KAPALI Latitude Hk.?,13 Senelik Renault Geçmişinden Sonra İhtimaller,Dizel Kullanıcısına TSİ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
770
1,643
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
-Arkadaşlar öncelikle hepinize merhabalar. Uzun yıllardır bu forumda ve otomobil camiasında gezindim durdum. Ne kadar okuyup bilgilensem bile konu kişisel otomobil seçimine gelince kafamda ki soru işaretlerini silmek kolay olmuyor. Bu yüzden sizlere danışıp topluca fikir almak istedim. Konu biraz uzun olacak ancak yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.
-13 senedir ilk sahibi gibi kullanmış olduğumuz 2004 model 1.5 dCi clio'muzu satıp model yükseltmeye karar verdik. (Araç bu; https://www.sahibinden.com/ilan/vas...tum-gecmisi-belli-clio-fidji-522415544/detay/ şuanda satılık durumda.) Çok şükür 13 senelik kullanımımız boyunca araç bize ciddi bir sorun yaşatmadı. 9 senelikken aküsü bitmesi haricinde yolda kalmadık. Direksiyon pompası değişimi dışında rutin bakımlarını 10 bin kilometrede bir takip ederek sorunsuz bir şekilde kullandık. Aracın az yakışından çok memnunuz. Ordu-İstanbul arası+İstanbul Şehiriçi olacak şekilde 1 depo ile 1050 km yol gittik. Yılda ortalama 12 bin kilometre yapan bir aileyiz. Haftasonlarında köye gidip geliyoruz. Yollarımız düzgün denebilir. Tecrübe ettiğimiz sorunsuzluk ve ekonomik oluşu nedeniyle yeni bir dizel Renault'a sıcak bakıyoruz.
-Düşündüğümüz bütçe 65.000 tl civarında. Bu fiyatlara 2014-2015 megane 3 1.5 dCi, 2011-2012 latitude 1.5 dCi, 2012 508 1.6 hdi, 2014 astra 1.3,1.6 cdti, 2013 focus 1.6 tdci, golf,leon 1.2 tsi gibi araçlar bulunabiliyor. B sınıfından(sw veya sedan) ihtimaller olsada o fiyatlara çıkılmışken b sınıfı almak çokta gönlümden geçmiyor. Clio'dan sonra biraz daha konforlu bir araç olsun istiyorum. 60.000 kilometreyi geçmeyen araçlara bakıyoruz.
-Örnek olarak gösterebileceğim ilanlar bunlar;
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...sahibinden-tertemiz-latitude-517331745/detay/
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...touch-plus-hata-yok-35.binde-525088839/detay/
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...plusservis-bkm-plus33.000-km-510466357/detay/
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-seat-ilk-sahibinden-22000de-leon-519902191/detay/
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...fiat-egea-1.3-multijet-sifir-525387731/detay/
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-sifir-orjinal-boya-hata-yoook-518594892/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...cus-1.6-tdci-trend-x-95beygir-525374250/detay
-Latitude hakkında pek fikrim yok. Kullanan,bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok iyi olur. Çünkü C segmentlerinin yanında aklımı çelen bir seçenek.
-Tsi motorun yakıt tüketimi konusunda kafamda soru işaretleri mevcut.
-Bütçe dahilinde otomatik viteste tercih edebiliriz.
Önerebileceğiniz ilanları ve bu seçim konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
770
1,643
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
Otomatik şart mı. Eğer öyleyse mcp baya alışkanlık gerektiriyor hatta manuel gibi kullanmanız gerekiyor. O zaman c sınıfı bakmanızı öneririm.
Manuel vites düşünüyoruz ama kullanışlı sorunsuz bir otomatik denk gelirse hayır demeyiz tabiki.

Düşük km ve temiz bir araç olsun istiyorsanız benzinli style elantra alır geçerim. Donanımı da hiç fena değil. Bu paralara megane 4 de bulunuyor ama açıkçası baz paket olup da iç mekanı bu kadar çok sırıtmayan, göze batmayan ve bence gayet kaliteli gözüken nadir araçlardan elantra
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-hyundai-hyundai-ucar-plazadan-2017-elantra-style-duz-17,000-km-563900360/detay

Ekstra olarak; 70 bin bandında 1.2 tsi midline golf 7 de bulunabiliyor 30-60-100 bin km bantlarında. Sıfır gibi olmasın, biraz km'si olsa da olur derseniz bunlara da bakabilirsiniz.

Abi bu elantralarda bayağı ilgimi çekiyor ama biz ona binersek tüplü binebiliriz. O bakımdan bize sorun yaşatır mı yaşatmaz mı o kafamı kurcalıyor biraz. Bana kalsa benzinli de kullanırım ama babama kaskonun verdiği ikame accent blue 1.4 benzini adeta içince babamın resmen gözü korkmuş :D

Golf-Leon 1.2 tsiları da inceliyorum ama o da ben her ne kadar anlatsam da istesem de babamın benzinli araba fobisinden geçemiyor malesef

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,256
45,862
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Abi bu elantralarda bayağı ilgimi çekiyor ama biz ona binersek tüplü binebiliriz. O bakımdan bize sorun yaşatır mı yaşatmaz mı o kafamı kurcalıyor biraz. Bana kalsa benzinli de kullanırım ama babama kaskonun verdiği ikame accent blue 1.4 benzini adeta içince babamın resmen gözü korkmuş :D

Golf-Leon 1.2 tsiları da inceliyorum ama o da ben her ne kadar anlatsam da istesem de babamın benzinli araba fobisinden geçemiyor malesef
Babaları ikna etmek zordur bilirim. Maalesef çoğu zaman da onların dediği olur yanlış olsa bile. Elantra'nın motoru lpg'ye ne kadar uygundur bilemiyorum. @bt daha iyi bilir belki. Ben özellikle lpg montajı yapılmamış araç ilanı attım ki siz gerekli araştırmayı yapar, en uygun lpg kitini ve ustayı seçer, yapılacak önemli değişiklikler varsa onları yapar öyle kullanırsınız. En azından öncesini bilmiyorduk, montajı iyi yapılmamış, lpg'de çok yormuşlar aracı gibi sorunlarınız olmaz.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,044
7
51,383
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Manuel vites düşünüyoruz ama kullanışlı sorunsuz bir otomatik denk gelirse hayır demeyiz tabiki.

Babaları ikna etmek zordur bilirim. Maalesef çoğu zaman da onların dediği olur yanlış olsa bile. Elantra'nın motoru lpg'ye ne kadar uygundur bilemiyorum. @bt daha iyi bilir belki. Ben özellikle lpg montajı yapılmamış araç ilanı attım ki siz gerekli araştırmayı yapar, en uygun lpg kitini ve ustayı seçer, yapılacak önemli değişiklikler varsa onları yapar öyle kullanırsınız. En azından öncesini bilmiyorduk, montajı iyi yapılmamış, lpg'de çok yormuşlar aracı gibi sorunlarınız olmaz.
En uyumlu motorda bile lpg demek motor bloğu, supaplar filan dayansa bile soğutma sistemi, ıvır zıvır hortumları gibi çevre sistemlerin elemanlarına ısı kaynaklı yük demek. Hiçbir zaman benzinli kadar güvenilir olmaz. Bu konuda bir anlaşalım :) Onun dışında bildiğim kadarıyla Hyundai'nin atmosferik motorları, Japonlardan hallice lpg'ye en iyi dayanan motorlardan. O bakımdan düşünebilirsiniz.
Yalnız şu konuyu da iyi düşünmekte fayda var. Arabayı gündelik hayatta kısa mesafe kullanacaksanız lpg sizi perişan eder. İlk çalıştırmada motor ısınana kadar benzinde çalışıyor malum. Her çalıştırmada 3-5 km yol gidilecekse lpg'nin hiçbir ekonomik tarafı kalmaz. Alıp siz taktıracaksanız onun maliyetini filan katiyen amorti etmez. Zorlamayacaksanız 1.2 tsi motor gayet ekonomik. Kocaeli'yi bildiğini varsayıyorum. Bizdeki 1.2tsi Leon, her gün Kuruçeşme, Bağçeşme santral ve Umuttepe bayırlarını çıkmasına rağmen ortalama tüketimi 6'nın altında. (Gerçi ben geçenlerde 20 km kadar düzlükte klima açık kullandım 6.4 mü ne oldu ama..) Yani lpg ile 10lt yakacak bir araca tercih edilebilir bir motor. ortalama tüketimde 6, haydi kötü senaryolarla 6,5lt benzin tüketimiyle 10-11lt lpg tüketimini koyun. O şekilde oturun değerlendirin derim. Eğer lpg'yi siz taktıracaksanız, o maliyeti de ekleyin uzun dönem kullanımınıza.

Ha bu arada içine sığabilecekseniz i20'nin 1.2 benzinli manuel modeli de çok ekonomik. Çekişi benim Corsa kadar şehir içinde çevik ve inanılırsa tüketimi 5'in altına rahatlıkla indirilebilir bir motoru var.

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
En uyumlu motorda bile lpg demek motor bloğu, supaplar filan dayansa bile soğutma sistemi, ıvır zıvır hortumları gibi çevre sistemlerin elemanlarına ısı kaynaklı yük demek. Hiçbir zaman benzinli kadar güvenilir olmaz. Bu konuda bir anlaşalım :) Onun dışında bildiğim kadarıyla Hyundai'nin atmosferik motorları, Japonlardan hallice lpg'ye en iyi dayanan motorlardan. O bakımdan düşünebilirsiniz.
Yalnız şu konuyu da iyi düşünmekte fayda var. Arabayı gündelik hayatta kısa mesafe kullanacaksanız lpg sizi perişan eder. İlk çalıştırmada motor ısınana kadar benzinde çalışıyor malum. Her çalıştırmada 3-5 km yol gidilecekse lpg'nin hiçbir ekonomik tarafı kalmaz. Alıp siz taktıracaksanız onun maliyetini filan katiyen amorti etmez. Zorlamayacaksanız 1.2 tsi motor gayet ekonomik. Kocaeli'yi bildiğini varsayıyorum. Bizdeki 1.2tsi Leon, her gün Kuruçeşme, Bağçeşme santral ve Umuttepe bayırlarını çıkmasına rağmen ortalama tüketimi 6'nın altında. (Gerçi ben geçenlerde 20 km kadar düzlükte klima açık kullandım 6.4 mü ne oldu ama..) Yani lpg ile 10lt yakacak bir araca tercih edilebilir bir motor. ortalama tüketimde 6, haydi kötü senaryolarla 6,5lt benzin tüketimiyle 10-11lt lpg tüketimini koyun. O şekilde oturun değerlendirin derim. Eğer lpg'yi siz taktıracaksanız, o maliyeti de ekleyin uzun dönem kullanımınıza.

Ha bu arada içine sığabilecekseniz i20'nin 1.2 benzinli manuel modeli de çok ekonomik. Çekişi benim Corsa kadar şehir içinde çevik ve inanılırsa tüketimi 5'in altına rahatlıkla indirilebilir bir motoru var.
Abi i20 nin 1.2 atmosferik motoru o kadar ekonomik mi? Şaşırdım doğrusu nasıl oluyor yahu

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,044
7
51,383
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Abi i20 nin 1.2 atmosferik motoru o kadar ekonomik mi? Şaşırdım doğrusu nasıl oluyor yahu
Şöyle: Bir kere atmosferik olunca kafadan ekonomide 1-0. Ama kasa ağır, motor zorlanmaz mı diyeceksin. Ben sunroof'suzunu kullandım, kendim alsam da muhtemelen sunroof'suz alırım, 100kg kârı var, onun dışında şanzıman oranları şehir içine göre ayarlanmış, hiçbir şekilde motor tıkanmıyor. Yeter ki doğru devirde kullan. Ha, uzun yola vursan gaza çöksen muhtemelen benim arabadaki gibi bu da benzini içer. Ama şehir içi çevikliği konusunda hiçbir sıkıntı yok. Yüksek hızlarda muhtemelen yakacaktır. Benim arabayla arasında 200kg kadar fark var, motor aynı hacim olmasına rağmen 11hp fazlası var. Ağırlığı rahatlıkla amorti ediyor bu değerler. Geriye ekonomik ama şehir içinde gayet yeterli çeviklikte bir araba kalıyor. :)

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Şöyle: Bir kere atmosferik olunca kafadan ekonomide 1-0. Ama kasa ağır, motor zorlanmaz mı diyeceksin. Ben sunroof'suzunu kullandım, kendim alsam da muhtemelen sunroof'suz alırım, 100kg kârı var, onun dışında şanzıman oranları şehir içine göre ayarlanmış, hiçbir şekilde motor tıkanmıyor. Yeter ki doğru devirde kullan. Ha, uzun yola vursan gaza çöksen muhtemelen benim arabadaki gibi bu da benzini içer. Ama şehir içi çevikliği konusunda hiçbir sıkıntı yok. Yüksek hızlarda muhtemelen yakacaktır. Benim arabayla arasında 200kg kadar fark var, motor aynı hacim olmasına rağmen 11hp fazlası var. Ağırlığı rahatlıkla amorti ediyor bu değerler. Geriye ekonomik ama şehir içinde gayet yeterli çeviklikte bir araba kalıyor. :)
Çok iyiymiş baya mantıklı motor. Vergi avantajı (varsa) da yanında hediye hatta :D

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,044
7
51,383
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Çok iyiymiş baya mantıklı motor. Vergi avantajı (varsa) da yanında hediye hatta :D
Güncel 0 km fiyatları
upload_2018-5-16_2-40-33.png

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım