Jant Seçimi Ve Boyutları Sorunsalı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Obsession

Profesör
28 Ara 2016
69
38
1,020
Antalya
Selamlar, önceki konumda arabam üzerinde birkaç değişiklik yapmak istediğimi ve bu konular hakkında bilgim olmadığını söylemiştim o yüzden bu soracaklarımı mazur görün :)

Aracımda fabrika çıkışlı jantlar bulunuyor ve ben bunları tüm tepkilere rağmen değiştirmek istiyorum. Fakat öğrendiğim kadarıyla herhangi bir jantı seçip ''Bunu takayım'' diyemiyorum.

Yabancı bir siteden aracımın orjinal jant ve lastik boyutları hakkında şöyle bir bilgiye ulaştım :

Jant
15 x 6J ET60
PCD: 5X112
Orta delik: 66.6mm

Lastik
195/70 15C - 6mm sırt

Orjinal Jantlarım ve Arabam Bunun Aynısı :
Bvqddp.jpg

İstediğim Jant Boyutları/Görünümü İse Şu Şekilde :
2nDllA.jpg

Bu şartlar altında, konforu olumsuz etkileyecek olmasını göz ardı ederek, aracı daha sportif gösterecek ve modelini beğendiğim herhangi 17,18,19,20 İnç jantı kullanabilir miyim ?

Diyelim uygun 18 inç bir jant buldum, buna uygun lastiği nasıl seçerim ?

Bu araca şu jant gider diyeceğiniz modeller var mıdır, nelerdir ?

Cevaplarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim... :)

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Bu gider senin arabana öyle dev gibi şekilli jantlar olmaz arabana biraz klasik havası katman lazım.

http://www.sahibinden.com/ilan/yede...o-janti-17-inc-sifir-ayarinda-388830289/detay

Jantın replikasından Vs. uzak durmakta fayda var Allah korusun sonuçta ona emanet gidiyor sayılırız orjinal çıkma jantlar araştırabilirsin.

Aracın kitabında desteklenen jantlar veya ölçüler vardır aslında. Normal de üzerinde bulunanın 1 yada bilemedin 2 büyüğü olabiliyor araca ancak çoğu açıdan olumsuz etkiliyor, üzerindeki jantla aynı ölçülü olanı almakta fayda var. 20 falan ileri derece abartı ve biraz saçmalık olur arabanın yürüyen aksamını etkiler.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,534
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Bu gider senin arabana öyle dev gibi şekilli jantlar olmaz arabana biraz klasik havası katman lazım.

http://www.sahibinden.com/ilan/yede...o-janti-17-inc-sifir-ayarinda-388830289/detay

Jantın replikasından Vs. uzak durmakta fayda var Allah korusun sonuçta ona emanet gidiyor sayılırız orjinal çıkma jantlar araştırabilirsin.

Aracın kitabında desteklenen jantlar veya ölçüler vardır aslında. Normal de üzerinde bulunanın 1 yada bilemedin 2 büyüğü olabiliyor araca ancak çoğu açıdan olumsuz etkiliyor, üzerindeki jantla aynı ölçülü olanı almakta fayda var. 20 falan ileri derece abartı ve biraz saçmalık olur arabanın yürüyen aksamını etkiler.

bedo bu jantlar çok hoş ya, en sevdiğim merso jantlarından. Vitolarda da ciddi anlamda hoş duruyor

Obsession

Profesör
28 Ara 2016
69
38
1,020
Antalya
@bedirhan. Öncelikle açtığım 2 konuya da cevap yazdığınız için gerçekten teşekkür ederim.

Dediğiniz gibi 20 Inch falan olmaz zaten, ama en azından 17 18 olmasını cidden isterim. ben 22 yaşında bir arkadaşınızım beni de anlayın 15 Inch ile gezmek istemiyorum :D

Orjinal Mercedes jant yerine yine bu sitede gördüğüm Vossen, Konig gibi markaların modellerini düşünüyorum, bunlar replika olarak tabir edilen jantlar olmuyor değil mi ? Cidden bilmiyorum bunları...

Belki Apaçi falan dersiniz ama bende mat siyah jant hastalığı var ne zaman görsem bir hoş olurum. :D

15 Senedir dolapta duran kullanma kılavuzunu buldum, baktım ve tekerlek bölümünde yazan ve ölçü birimine benzeyen sayılar sadece bunlar :
qj5kNq.jpg

Cussler

Panpa
5 Eki 2016
3,477
8,934
4,970
Marka
Toyota
Sizin lastik ölçüsünde 18 jant için uygun olan lastik ebadı (tam uygun değil orjinal ölçüden en az sapan ebat) 195-50-18
17" için de 195-55-17

Son düzenleme:

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Vossen Konig gibi markalar yaygın jant ve modifikasyon ürünleri üreten firmalar orjinal ürünlerini bulursan olabilir ama piyasada inanılmaz çakması çok ve biraz tuzlular.
Autodata üzerinden baktığımda sizin aracınız yani w638 için 195/70 R15 ve 215/60 R16 kullanılmış. Genelde hep böyledir baz donanımla küçük jant yüksek donanımla büyük ve gösterişli jant kullanılır. Bu bilgilere bakılarak 16'' bir jant alman gerekiyor aracın için 17'' belki olabilir ama çok iyi bir araştırma gerekiyor sonuçta mühendisler tasarlarken hesapladıkları bir şey vardır illaki.

Cussler

Panpa
5 Eki 2016
3,477
8,934
4,970
Marka
Toyota
@HamzaFurkan Teşekkür ederim, peki bunu nasıl hesapladınız ? Kuralı falan nedir yani jant/lastik boyutunu hesaplamanın ?
Jant olcusunu cm'ye çevirdim 15" 38.1cm yapar.sonra lasikin yanaklarının ölçüsünü hesaplamak için 195x0.70=13.6cm bu bir yarıdaki yanak diğeriyle beraber x2 yapıp (13.6x2=27.2cm) jant olcusuyle topladım 27.2+38.1=65.3cmsizin orjinal ölçunuz.sonr bunları 17-18"e gore uyarlayıp tekrar yaptım.asıl amaç orj çap olan 65.3e en yakın ölçüyü bulmak.umarım düzgün anlatabilmişimdir:)

Son düzenleme:

Obsession

Profesör
28 Ara 2016
69
38
1,020
Antalya
@bedirhan. Anladım 17'yi aşamayacağız... Peki sizin az önce attığınız çıkma Mercedes jantlarını alıp mat siyaha boyatmak mantıklı mıdır ? Uzun vadede deforme sorunu olur mu sizce ?

Vossen, Konig tuzludur derken orjinali için tahminen ne kadar değer biçebilirsiniz ?

Bir de Antalya'da bildiğiniz kaliteli jantçı/lastikçi var mı ?

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
http://www.sahibinden.com/ilan/yede...al-jant-takimi-bilal-yukselde-372899041/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/yede...es-vito-16-orjinal-jant-janti-391345519/detay

Jant boyama işini profesyonel yapan yerler var ancak uzun vadede kusursuz olacağını söylersek yanılırız. Aracın rengi zaten gri bence boyamadan direk böyle jantlardan tadabilirsiniz güzel duracaktır.
Hevesinizi çok iyi anlıyorum ama aracının bakımlı ve orjinal hali çok güzel ve klasik görünecektir tavsiyem o yönden ilerlemende.

Modifikasyondan önce aracında detailing çalışabilirsin cilasıdır boya koruması parlatması işte yan krom çitalar kapı kolları hafif cam filmi vb şeyleri yaptığın zaman bence çok orjinal olur :)

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
@bedirhan. Öncelikle açtığım 2 konuya da cevap yazdığınız için gerçekten teşekkür ederim.

Dediğiniz gibi 20 Inch falan olmaz zaten, ama en azından 17 18 olmasını cidden isterim. ben 22 yaşında bir arkadaşınızım beni de anlayın 15 Inch ile gezmek istemiyorum :D

Orjinal Mercedes jant yerine yine bu sitede gördüğüm Vossen, Konig gibi markaların modellerini düşünüyorum, bunlar replika olarak tabir edilen jantlar olmuyor değil mi ? Cidden bilmiyorum bunları...

Belki Apaçi falan dersiniz ama bende mat siyah jant hastalığı var ne zaman görsem bir hoş olurum. :D

15 Senedir dolapta duran kullanma kılavuzunu buldum, baktım ve tekerlek bölümünde yazan ve ölçü birimine benzeyen sayılar sadece bunlar :
qj5kNq.jpg
Onlar jantı takarken civataya 10 Nm toleransla 175 Nm tork uygulamanız gerektiğini gösteren değerler. Jantla pek alakası yok yani.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım