Maksimum Tork Devri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Merhaba
Kısa bir süre önce, bu konu hakkında bir makale yazmıştım.

Arabayı ekonomik olarak kullanabilceğiniz. Motorun yakıt / fayda yönünden en ideal olduğu devir bandıdır. Maksimum Güc devrindeki yakıt tüketimini çok gören bünyelerin imdatına yetişen vites değişim noktasıdır.
Bir arabayı maksimum tork devrinde her zaman kullanabilirsiniz.
Bir motomobil devir cevirdikce herzaman çok yakmaz. Maksimum tork bandında araba rahat ilerler. Motor yükü düz yolda %60 %70 civarındadır. Yani gaz pedalını %40 basarsanızda, bu devirde rahatlıkla yürüyebilir. Rampa çıkarken Tork devrinde iseniz gaza biraz daha basarak motor yükünü artırabilir çekişden düşme yaşamazsınız.

3500 devirde 100 newton güc üreten bir motoru ele alalım. Bir otomobili saate 100 km hızda tutmak için sadece 15 beygir yeterlidir. Arabanız maksimum tork devri 3500 devir ise sizin saate 100 km hızda 4 ncü vitede giderken gaza %40 basmanız durumunda üretilen güc daima Tam tork anlamına gelmez. Motorun yük durumu %100 olmadığı sürece 3500 devirde maksimum torku almazsınız. Motorun 3500 devir cevirmeside yakıt sarfiyatı anlamına gelmez. Bir motor 3500 deviri %15 gaz pedalına basarakta cevirebilir. %40 bastığınızda motor yükü %65 olan arabanız 65 newton tork üretiyor olabilir. Ama rampada tam gaz basıldığında motor yükü %100 olduğunda 100 newton torka ulaşabilir. Maksimum tork devri size bu esnekliği sağlar.

Arabanızı daha düşük devirde örneğin 2500 devirde yine 65 newton tork üretebilir. Fakat bu motor yükünü %80 lerde tutumasına sebeb olur. Asıl işte bu zamanda araba daha fazla yakar. Rampa çıkarken 2500 devirde tam gaz yapıldığında 70 newton torktan fazlasını o an alamazsınız, Devri artmasını beklersiniz. Yada motorunuz bayılır. Vites düşürmek zorunda kalırsınız.

Maksimum tork devri sizi esnek kılar, tüketimi düşürür yoldan soğutmaz.

hollandali

Profesör
9 Eyl 2016
75
51
1,010
maksimum torku almak icin dusuk vites yuksek devir gitmek lazimki boyle yaparsaniz fazla yakarsiniz. teori bastan mi coktu ben konuyu yanlis mi anladim. :D

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Benim arabam, maksimum tork devri, 3500 devir de 90 newton.
Arabamın bu videosundaki yakıt tüketimi anlık ve averaj olarak takip edilmektedir.
Ayrıca motor gücü ve gaz pedalı basma oranlarım ekrana yansımaktadır.
Yorumlarınızı bekliyorum.. Bu arada arabamın maksimum motor gücü 6200 devirde 67 beygirdi.
Kesici 6600 devirde devreye giriyor.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
maksimum torku almak icin dusuk vites yuksek devir gitmek lazimki boyle yaparsaniz fazla yakarsiniz. teori bastan mi coktu ben konuyu yanlis mi anladim. :D

Gaza tam basmadığın ve motor yükünü %100 yapmadığın sürece çok yazmaz
Benim kendi arabam, 4 ncü vitesde 2500 devirde giderken , 5 nci vitesde 2000 devirde gittiğinden daha az yakıyor.

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Gaza tam basmadığın ve motor yükünü %100 yapmadığın sürece çok yazmaz
Benim kendi arabam, 4 ncü vitesde 2500 devirde giderken , 5 nci vitesde 2000 devirde gittiğinden daha az yakıyor.
Her motorun tork eğrisi bir değil ki. 5. vites 2000 devirdeyken aynı hızda kalabilmek için gaza 4. vites 2500'de olduğundan daha çok basman gerekiyordur, daha fazla yakıyordur o yüzden. Mesela bir araba 2000 devirde 50 NM tork üretirken biri 100 NM üretiyordur, 100 NM üretenle 1500 devirde bile daha az yakarsın diğerine göre, daha az yakıt ister çünkü. Yazılım yaptırınca sakin sürüşte daha az yakmasının mantığı da bu zaten.

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
yakıt tüketimi gaz pedalına basma ile paraleldir ali abim
düşük devirde gitmesi için gazı ezersin motor devir çevirmez ama hem gizli hararet meydana gelir hem çok yakar
motorun ferah bir şekilde yağlana yağlana devir çevirsin hafif gaz hareketleriyle yürütürsen max ekonomide ki max gücü yakalarsın

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım