KAPALI LPG Patlatma sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Bu başlığı daha öncede açmıştım ama bulamadım sorun kendiliğinden çözülmüştü şimdi yeniden başladı. Opet ve Parkkonak harici bir yerden gaz almıyorum. İlçeye giderken parkkonak yolumun üstünde oluyor ucuz olduğu içinde oradan alıyordum (tokatta 3 liradan satan tek yer). Uzun aradan sonra 2 3 gün önce Opet'ten fulledim bu hava filtresi patlama olayı tekrar başladı. Parkkonaktan aldığımda araçta hiçbir sorun olmuyor aksine dahada uzun gidiyor, ama opetten alınca gaz kokusu geliyor aracın içine, hava filtresi ya da manifold patlatma yapıyor üstelik daha az gidiyor. Arabada mı sorun var yoksa aldığım şubede mi sorun anlayamadım ben. Benzine dizele su falan katılıyorda lpgde de böyle bir şey olabilir mi?

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Gaz ayarı da demişler ama bilemedim ateşleme bakımı görüp de yapması ilginç geldi 🤔
bazı bujilerde lpg/cng yazıyor şuan o geldi aklıma
Onu bilmiyorum ya orijinal aldım ama.
ya bizim arabada distribütörden yapıyo bu patlamayı ama enjeksiyonlu motorlar hakkında hiçbir fikrim yok var mı distribütör aceba sizde
Tam olarak ne olduğunu bilmiyorum hocam ama patlama sesi hava kutusundan geliyor net şekilde. Bu ise bahsettiğiniz evet var
Screenshot_20200603-225537_Chrome.jpg

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,855
26,186
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Onu bilmiyorum ya orijinal aldım ama.

Tam olarak ne olduğunu bilmiyorum hocam ama patlama sesi hava kutusundan geliyor net şekilde. Bu ise bahsettiğiniz evet var
Ekli dosyayı görüntüle 26754
Yani konu hakkında pek bilgi sahibi değilim ama bu distribütör favoritlerde bozulduğunda hava filtresinin ordan (aslında karbüratörden ama aynı yerdeler bizde) ve egzozdan falan patırtı yapıyor. Sadece aklınızda bulunsun onu da bi sorun diyebilecek kadar bilgiliyim ben de bu konuda. Farklı bi sisteme benziyor ama muhtemelen o parça. Bende mekanik bi sistem distribütör

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Yani konu hakkında pek bilgi sahibi değilim ama bu distribütör favoritlerde bozulduğunda hava filtresinin ordan (aslında karbüratörden ama aynı yerdeler bizde) ve egzozdan falan patırtı yapıyor. Sadece aklınızda bulunsun onu da bi sorun diyebilecek kadar bilgiliyim ben de bu konuda. Farklı bi sisteme benziyor ama muhtemelen o parça. Bende mekanik bi sistem distribütör
Hocam peki bu sistemde arıza olsa aynısı benzinde de olmaz mıydı ortak parçalar olduğu için öyle düşündüm ben

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,855
26,186
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Hocam peki bu sistemde arıza olsa aynısı benzinde de olmaz mıydı ortak parçalar olduğu için öyle düşündüm ben
Benzin daha düzenli yanabilen bi yakıt olduğu için ufak sorunlar benzinde belli etmezken gazda belli olabiliyor. Mesela benim hava filtresinin kutusu kırıldı almaması gerektiği kadar hava alıyordu gazda sürekli stop ederken benzinde normal çalışıyodu. Bazen lpg nin sorununu lpg de aramak sonuca götürmüyor. Ama bölgenizde bilinen önerilen bir lpg ciye danışıp ayar yapmasını isteyebilirsiniz öncelik olarak

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Benzin daha düzenli yanabilen bi yakıt olduğu için ufak sorunlar benzinde belli etmezken gazda belli olabiliyor. Mesela benim hava filtresinin kutusu kırıldı almaması gerektiği kadar hava alıyordu gazda sürekli stop ederken benzinde normal çalışıyodu. Bazen lpg nin sorununu lpg de aramak sonuca götürmüyor. Ama bölgenizde bilinen önerilen bir lpg ciye danışıp ayar yapmasını isteyebilirsiniz öncelik olarak
Yeniden bir ayar yaptırayım o zaman, yine düzelmezse opetten almayıp bir daha deneyeceğim

firatim

Profesör
Beta Programı
24 Nis 2019
58
31
1,020
33
Marka
Honda
hocam patlatma daha önceki yorumda yazdığım gibi LPG'den ise Kocaeliye yakınsanız burda bir yeri önerebilirim. İkinci olarak eğer araba LPG'de bu sorunu yapıyorsa hava filtre kutusundan fazla hava giriyorsa da yapıyor, belirtileri araba gaz yemiyor, gazı aldığında da patlatma yapıyor. Eski tip arabalarda bunu hava filtre borusunun yarısına yakın kısmını kapatarak hallediyorlar. Benzin havayı severken LPG havayı benzine göre nerdeyse hiç sevmiyor.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
hocam patlatma daha önceki yorumda yazdığım gibi LPG'den ise Kocaeliye yakınsanız burda bir yeri önerebilirim. İkinci olarak eğer araba LPG'de bu sorunu yapıyorsa hava filtre kutusundan fazla hava giriyorsa da yapıyor, belirtileri araba gaz yemiyor, gazı aldığında da patlatma yapıyor. Eski tip arabalarda bunu hava filtre borusunun yarısına yakın kısmını kapatarak hallediyorlar. Benzin havayı severken LPG havayı benzine göre nerdeyse hiç sevmiyor.
Tokattayım maalesef :( Hava filtre kutusu sıfır filtresiyle beraber belki fazla hava çekiyordur bilemiyorum onu. Ama gaz yemesinde hiçbir sorun yok ya patlatmayı tamamen rastgele yapıyor kalkışta ya da gaza yüklenince değil. Arada benzinde de kullandığım için sanırım bu bantlama işi pek bana göre değil. Nedense bana tek çözüm sıralıya geçmek olacak gibi geliyor umarım öyle olmaz

firatim

Profesör
Beta Programı
24 Nis 2019
58
31
1,020
33
Marka
Honda
Tokattayım maalesef :( Hava filtre kutusu sıfır filtresiyle beraber belki fazla hava çekiyordur bilemiyorum onu. Ama gaz yemesinde hiçbir sorun yok ya patlatmayı tamamen rastgele yapıyor kalkışta ya da gaza yüklenince değil. Arada benzinde de kullandığım için sanırım bu bantlama işi pek bana göre değil. Nedense bana tek çözüm sıralıya geçmek olacak gibi geliyor umarım öyle olmaz
Bence ilk olarak bir gaz ayarı yaptırın, nasılsa maliyet düşük, kaybınız yok zaten. Duruma göre ötesini düşünürsünüz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım