AÇIK Megane 2 1.6 5.viteste 3000 devirde 82 yapıyor.

gokhan_06

Gökhan Uymaz
Senkromeççi
12 Eki 2022
6
0
60
39
ankara
Marka
Renault
Merhaba,
2006 model Renault Megane 2 1.6 16v manual vites techno plus paket aracım var.
5.vitesde 3bin devirde 82 yapıyor.
5.vitesde 3.800 devirde 100 yapiyor burda bir anormallik var gibi geldi bana.
Baski balata aldığımda yeni değişmişti. MAIS marka takılmış.Diger viteslerde sıkıntı yok.
Ben aracı aldıktan sonra yağlı kasnak ve elektrovanayı Mais olarak değiştirdim.
Boğaz kelebeği ile beyin arasındaki elektrik tesisatı değişti. (Enjeksiyonu kontrol edin hatası nedeni ile değişti.).
Şanzıman üzerinden yazan kodu kontrol ettirdim ve şanzıman orjinal dendi. (Şanzıman kodunun olduğu resim ektedir.).
Aracim kesiciyede girmiyor, 7bin devir ceviriyo cok rahat.
1.vites 7bin devirde 50
2.vites 7bin devirde 90
3.vites 7bin devirde 130
4.vites 7bin devirde 170
5.vites 7bin devirde 190 yapiyor.

4.vitesde 7bin devirdeyken 5.vitese attığımda 5 bindevre düşmesi lazım, ama benim araç 6bin devre düşüyor.
5.vites 3bin devirdede 100-110 yapması lazımken 82km/h yapıyor.
Aracımın 5.vitesinde sıkıntı var gibi geldi bana. 5.vitesde 20km/h geriden geliyor aracım bunun sorunu ne olabilir, çözebilecek kimse var mı Ankara'da.

Ekli dosyalar

• megane şanzıman kodu.jpg
    megane şanzıman kodu.jpg
    54.5 KB · Görüntüleme: 0

Mustafa81

Megan
Takipçi
24 Kas 2022
2
0
10
31
Düzce
Marka
Renault
Aleykümselam, hala sorunu çözen çıkmadı. En son aks körüğü değişirken şanzıman yağı değiştirdim. Yağın rengi gri yağlı boya gibiydi. Usta şanzımanı açıp bakmak gerek. İçini görmeden bişey demek doğru olmaz d

Aleykümselam, hala sorunu çözen çıkmadı. En son aks körüğü değişirken şanzıman yağı değiştirdim. Yağın rengi gri yağlı boya gibiydi. Usta şanzımanı açıp bakmak gerek. İçini görmeden bişey demek doğru olmaz dedi.
Bu sorun tek bizde değil çok araştırdım baya kişi de var ama bulan yok enteresan çoğu usta sıkıntı gözükmüyor diyor benim ki 110 HP 115 ler de mi acaba devir biraz daha düşük diyorum

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
455
1,064
2,695
Ankara
Marka
BMW
Anlaşılan o ki bu durum bir arıza ya da sorun değil, şanzıman tasarlanırken böyle yapılmış. Hemen hemen tüm manuel Megane II'lerde var, hatta olmayanlarda büyük ihtimalle zamanında fark edip 5. vites dişlisini değiştirerek düşürmüşlerdir devir sayısını. Evet bir hata var ancak arıza kaynaklı değil. İlla durumu değiştirmek isteyenler 5. vites dişlisini değiştirerek istediklerine ulaşabilirler.

Ben olsam öyle %40'lık bir farktansa dişlileri araştırıp şu an 3 bin devirde 82km/h yapıyorsa, aynı devirde 100km/h ile 105km7h arasında hız yapacak bir dişli seçerek aracı fazla devirden düşürmeden değişikliğe giderdim. Yine örneklerini gördüğümüz ve 3 bin devirde 120-130km/h hızlara çıkaranlar sorun yaşarlar, Megane II zor toparlar o hızlarda.

gokhan_06

Gökhan Uymaz
Senkromeççi
12 Eki 2022
6
0
60
39
ankara
Marka
Renault
Araştırmalarıma göre Megane 2 'lerde çok fazla şanzıman kodu var. Örneğin benim aracımdaki JH3 143. 3000 devirde 105-110 KM/h hız yapan

aracı olanlar aracı bakıma v.s. götürdüklerinde şanzıman kodunu paylaşabilir mi?

Ben aşağıdaki listeden bakarak bunun farkına vardım. 1.6 115 HP bir aracın bu şekide olması çok enteresan.

Bu arabaya şöyle 5 sene binecek olsam ve seri olan şanzıman varsa gidip ostim'den çıkma alıp takarım.

Bir de geçen aks körüğü değiştirdim ve şanzıman yağı daha 20000 km oldu ve rengi gri olarak çıktı. Usta sorun olup olmadığını anlamak için açıp bakmak gerekir dedi.

Ben de yeni yağ koydurdum.

Ekli dosyalar

• yağ.jpeg
    yağ.jpeg
    97.6 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
899
1
1,717
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
Megane 2 hakkında bilgim yok fakat o oranlarla araç çok keyifsiz olur. Ben olsam 5. Vites dişlisini değişir veya çıkma şanzıman bulurdum.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım