Jantdaki 1 parça çatlak onarımı için jant değişmeye değer mi?

audibuneidi

Asfalt Kurutucu
23 Ağu 2018
88
72
560
izmir
Marka
Audi
Geçen hafta 4 lastik değişiminde jantların birinde 1 parça kılcal çizik olduğunu tespit ettik ve lastikcimin deyimiyle usta bir arkadaş kaynakla düzeltti fakat benim içime pek sinmedi açıkcası. bir parça kaynak için bütün jantları değişmeye değer mi sizce?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,018
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Çatlağın olduğu yere bağlı. Eğer tasarımsal bir detayda olduysa bir ihtimal kaynakla idare eder ama taşıyıcı bir yerde veya dış gövdedeyse değişmek gerekir.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yerini görmek lazım. Sizin lastiklerin yanakları ciddi ince olduğu için diğer 16-17 inç gibi ebatlara göre janta çok daha fazla yük biniyor bozuk yollarda. Hatta çoğu zaman ince yanaklardan dolayı darbeleri lastik değil, jant ve süspansiyon emiyordur eminim. O sebeple yerini ve ne boyutta bir çatlak olduğunu görmek lazım.

audibuneidi

Asfalt Kurutucu
23 Ağu 2018
88
72
560
izmir
Marka
Audi
Çatlak tam en ucunda lastiğin otordugu köşede kücük bir çatlaktı 2-3 cm lik bi kaynak izi var.

audibuneidi

Asfalt Kurutucu
23 Ağu 2018
88
72
560
izmir
Marka
Audi
Aynı jantı bulabilsem alıcam direkde aynısını bulamıyorum 4ünü birden değişmem gerekicek. Tam olarak ne zararı oluyor kaynak oldumu?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,018
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Aynı jantı bulabilsem alıcam direkde aynısını bulamıyorum 4ünü birden değişmem gerekicek. Tam olarak ne zararı oluyor kaynak oldumu?
Yerine göre hava kaçağına sebep olabilir ki bu da çivi batmış lastikle gezmek gibi bir şey. Başka bir riski daha var. Tekerlekler her sürüşte binlerce sert darbe alıyor. Böyle elimizde çekiçle tam güç vurarak karşılayamayacağımız cinsten darbeler. Özellikle şimdiki ince yanaklı lastiklerle bu darbeler jantlara daha fazla sirayet ediyor. Öyle darbelerden biri kaynaklı yere gelirse bu sefer çatlak değil komple parçalayabilecek bir kırığa sebep olabilir.
Özetle kaynaklı jantı pertten toplanmış, şasisi kaynaklı arabalar gibi düşünün. Genel dayanım olarak Audi jantı gibi değil, en ucuz kalitede çakma çin malı jantlardan bile beter şekilde çok zayıf olacaktır.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım