AÇIK Megane 1 Cabrio alacağım fikirlerinizi bekliyorum

szzrr

Senkromeççi
27 Mar 2021
7
0
60
Mersin
Öncelikle herkese merhaba. Hayırlısıyla pazartesi günü hasar kayıtsız makyajlı 1999 model 1.6 megane cabrio alacağım. Henüz ekspertize verilmedi alınmayacak derecede bir şey olmadıkça almayı düşünüyorum.
Duyan pek mantıklı bulmuyor bu aracı fakat ilk aracım olacak ve öğrenciyim, bir nevi heves atmalık zevkli bir araç olmasını umuyorum :)
Tente motorunda bir arıza varmış, sahibi yarı otomatik çalışıyor diyor ben daha görmedim aracı nasıl bir şey bilmiyorum. Sizce bu motoru yaptırmak veya değiştirmek ne kadara patlar? En çok dikkat etmem ve kaçınmam gereken noktalar nedir bu araçta? Şuan Mersin'deyim tam buraya göre bir araba fakat İstanbul'da okuyacağım okullar açılabilirse yağmurlu ve karlı havalarda çok sorun çıkarır mı tentesi? Tüplü olduğu için kapalı otoparka da koyamayacağım, insanların öylesine bıçakla tenteye zarar vermesinden korkmuyor değilim tabi... Kasko yaptırabilir miyim 10 yıldan eski araçlara yapılmıyor diyorlar, her şeyi geçtim benim için en önemlisi çalınmaya karşı bir sigorta en büyük korkum bu, kasko olmasa bile böyle bir şey var mı?

Ankara'da bu araç için önerebileceğiniz bir ekspertiz veya usta var mıdır?

Bir de şu olayı anlayamadım şimdi megane 1'lerde rxi, rte vs. donanım paketleri var ancak cabrio ayrı bir paket olarak mı geçiyor? Normal megane 1'lerin en donanımlısıyla ne farkı vardır, daha mı iyidir daha mı kötü?

Biraz uzun oldu kusura bakmayın fakat merak ettiğim noktalar bunlar, ilk aracım olacağı için de epey heyecanlıyım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Arkadaşlar aracı aldım. Biraz enayilik etmişim gibi gelebilir size çünkü usta yağ yaktığını, motorun üflediğini ve direksiyon kutusundan ses geldiğini söyledi, üstüne marş verirken sanırsam kayıştan iğrenç bir çığlığımsı ses geliyor. Yine de aldım valla. Aracı henüz Ankara'dan Mersin'e getirdim, sanayiye götürecek zamanım olmadı konuyu tekrardan güncelleyeceğim.

Bir de aldıktan sonra fark ettim ki ilk tescil tarihi 2008, bu beni baya korkuttu acaba pert mi diye sigortacı tanıdığa danıştım geri dönmesini bekliyorum.
Can sağlığı alınmış araca artık bir şey denmez öbür türlüsü ayıp olur veya heves kaçırma olur benim yapacağım türden şeyler değil bunlar ben böyle öğrenmedim büyüklerimden.

Size tavsiyem araç sorunlarını yaparken yaptırırken önceliğiniz mekanik-yürüyen sonra kaporta-çürük en son da kozmetik-iç aksam(aksesuar vs.) olsun. Yağını suyunu 3-5 güne bir kontrol edin. Eksikse ekleme yapın, ne kadar eklediğinizi kaç km gittiğinizi not alın. Arabadan anlayan birine aracınızı keşfe çıkarın acil yapılması gereken yolda bıraktıracak şeyleri önceden yaptırın.

Hayırlı olsun kazasız belasız sürüşlere.

Son düzenleme:

Bedirhan51

Bedirhan ÖZDEMİR
Profesör
19 Şub 2019
69
75
1,010
22
Muğla
Marka
Fiat
Hayırlı olsun aracınız, tescil tarihi plaka değişince yenileniyor diye hatırlıyorum ancak hatalı da olabilirim. Aracın sorunları başınızı ağrıtırsa en azından ileriki zamanlara tecrübe olmuş olur :) Yaz geliyor keyifli sürüşler.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Hayırlı olsun aracınız, tescil tarihi plaka değişince yenileniyor diye hatırlıyorum ancak hatalı da olabilirim. Aracın sorunları başınızı ağrıtırsa en azından ileriki zamanlara tecrübe olmuş olur :) Yaz geliyor keyifli sürüşler.
"Bildiğim kadarıyla" plakayla alâkalı bir durum yok, satış sırasında plaka değişiyor ancak aracın tescil tarihi değişmiyor. Tescil tarihi aracın trafiğe girdiği tarih. O araç 2008'den önce trafikten çekilmiştir, 2008'de tekrar muayeneye sokulup plaka çıkarılmıştır.

Hayırlı olsun.

furkano

Panpa
7 Eki 2016
326
1,360
3,095
Marka
Citroen
Hayırlı olsun, güle güle kullanın .Marş verirken gelen ses muhtemelen ömrü dolan alternatör kayışından geliyordur, ucuz ve değiştirmesi kolay bir parça, ben de yeni değiştirdim.
IMG_20210401_194238.jpg

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
Arkadaşlar aracı aldım. Biraz enayilik etmişim gibi gelebilir size çünkü usta yağ yaktığını, motorun üflediğini ve direksiyon kutusundan ses geldiğini söyledi, üstüne marş verirken sanırsam kayıştan iğrenç bir çığlığımsı ses geliyor. Yine de aldım valla. Aracı henüz Ankara'dan Mersin'e getirdim, sanayiye götürecek zamanım olmadı konuyu tekrardan güncelleyeceğim.

Bir de aldıktan sonra fark ettim ki ilk tescil tarihi 2008, bu beni baya korkuttu acaba pert mi diye sigortacı tanıdığa danıştım geri dönmesini bekliyorum.
Hayırlı olsun kazasız belasız kullanın,
İlk tescil tarihi durumunu sigortacı arkadaşınız bilgi verirse yazar mısınız ilginç geldi bana da

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
2008 gümrük girişlide olabilir araç. Motoru yürüyeni konusunda her şeyi bana sorabilirsiniz ustaya ulaşamadık maalesef böyle yardımcı olayım.
@furkano aynı motor değil ama kayışların değişme zamanı gelmiştir çoktan haklısın. Gergileriyle birlikte değiştirilmeli ek olarak.

Motorun net bir fotoğrafını eklerseniz yağ yakma üfleme hakkında bir tahminde bulunabilirim

Direksiyon kutusu kronik maalesef piyasada artık sıfır kutu kalmadı diye biliyorum revizyon yaptırıp tam sağ tam sol yapmamaya çalışın ve direksiyonu park ederken düz bırakıp stop edin, yine çalıştırırken düz çalıştırın. Bu şekilde ömrünü uzatırsınız.

Son düzenleme:

Bedirhan51

Bedirhan ÖZDEMİR
Profesör
19 Şub 2019
69
75
1,010
22
Muğla
Marka
Fiat
"Bildiğim kadarıyla" plakayla alâkalı bir durum yok, satış sırasında plaka değişiyor ancak aracın tescil tarihi değişmiyor. Tescil tarihi aracın trafiğe girdiği tarih. O araç 2008'den önce trafikten çekilmiştir, 2008'de tekrar muayeneye sokulup plaka çıkarılmıştır.

Hayırlı olsun.
Sizin dediğiniz büyük ihtimal daha doğrudur. Bir zamanlar sahip olduğumuz Poloda da 2005 tescil tarihi görünüyordu o zaman araştırdığımda plakanın il dışına değişmesi tescil tarihini değiştirir şeklinde beyan veren bazı forum üyeleri vardı hatta bazıları bizzat yaşadığını iddia ediyordu. Ancak direkt bir tecrübem olmadı o yüzden benim için hep meçhul.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,807
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault

Muhtemelen iş bilmeyen bir ustacık kara düzen 10-40 yağ dayayıp geçmiştir. Aracınızın fabrikasyon yağı 20-50. Kronik yağ yakma yatak boşaltma gibi problemlerinden dolayı k7m motorlara özel böyle bir yağ seçeneği var diğer tüm renolardan farklı olarak. Önce yağını değiştirin sonra gözlemleyin.

MotorcycleHead

Motorcycle Head
Düz Yol Gazcısı
3 Mar 2021
32
12
145
26
İstanbul
Marka
Volkswagen
Hayırlı olsun geçtiğimiz yıllarda olsa alınmaz derdim ama günümüzde bu fiyatlara araç bulmak gerçekten imkansıza yaklaştı. Özellikle toplumun algısından aykırı araç almaya kalkınca bu paraları vermek zorunda kalıyoruz. Üniversite öğrencisi olarak cabrio ve tarz araçlara sahip olmayı çok istesem de üni birdeyken şehir içi dışı yollarda rahat etmek için kardeşimle kendimize ortak olarak Albea aldık. Masraf ve sorunlarla uğraşmak istemediğim ve kolay satılması için tarz ve aracın yapısına bakmamayı tercih etmiştim. Gerçi buna da şükür 4 yıldır bakımını yaptıkça toplu taşımadan uzak tutuyor :) Hayırlı olsun otomobil tutkunuzu öldürmemesini ve sorunları severek halletmenizi diliyorum :) kazasız sürüşler...

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım