klima acıkken motoru durdurmanın etkileri?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

proxy22

Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2016
9
0
585
29
Babama servis elemaninin vermis oldugu tavsiyeyle babam klima acikken hayatta motoru kapatmaz. Klima boru hatti bir anda nem yapip bakteri olusumuna mi sebep oluyormus neymis. Bana pek inandirici gelmedi. bunun disinda teknik acidan herhangi bir durum soz konusu mu? Bilgili arkadaslardan, abilerden yorum bekliyorum.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Eski klimalı araçlardan beri gelen bir konudur bu klima açıkken motorun stop ettirilmemesi mevzusu. Benim tek bildiğim ve eski aracımda da şahit olduğum tek şey; klima açıkken motoru kapatmayı alışkanlık haline getirirseniz, klimanın elektronik aksamı ( genellikle beyni ) arızalanabiliyor. Bazıları buna şehir efsanesi diyor fakat çoğu kişinin başına geliyor. Hatta bazı araçlarda klima açıkken aracı stop ettirdiğinizde, klimanın göstergelerinin sanki çalışıyormuş gibi kapalı kaldığını görebilirsiniz. mk2 mondeo aracımda da bilgisizlikten klima açıkken kapatıyordum ve klimanın beyni bozulmuştu. Klima boru hattının nem yapması ile, klima açıkken motoru stop etme mevzusunun bağlantısı nedir bilemiyorum. Tek yorumum; klimayı kapatma tuşuna bastığınızda kendisini tamamen kapatmadan evvel içerideki nemi temizleme imkanı varken, motoru stop ederek anormal şekilde kapattığınızda bu işlemi yapacak vaktinin olmaması diye düşünebilirim.

Mehmet55

Profesör
8 Eyl 2016
255
361
1,395
Marka
Opel
Geçen klima açık yolculuk yaparken bir yerde mola verdik. Klimayı kapatmamıştım, dikkat etmedim. Tekrar çalıştırınca tabi direk klima da çalıştı. Önden acayip yüksek bir ses geldi sanki uzun yol gemilerinin kornaya basması gibi. Ondan beridir klima açıkken stop ettirmem.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
ben inerken off yapıyorumki arabayı çalıştırınca açılmasın malum motor soğuk oluyor
Aynen katılıyorum. Kullandığım arabada inmeden önce ne varsa kapatırım, hatta manuel olmasına rağmen her indiğim yerde aynaları bile kapatıyorum. :)

assettocorsaa

Profesör
11 Eyl 2016
685
1,268
2,270
Gider vaziyetteyken durmadan birkaç dk önce kapatıp, sadece pervaneler açık şekilde gitmek, sonra onu da kaptıp stop etmek en iyisi

Ahmet.bh

Asfalt Kurutucu
14 Eyl 2016
33
4
595
İstanbul
Babama servis elemaninin vermis oldugu tavsiyeyle babam klima acikken hayatta motoru kapatmaz. Klima boru hatti bir anda nem yapip bakteri olusumuna mi sebep oluyormus neymis. Bana pek inandirici gelmedi. bunun disinda teknik acidan herhangi bir durum soz konusu mu? Bilgili arkadaslardan, abilerden yorum bekliyorum.

Çok büyük oranda doğru bir bilgi bu. Hava kanallarından geçen soğutulmuş hava, kanal cidarında yoğuşmaya başlar. Özellikle yaz aylarında , mevsim geçişlerinde klimadan gelen oldukça kötü kokunun sebebi budur. Bu kokuya o an çözüm bulunmak istenirse klima sistemi bir süre sıcak hava üfleyecek şekilde açılır. Yaklaşık 2dk kadar sıcak hava geçişi kısa vadede kokuyu önler. Kesin çözüm motoru durdurmadan birkaç dakika önce klimayı durdurmak..

Son düzenleme:

furkan duman

Profesör
8 Eyl 2016
144
242
1,235
Ankara
Marka
Volvo
start stop var arabada o stop ediyo klima açıkken
Arkadaşın da dediği gibi start stoplu araçlarda bazen klima açıkken stop ediyor ve klimayı çalıştırmaya devam ediyor, bazen stop ediyor ve klimayı da kapatıyor bazen de stop etmiyor. Aracı alırken satış görevlisi bana klima açık durduğumda eğer klimanın güce ihtiyacı varsa stop etmeyeceğini veya bazı stoplarda ısının istenilen ayarda olduğu vb durumlarda kapatacağını söylemişti.

mevlut olcy

Profesör
8 Eyl 2016
105
81
1,035
Arkadaşın da dediği gibi start stoplu araçlarda bazen klima açıkken stop ediyor ve klimayı çalıştırmaya devam ediyor, bazen stop ediyor ve klimayı da kapatıyor bazen de stop etmiyor. Aracı alırken satış görevlisi bana klima açık durduğumda eğer klimanın güce ihtiyacı varsa stop etmeyeceğini veya bazı stoplarda ısının istenilen ayarda olduğu vb durumlarda kapatacağını söylemişti.

aynen öyle zaten klima kompresörü ara ara devreye girer her zaman devrede olan bisey deil

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
start stop var arabada o stop ediyo klima açıkken
Stop start donanımlı araçlarda havalandırma ünitesi tamamen kapanmıyor. Araç stop edeceği vakit klima ünitesi otomatik olarak durduruluyor. Ama havalandırma devam ediyor. İçerideki sıcaklık aşırı yükselir yahut soğursa klima tekrar devreye sokuluyor ve araç stop modundan çıkıp tekrar start ediyor. Yani bu kombinasyon ve uyum yazılımsal ve donanımsal olarak fabrikasyon şekilde destekleniyor. Motor çalışmayı kesiyor ama aküden enerji hala geliyor. Ama burada bahsedilen mevzu anormal şekilde müdahale edip aracı klima açıkken stop ettirmek yani tüm enerjiyi, elektriği bir anda kesmek.. Bunu şey gibi düşünebilirsiniz; televizyonunuzu 30 dakika sonra kapanacak şeklinde ayarlayınca, 30 dakika sonra siz kapamasanız da kendisi kapanır. Ama bir de siz hiçbir ayar yapmadığınız ve kendiniz kapatmadığınız halde elektrikler bir anda gidip televizyon voltaj kesintisi yüzünden kapanınca arıza verme yahut yıpranma ihtimali artıyor.

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Golfte klima açıkken S&S çalışmıyor.Demek ki bi bildiği var:)
Benim c4'de klimayı en soğuk yahut en sıcak ayara getirmediğim sürece hangi derecede olursa olsun ss çalışıyordu. Fakat üfleme devam ediyordu ama klima ünitesi kapanıyordu. Normal dışarıdaki havayı üflüyordu. Eğer klimada ayarladığım dereceden çok daha fazla bir ısı farkı oluşursa içeride tekrar araç start alıyor ve klimayı otomatik olarak çalıştırıyordu. Hep de kafamı karıştırıyordu hiç sevmezdim ss donanımını :)

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,602
18,388
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Benim c4'de klimayı en soğuk yahut en sıcak ayara getirmediğim sürece hangi derecede olursa olsun ss çalışıyordu. Fakat üfleme devam ediyordu ama klima ünitesi kapanıyordu. Normal dışarıdaki havayı üflüyordu. Eğer klimada ayarladığım dereceden çok daha fazla bir ısı farkı oluşursa içeride tekrar araç start alıyor ve klimayı otomatik olarak çalıştırıyordu. Hep de kafamı karıştırıyordu hiç sevmezdim ss donanımını :)
Her bindigimde kapatırım:)Uzun ışıklarda açarım sadece

furkan duman

Profesör
8 Eyl 2016
144
242
1,235
Ankara
Marka
Volvo
@DuzboruDownpipe Benim araçta (v40) klima açıkken durduğumda da %90 ya start-stop çalışmıyor yada çalışıyor ama klima kapanıyor sadece havalandırma çalışıyor. Ancak nadir durumlarda aracı stop edip klimayı çalıştırdığı oluyor tabi şunu da belirtmeliyim ki bu nadir durum biraz uzayınca (1-2 dkdan fazla olunca) klimayı kapatıyor. Yani Cenk arkadaşın da bahsettiği gibi yazılım ve aküde bitiyor olay. Benim için aydınlatıcı oldu zarar verdiğini bilirdim ama nedeni hep merak ederdim :)

proxy22

Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2016
9
0
585
29
Tesekkurler hepinize. Ama ben su konuda hala tatmin olamadim. Teknik acidan net olarak herhangi bir parcaya zararli mi yoksa sadece koku mu? Ayrica konusu acilmisken sunu da sorayim hep merak ederdim. Ss sistemi mars motorunun omrunu kisaltmaz mi?

Son düzenleme:

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Ciddi koku yapar bir de içini çürütür. Amcamda Jeep Cherokee vardı 2004 onunkisi delinmişti ama sebebini bilmiyoruz tam klimayı açık bırakmalarındn olabilir gerçi 80.000km de oldu bu olay çürümüşde olabilir.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Tesekkurler hepinize. Ama ben su konuda hala tatmin olamadim. Teknik acidan net olarak herhangi bir parcaya zararli mi yoksa sadece koku mu? Ayrica konusu acilmisken sunu da sorayim hep merak ederdim. Ss sistemi mars motorunun omrunu kisaltmaz mi?
Klima kompressörüne ve beynine uzun vadede zararlı olduğunu duydum ve klima beynindeki arıza şeklinde yaşadım. Tabii böyle yaptığınız anda bozulacak, yahut kesin bozulacak diye bir kural yok. Bu sebepten dolayı bir arıza oluşursa genellikle uzun vadeli yanlış kullanımda gerçekleşiyor. Ama klima için anormal bir güç kesme yöntemi olduğundan uzun vadede zarar verme olasılığı yüksek.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım