Kumaş koltuk nasıl temizlenir

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
R19 için konuşuyorum arkadaşlar. Aracı aldığımda bütün koltuklarda kılıf vardı sürücü koltuğunun kılıfı çok kullanmaktan mı bilmiyorum yırtıldı gitti. Söküp altına baktım bende. Döşemeler temiz ama oturdukça aşırı şekilde toz çıkıyor süpürgeye çektirmeyi denedim ama hala çıkıyor. Süngeri parçalandı onun tozu mu bilmiyorum ama kılıfsız kullanılacak gibi değil. Bunun bir çözümü var mı? Bütün koltukları söküp dışarıda vura vura tozunu almayı düşündüm daha mı iyi olur yoksa vura vura iyice parçalar mıyım süngeri bilemedim.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
En iyi yolu buhar sonrası vakumlu makineyle çektirmek, ancak ben de ucuza gelsin diye kendim temizledim. Kullandığım malzeme bim aspirini ve bolca bez öncesi sonrası fotoğrafları bırakıyorum. Bu fotoğraftakiler sadece aspirini bolca sıkıp bezle silip güneşte kurutma işlemini üç kere tekrarladığım koltuk, Benim arabada sökülebilir döşeme varmış arka tarafı söküp çamaşır makinesinde 2 kez yıkadım hala o toz biraz biraz çıkıyordu

43692_6c7491c18d4ef3feb175cc6888ec28f9.jpg
43695_4add8549ade98ac4a8c7b1278ad31f1e.jpg

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
En iyi yolu buhar sonrası vakumlu makineyle çektirmek, ancak ben de ucuza gelsin diye kendim temizledim. Kullandığım malzeme bim aspirini ve bolca bez öncesi sonrası fotoğrafları bırakıyorum. Bu fotoğraftakiler sadece aspirini bolca sıkıp bezle silip güneşte kurutma işlemini üç kere tekrarladığım koltuk, Benim arabada sökülebilir döşeme varmış arka tarafı söküp çamaşır makinesinde 2 kez yıkadım hala o toz biraz biraz çıkıyordu

43692_6c7491c18d4ef3feb175cc6888ec28f9.jpg
43695_4add8549ade98ac4a8c7b1278ad31f1e.jpg
Gerçekten iyi sonuç almışsınız hocam. Bende görünürde hiçbir şey yok koltuklarda temiz duruyor ama oturunca öyle bir toz çıkıyor ki gösterge konsol 2 aydır hiç silinmemiş gibi toz oluyor. Aspirin bu durumda banada çözüm olabilir mi acaba?

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Gerçekten iyi sonuç almışsınız hocam. Bende görünürde hiçbir şey yok koltuklarda temiz duruyor ama oturunca öyle bir toz çıkıyor ki gösterge konsol 2 aydır hiç silinmemiş gibi toz oluyor. Aspirin bu durumda banada çözüm olabilir mi acaba?
Bende de görüntüdeki kirlilik dışında dediğiniz gibi yoğun toz vardı bikaç haftadır bu şekilde kullanıyorum koltukları toz sorunu olmadı baya faydası oldu. Zaten güneşli havada yapıp camları biraz aralık bırakırsanız 1-2 saatte kuruyor denemekten zarar gelmez bence

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Çıkan toz , kılıfın süngerleri yahut kumaşının tozu olsa gerek .
Dedemin Broadway'inde de aynı durum ile karşılaşmıştık . Kılıfı çıkarınca altı temiz de olsa toz ve kılıfın kalıntıları nedeniyle temizlik gerekmişti .

Aspirin ve türevi malzemelerle temizlik olur ama bence ağır kimyasallar . 20 Yaşını geçmiş , yorgun dikişlerin açılmasına sebep olabilir . Daha hafif bir ürünle temizlemenizi tavsiye ederim .
Valet Pro Classic Carpet Claner temin edebilirseniz güzel olur , fiyatı pahalı gibi gelse de 1/80 oranında seyreltilebildiği için oldukça ekonomik oluyor .
Veya Amway LOC , Biobelinda Genel Temizlik , Ersağ Genel Temizleyici tarzı ürünler (anneniz veya eşiniz tarafından evde kullanılıyor olabilir :))
Bunlar ile de temizlenebilir .

Halı Yıkama , Vakum veya Islak süpürgeniz var mı ?

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
@Toprak yolcu koltuğu için aspirin yöntemini bir deneyeceğim hocam eğer güzel bir sonuç alırsam bütün koltuklara uygulayacağım.
@kenblock biobellindanın ürünlerinden olacaktı evde 1 koli :D ya da dediğinizide alabilirim eğer o daha iyi olacaksa. Maalesef o tarz aletlerden yok elimde. Nasıl temizleyeceğim bilmiyorum. Benim koltuklarında orijinal döşemeleri çıkıyormuş kılıf gibi çıkartıp elimde yıkasam daha mı iyi olur? Ya da bilen bir yere götürüp onlara mı bıraksam :D

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
@Toprak yolcu koltuğu için aspirin yöntemini bir deneyeceğim hocam eğer güzel bir sonuç alırsam bütün koltuklara uygulayacağım.
@kenblock biobellindanın ürünlerinden olacaktı evde 1 koli :D ya da dediğinizide alabilirim eğer o daha iyi olacaksa. Maalesef o tarz aletlerden yok elimde. Nasıl temizleyeceğim bilmiyorum. Benim koltuklarında orijinal döşemeleri çıkıyormuş kılıf gibi çıkartıp elimde yıkasam daha mı iyi olur? Ya da bilen bir yere götürüp onlara mı bıraksam :D
Çıkarabiliyosanız çıkarın ılık suyla kendiniz yıkayın bikaç kez, ama iyi bakın çıkınca toplaması zor olacak kadar yıprandıysa uğraşmayın hiç sökmeye. Ben önleri toplayamam diye sökmedim arkayı söktüm çamaşır makinesinin 30 derecelik bir kez kısa bir kez de yine aynı derecedeki en uzum programında deterjanlı şekilde yıkadım baya sıfır gibi oldu

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Hocam koltukların kılıfları sökülebiliyorsa vakuma vs. gerek kalmıyor .
Çamasır makinasina atıp veya elde (o kısmını @Toprak daha iyi bilir) yıkayıp ,kuruduktan sonra geri takacaksınız .

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
@Toprak @kenblock kılıfı sökmek için koltuğu sökmek gerekiyor mu dostlar? Koltuğu sökemem sanırım ama sökmeden çıkıyorsa uğraşır çıkartırım bir şekilde

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,005
1
1,038
2,570
Ankara
Marka
BMW
hocam bugün e90’ımın kumaş koltuklarını temizledim ve sonuç harika.
vanisch kosla axcion aldım marketten.
bir kova su ve bir kaç bez de indirdim aracın yanına.
kosla’yı koltuğun her yerine gelecek,kuru kalmayacak şekilde sıkıyorum.
2 dk civarı çalışmasını bekliyorum ve nemli bezle siliyorum.
ben üzerinde kalmasın diye 6-7 kere bezi temizle-üzerini sil yaptım.
sonuç gerçekten harika koltuklar sıfır gibi oldu.
şiddetle tavsiye ederim.
1 kutu bir araç için yetiyor ama kullanmanıza da bağlı tabii.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım