Kasko ve İMM Arasındaki Fark / Kasko mu İMM mi ?

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
1,999
31
Marka
Renault
Detaylar hakkında bilgisi olmayanlar için kasko ile imm arasındaki farkı anlatabilir misiniz? Kasko mu imm mi?

Detaylar hakkında bilgisi olmayanlar için kasko ile imm arasındaki farkı anlatabilir misiniz? Kasko mu imm mi?
İkiside.. Şöyleki kasko sizin aracınızın masraflarını karşılıyor. Sigorta ise karşı tarafı bilindiği üzere. Fakat artan araç fiyatları karşısında sigortanın karşıladığı meblağlar az kaldı. Örnek vermek gerekirse; Allah göstermesin ama bir kazaya karıştınız ve suçlu taraf sizsiniz. Çarptığınız araç ise bir Ferrari ve masrafı 4M civarında olduğunda, sigorta orada diyorki ben 500K'ya karşılarım hacı diyor. Tabiki burada karşıdaki aracın kaskosu vardır bu risk azdır. Fakat olaki kaskosuz pahası yüksek bir araca vurdunuz. 500K'nın üzerindeki her durumda bu durumla karşılaşabilirsiniz.

Ben kaskonun yanında 10M İMM'de yaptırıyorum. Kafam rahat olsun diye o da.

İkiside.. Şöyleki kasko sizin aracınızın masraflarını karşılıyor. Sigorta ise karşı tarafı bilindiği üzere. Fakat artan araç fiyatları karşısında sigortanın karşıladığı meblağlar az kaldı. Örnek vermek gerekirse; Allah göstermesin ama bir kazaya karıştınız ve suçlu taraf sizsiniz. Çarptığınız araç ise bir Ferrari ve masrafı 4M civarında olduğunda, sigorta orada diyorki ben 500K'ya karşılarım hacı diyor. Tabiki burada karşıdaki aracın kaskosu vardır bu risk azdır. Fakat olaki kaskosuz pahası yüksek bir araca vurdunuz. 500K'nın üzerindeki her durumda bu durumla karşılaşabilirsiniz.

Yani zorunlu sigorta + kasko + imm şeklinde bir uygulama yapıyorsunuz.

İmm'si yüksek olmayan kaskodan bir cacık olmaz. Kaskoyu kasko yapan en büyük etken imm yüksekliğidir. Yıllık ücreti yükselecektir ama imm ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Bazıları çok ucuza kasko yaptırdım diye seviniyor ama imm 500 bin-1 milyon falan oluyor. Ondan hiçbir halt olmaz. Karşıdakine vurursun, hatalı sen olursun, adamın arabası da perte çıkar, sonra ben bunu nasıl ödeyeceğim diye kara kara düşünürsün. İmm bu noktada çok önemli.

Son düzenleme:
İMM=İhtiyari mali masuliyet. Bunu arabaya da, makineye de, insana da yapabilirsiniz. Zorunlu değildir. Diyelim işyerinde çalışan işçiniz kaza geçirdi Allah korusun, ambulans aldı SGK kapsamında tedavi oldu. SGK gelir sana der ki senin işyerin yüzünden ben masraf yaptım bana bu parayı vereceksin. Ben zaten SGK ödüyorum demeyeceksiniz, bir de İMM yaptıracaksınız. Yoksa cebinizden ödersiniz. Arabada da aynı mantık. Sigortanın karşılama miktarını artırıyorsunuz. Ben yıllardır sınırsız İMM yaptırıyorum. Eski müşteri olduğumdan fark az çıkıyor.

Katılıyorum hocam ancak eklemek istediğim bir ufak nokta var. Karşı tarafın kaskosu var kendi kaskosundan yaptırdı arabasını, karşı tarafın kaskosu sizin aracınızın sigortasına gelip diyor senin araç hatalı, 1 milyon masraf yaptım bu parayı ver.
Sigortanız onun bende ki maksimum maddi karşılama bedeli 200 bin al diyor. Geriye kalan 800 bini karşı aracın kaskosu gelip sizden bireysel olarak talep ediyor. Vermem derseniz zaten direkt icra başlar.

benim araba 31 yaşında haliyle kasko olmuyor, sigorta da yanılmıyorsam standart olarak araç başı 200bin tl ödeme yapıyor. öyle çok düşünmeye de gerek yok bugün premium sınıftaki led farlı bi aracın iki farının kırılmasına sebep olsak yetmez bu limit. ben sigortayı mümkünse imm li yaptırıyorum, son 2 yıldır öyle bi sigorta teklifi bulamadığım için ayrıyeten imm sigortası yaptırıyorum temmuz ayında 3milyon limitli imm poliçesi için 700tl ödemiştim zorunlu sigortadan ayrı olarak

benim araba 31 yaşında haliyle kasko olmuyor, sigorta da yanılmıyorsam standart olarak araç başı 200bin tl ödeme yapıyor. öyle çok düşünmeye de gerek yok bugün premium sınıftaki led farlı bi aracın iki farının kırılmasına sebep olsak yetmez bu limit. ben sigortayı mümkünse imm li yaptırıyorum, son 2 yıldır öyle bi sigorta teklifi bulamadığım için ayrıyeten imm sigortası yaptırıyorum temmuz ayında 3milyon limitli imm poliçesi için 700tl ödemiştim zorunlu sigortadan ayrı olarak
Yani kasko yaptırmadan direkt imm alabiliyor muyuz?

Katılıyorum hocam ancak eklemek istediğim bir ufak nokta var. Karşı tarafın kaskosu var kendi kaskosundan yaptırdı arabasını, karşı tarafın kaskosu sizin aracınızın sigortasına gelip diyor senin araç hatalı, 1 milyon masraf yaptım bu parayı ver.
Sigortanız onun bende ki maksimum maddi karşılama bedeli 200 bin al diyor. Geriye kalan 800 bini karşı aracın kaskosu gelip sizden bireysel olarak talep ediyor. Vermem derseniz zaten direkt icra başlar.
Bu detayı bilmiyordum. Her türlü İMM çok önemli hale geliyor. Hele ki İstanbul Ankara gibi büyükşhirlerde yaşayanlar için. Zira her yer pahalı araba kaynıyor.

Zaten trafik sigortasının imm'sini sınırsız yaptırabiliyoruz. Neden 2. bi poliçe kestirelim ki? Fiyat avantajı mı oluyor?

şuan bildiğim kadarıyla sadece neova sigortadan yapılabiliyor tek olarak imm sigortası. bu sigortayla ilgili online olarak pek teklif gelmiyor sigortacınızla görüşürseniz vardır mutlaka
Evet ben de her aracıma kaskonun yanında Neova dan sınırsız imm poliçesi yaptırıyorum. En son geçen sene şubat ayında 1980 gibi bir ücret vermiştim sanırım bu sınırsız imm poliçesine.

Zaten trafik sigortasının imm'sini sınırsız yaptırabiliyoruz. Neden 2. bi poliçe kestirelim ki? Fiyat avantajı mı oluyor?
bu da bi seçenek, ama benim yaşımın genç olması arabamın yaşının çok yüksek olması nedeniyle bana sigorta teklifi çok az çıkıyor, çıkanlar arasında imm li sigorta olmuyor genelde

Evet ben de her aracıma kaskonun yanında Neova dan sınırsız imm poliçesi yaptırıyorum. En son geçen sene şubat ayında 1980 gibi bir ücret vermiştim sanırım bu sınırsız imm poliçesine.

15 Şubat 2024 --> 1680 ₺ ödemişim bende.
bana sınırsız teklifi çıkmamıştı 3milyon limitli yaptırmıştım 700-800 tl arası bişeydi sanırım 2024 temmuzda

Son düzenleme: