben bu şekilde kullanırsam araba bu lastikleri kaldırabilir mi veya hantallaşır mı?

3. 17den 20 inç janta geçtiğimde jant 7.5 santim büyümüş olacak, yarısını alırsak 3.75 santim yapar, şuan ki lastikler 55 yanak benim takmak istediğim 35 yanak. 3.75 - 2 = 1.75 cm . Bu araba 1.75 santim yükselecek benim yaptığım hesaba göre. Ama bu tamamen cahilce yapılmış bir hesaptır yanlış düşünüyor olabilirim. Araba 1.75 cm yükselirse yay takmam mecburi mi ?
Kısaca 17 den 20 inçe geçtiğimde yay takmam mecburi mi :)

4. Jantçıların sattığı OEM olmayan hoşuma giden bir kaç jant var fiyatları 3.500 - 4.500 arasında değişiyor. Bu jantlar ne kadar güvenilir ne kadar sağlamdır?

Sorularım bu kadar vaktinizi ayırıp yardım ettiğiniz için şimdiden teşekkürler.

VectraGt28

Halil İbrahim MIDIK
Profesör
25 Ocak 2020
136
303
1,585
Trabzon
Marka
Opel
Hocam nacizane tavsiyem sadece görüntü için 17' den 20' ye geçmek aracı yorar bence illa geçilecekse de profesyonel bir şekilde yapılması lazım aracın süspansiyon sistemine binen yük artacak sonuçta, umarım daha önce denemiş tecrübe etmiş biri size yardımcı olur.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,181
45,744
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
245 35 R20 jantlar zaten insignia'da fabrikasyon kullanilabilen bir jant. Eger ozel bir suspansiyon kiti veya ayariyla fabrikadan cikmiyorsa bu ebadi kullanabilirsiniz.

275 30 R20'yi arkalar icin ciddi gereksiz bir hamle. Zira bu arac arkadan cekisli degil, olsa bile bu ebat bir lastigi hak edecek gucte degil. Ayni sey kullanmak istediginiz 245 30 R20 jant icin de gecerli.

Lastik ebadindan kaynakli yukseklik icin yay kullanmaya gerek olmaz. En azindan bu sekillde cuzzi bir yukselme icin gerekli olmaz. Yalniz az once soyledigim gibi 20 inc jant fabrika cikisli insignia'larda kullaniliyor olsa da lastik camurluga surtmesin diye uretici tarafindan bu janta ozel bir suspansiyon ayari, yuksekligi yapilmis mi onu arastirip karar vermek gerekiyor.

Jantcilarin sattiklarini tam bilmiyorum. Kaliteli ve orjinal jant ureticilerinin urunlerini satanlardan tabi ki boyle bir jant alinir.

Toplamda bakarsak 245 35 R20 araci yorabilir. Yakit tuketimi yukselir, son hiziniz ve ara hizlanmalariniz duser. Konfor duser. Viraj limitleri yukselir. Bununla birlikte on takimlar ve yuruyen gereksiz yorulur. Bozuk yollara karsi aracin toleransi duser. Ayrica bu ebatta adam akilli bir lastik seti yaklasik 6 bin lira civarinda. Boyle bir ebat kullanip kaliteli lastik pahali diye alamazsaniz zaten bu jant ebadini kullanmanin da bir mantigi olmaz.

Netice itibariyle eksisi artisindan cok daha fazla bir uygulama.

LeoWasHere

Melih
Takipçi
18 Haz 2020
3
3
20
26
Bursa
Marka
Opel
Yorumlarınız için teşekkür ederim, sadece görünüş için yaptırmayı düşünüyorum fakat arabayı yoracaksa ve zararı olacaksa tabiki en mantıklısı yaptırmamak. Artık daha güçlü bir arabada görüşmek üzere.:)

LeoWasHere

Melih
Takipçi
18 Haz 2020
3
3
20
26
Bursa
Marka
Opel
Tekrardan rahatsız ediyorum ama kafaya taktım önüne geçemiyorum :D 20 den vazgeçtim peki 19 taksak o da çok yorar mı arabayı? 19 bildiğim kadarıyla insigniada yok lastik ölçüleri 245/40/19 %-0.1 sapma var. Ne dersiniz olur mu 19 ?

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,028
1
1,090
2,570
Ankara
Marka
BMW
bir mühendisliğinin temeli gibi bir şeydir:
hareketli kütle azaltmak ya da arttırmak çok fark yaratır.
şuna aracın üzerinde olan 17” ile 19” arasında (kafadan atarak söylüyorum) jant başına 5 kg fark varsa 4 jant için 20 kg fark yaratır.
jant hareket eden bir şey olduğu için 20 kg fark çok daha büyük fark yaratır.
orijinal ebat neyse onunla devam etmeniz hem sizin yakıt açısından cebiniz hem de aracınızın sağlığı için çok büyük yarar sağlar.

Shendelzare

Onur Badur
Asfalt Kurutucu
5 Haz 2020
20
86
685
31
Istanbul
Marka
Renault
Aşağıdaki adresten dilediğiniz jant ve lastik ölçülerini girerek olacak değişimleri gözlemleyebilirsiniz, alacağınız orijinal olmayan jant çok ağır olacaktır bundan dolayı aracınızı yavaşlatıp yakıt tüketimini artırabilir. Bu işe çok para gömerim derseniz hem 20" olup hem de orjinal 17" jantınızdan daha hafif bir jant alabilirsiniz ancak bence o kadar para gömmeye değmez.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım