MELEZ KRALLAR(IONIQ-AURIS Hibritler)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Hibrit motorlu bu iki aracı test etmek için İzmir'in Ağustos sıcağında bu motivasyonu kendimde nasıl buldum ben de hayret ediyorum.Sanırım araba sevgim üşengeçliğimin önüne geçti.

HYUNDAI IONIQ :
3qVBO0.jpg

İlk olarak durağım Hyundai bayiisi oldu.Çok sıcak karşılandım ve ioniq hakkında brifing aldım.Tek donanım seçeneğiyle 122.000 tl güncel fiyatıyla satılıyor.(03.08.2017)
Elektrik ünite:43 beygir
Motor:1.6 atmosferik 105 hp; 147 nm tork
Ağırlık: 1500 kg
Dingil mesafesi: 2700mm
Vites:6 ileri dct
0-100: 11.1 sn
Test yakıt tüketimi:7,0 Ortalama tüketimi:6,6

Ardından test sürüşüne çıktık.Test parkuru 12-13 km git-gel mesafeydi.Gidişte normal mode da dönüşte sport mode da kullandım.Dijital gösterge ekranı normal modda hız -şarj miktarı gösterirken sport modda kırmızı ve sarı renkte devir ve hız gösteriyor.Ekran yüksek çözünürlüklü baya bir albenili.
nWDPJg.jpg

İLK İZLENİM: Oturma pozisyonu tamamen elektrikli koltuk sayesinde kolayca ayarlanıyor.Direksiyon 2 yönlü de ayarlanabiliyor.Çok alçak konumlayamıyorsunuz biraz yüksek oturuş pozisyonu hakim.Direksiyon üzerindeki deri pek kaliteli hissettirmedi.Tuşlar ve konsol butonları uzun ömürlü,dokunma hissi iyiydi.Kapı kolçakları deri kaplı; kapı gözleri yeterli.Burda ilginç bir ayrıntı vericem.Satış danışmanının söylediğine göre kapı içleri taşla kaplı.Bana plastik gibi geldi ama danışman bunlar taş dedi akşam parlıyormuş.Torpido gözü orta hacimde.Direksiyonun solunda küçük gözlerden yok.Arka camın geniş tutulması ve 2 parça olmasıyla arka görüşe çok hakimsiniz.Geri görüş kamerasının çözünürlüğünü beğenmedim.Orta ekranda multimedia içinde gezmek kolay ve doğal.Applecar'a çok rahat bağlanabildim.Dokunmatik hızlı çalışıyor.Ses açma kapama tuşu koydukları iyi olmuş uzun süre dokunmatiğe basmak zorunda kalmıyorsunuz.Ses sistemi Infinity ses sistemi var arabada.Ses çok yüksekte bile bozulmuyor netliğini çok beğendim.Jbl kadar var diyebilirim.2 usb girişi bir aux bir 12V soket ve kablosuz şarj edilebilme gibi donanımlar çok doyurucu.Arka şaft tüneli yüksek; 3.kişi ortaya oturunca zorlanır.Arka tarafta havalandırma kanalları var.Koltuklar sert,saran tarzda tasarlanmış(kumaş).Bagaj 500 lt yatay olarak yükleme alanı sunuyor dikey olarak fazla bir yeriniz yok.

SÜRÜŞ: El freni beklediğimiz gibi değil.Amerika pazarına göre tasarlanmış şekilde debriyaj yerinde push on/push off pedal olarak var.
hyundai-ioniq-hybrid-002.jpg

Yukardaki görselde debriyajın orda görülüyor el freni.Sürüş esnasında dikkatimi çeken ilk şey motor-şanzıman uyumsuzluğuydu.Sarsıntılı vites değişimi yapıyor.Kickdown yaparken öne yığılıyorsunuz.20-30 km/sa hıza kadar elektrik ünite görevini net yaparken benzinli motora geçişte sarsıntı yapıyor ve her vites yükselmede ve düşürmede ayrıca sarsılıyorsunuz.Hızlanma gayet iyi mutlu ediyor.Sport modda hoparlörlerden sanal motor sesi veriyor kendinizi baya bir gidiyor hissediyorsunuz.Tekerlek sesi çok alıyor.Süspansiyon sönümlemeleri sert ama bunu virajda rijitlik olarak geri dönüyor.Esp kapatılamıyor.Rüzgar sesi 140 da gelmeye başlıyor bunda hava sürtünme katsayısının 0.24 gibi düşük olmasının avantajı çok.Görüş açıları gayet iyi kör nokta tespit edemedim.Ani frende dörtlüsünü yakıyor ama söndürmüyor sizin söndürmenizi bekliyor.Ayağınızı gazdan çekince küçük ve güçsüz elektrik ünitesini doldurmak için recharge yapıyor fakat fren hissiyatınızı baltalayacak kadar güçlü bir sürtünme yok ortada.Direksiyon sport modda iyi ağırlaşıyor.Tepkileri ani verebiliyor.IONIQ in dönüş çapı çok fazla geldi bana.Park ederken 2 kere ileri-geri yaptırdı.Focus kadar kötü olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

NOT:15 bin km de bir servise gidiyorsunuz.500 tl standart bakım ücreti.Piller 5 yıl garantili lityum-iyon polimer tip.
Sonuç: 122 bin lira donanımlar ve hibrit motor için çok olsada piyasa içinde bana çok gelmedi.i30 dizelle aynı para.Bana 2 tık fazla yakıyor gibi geldi.Test arabası olmasının ve İstanbuldan kara yoluyla geldiğini düşünürsek bu tüketim verileri makul seviyelere inecektir.Hyundai hibrit piyasasına girişini bence fena yapmamış.Ancak elektrik ünite güçsüz verilere sahip.Çabuk bitiyor ve yakıt tüketimini azaltmak yerine güce katkı sağlıyor.Ağustos sonunda Türkiye'ye ithal edilmeye başlanıcakmış.Şu an için ellerinde 4 arabaları varmış.

TOYOTA AURIS
İkinci durağım arabamı servise göstermek için gittiğim Toyota bayii idi.Arabamı check up a bırakmışken 1.8 hibrit motorlu e-cvt şanzımanlı premium donanımlı full Auris'i test etme fırsatı buldum.
Elektrik ünite:82 beygir
Motor:1.8 atmosferik atkinson çevirme
Ağırlık:1420 kg
Dingil mesafesi:2600 mm
Vites:E-cvt
0-100 : 10.9 sn
Test Tüketimi:5.1 lt/100 km Ortalama tüketimi:4,6 lt/100 km

Test sürüşüne başlarken dikkatimi çeken şey vites kolunun Lexus modelleriyle aynı olmasıydı.İlginç bir şekli ve kullanım tarzı var.Bir yerde sabit kalmıyor D ye çekiyorsunuz sonra ortaya geri geliyor vites topuzumsu şey.
qWDqOq.jpg

İLK İZLENİM:Yumuşak deri kaplamalar elinizin kolunuzun dizinizin değdiği her yerde bulunuyor.Yanlar deri ortası kumaş koltuklar rahat ama destekler zayıf.1 usb 1 12V bir aux girişi var.El freninin manuel olması iç mekanın havasına yakışmamış.Özellikle hibrit full donanım bir arabanın teknolojik iç intibasına gölge düşürüyor.Multimedya sistemi maalesef arabanın en eksi noktası yavaş,bluetooth bağlantısı sırasında çok bekliyorsunuz.Apple car play android destek bulnmuyor.Dokunmatik yerine basmatik tarzı var.Tft ekran çözünürlüğü ve göstergelerin anlaşırlığı durumu kotarmış.Ses sistemi vasat.Yüksek seste üzmüyor ama ne bileyim işte ekstra değil yani.Klima anti-aging teknolojili dedikleri bir klima.Motor çalışmıyorken elektrik üniteden güçalabiliyor böylece yakıt harcamadan durduğu yerde gayet soğutuyor/(ısıtabilir bilmiyorum)Orta konsolda yeterince göz olmamasına takıldım.Ancak orta kol dayama gayet genişçe.Kapı gözleri genişçe.Direksiyonun solundaki göz kullanışlı.Torpido gözü ioniq e göre küçük.Arka şaft tüneli yüksek değil.Rahatlıkla 3 kişi arkaya oturabilir.Ön koltukların arkasında kanguru cepleri kullanışlı.Arka havalandırma kanalları bulunmuyor.Yerine küllük var... 350 lt civarı bagaj var.Uzunlamasına 2 tane büyük valiz alır o kadar.
Arka görüş kısıtlı.Kör noktaları var.Arka görüş kamerası kaliteli ancak direksiyonu çevirdikçe değişmeyen sanal çizgileri var.
ER0QVZ.jpg

SÜRÜŞ:Engine start butonuna basıyorsunuz ve ölüm sessizliği.. Motor sesi yok çalışıyor mu çalışmıyor mu anlamıyorsunuz.IONIQ te benzin motoru ve elektrik ünite birlikte çalışırken burda durum böyle değil.15 km kadarlık parkurda klasik cvt şanzıman sürüş zevkini baltalamıyor değil.Ancak bir kaç gün sonra alışınca takılmazsınız öyle diyeyim.Gaza fazla basınca gösterge kırmızı renge bürünüyor.Bayağı eğlenceli.Yalıtım diğer auris modellerine göre daha iyi yalıtılmış 140 tan sonra ses almaya başladı.Tekerlek sesi yok denecek kadar az.Dikkatimi çeken şey çok pinpirikli kör nokta uyarıcısı ve çarpışma önleyici fren oldu.20 metre önümdeki arabaya ikaz ışıklarını yakması can sıkıcıydı.Sürüş esnasında elektrik motoru çok fazla aktif görüyorsunuz IONIQ in aksine.Ayağı gazdan çeker çekmez recharge yapıp bataryaları doldurmak için elinden geldiğince fren yapıyor.Fren hissiyatı bu yüzden bir acayip.Alışmanız lazım.15 km boyunca alışamadım baya sert frenler yaptırttı bana.

Sonuç: 123.000 tl lik fiyat bana fazla geldi açıkçası.İç hacim olarak IONIQ daha çok şeyler veriyor.Orta donanım alıp otomatik park,çarpışma önleyici,kör nokta uyarıcısından vazgeçerdim.4,5 litrelerde şehir içi gezmek çok kolay elde edilebilir.Ancak motor hacmi yüzünden MTV sinin 1800 lira civarı olması işi gene kuruş hesaplarına bıraktırıyor.15 bin km de 550 tl standart bakımı var.Piller 7 yıl garantili.Şu an bataryayı yenilemek isterseniz fiyatı 2500 tl.

Hibrit teknolojisi hızlı adımlarla hayatımıza girmeye başlıyor.Dizel motorların ortadan kalkacağı dünyada kullanılacak teknolojilerin bebekliklerine ve ilk adımlarına şahitlik ediyoruz..

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Ellerine sağlık doktor.
Özet olarak: Hyundai, hybrid piyasasına da "iyi, fiyatına göre kaliteli ama çok yakıyor ya" dedirten bir modelle girmiş :)

Toyota, umarım tez zamanda Corolla/Auris modellerindeki o vasat multimedyadan kendisini kurtarır.
Toyota modellerinde anti-aging diye pazarladıkları hadise, klimada işin aslı havayı tamamen kurutmayıp hafif nemlendirmesinden ibaret.
Hyundai, direksiyonlarında sanırım fare, sincap veya gelincik derisi filan kullanıyor:D. Değişik, ince hissettiren bir deri :)
DCT şanzıman koyan, manuel şanzıman seçeneği de sunabilir. Umarım Hyundai onu da yapıp satar.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Teşekkürler test için.

O vites kolu eskiden beri hibritlerde var Prius vs.
Tercih edecek olsam 97'den beri bu işi yapan markayı tercih ederim, onu da söylemeden geçmeyeyim. MTV işi zorlayıcı tabi.

Son düzenleme:

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Bu Hyundaiye ''Abi bunların yaktığı önemli değil az yürüsün de fakirler eğlensin'' kafasını yerleştiren mühendis kim acaba ? :D :D
Hadi dizellerin fazla yakıyor neyse de, hibrit niye o kadar yakıyor ?

Eline sağlık.

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
abi hyundainin motor bildiğimiz hitler dedikleri motorlardan tak lpgyi gör etkiyi harbi o boyutta bir motor ve donanım kalite algısı gerçekten çok yüksekti aurise göre ben incelediğimde :D elimde 125 bin para olsun yarın sabah ioniq için kapora yatırırım o derece arabayı beğendim ben ve o yakıt tüketiminin bayağı bir altında efektif yakıtı var o arabanın :D

Son düzenleme:

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
abi hyundainin motor bildiğimiz hitler dedikleri motorlardan tak lpgyi gör etkiyi harbi o boyutta bir motor ve donanım kalite algısı gerçekten çok yüksekti aurise göre ben incelediğimde :D elimde 125 bin para olsun yarın sabah ioniq için kapora yatırırım o derece arabayı beğendim ben ve o yakıt tüketiminin bayağı bir altında efektif yakıtı var o arabanın :D
Lpg+elektrik ünite+çift kavrama = 0-50 azer bülbül titremesi

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
hasfhash lpg ile ne alakası var yahu arabanın kendisi titrekse :D bak diyorum ama yakın zamanda lpg li hybrid görücez :D
Görürüz ya burası Türkiye lpgyle ısınan motorun dibinde elektrik ünite var abi dikkatini çekerim.Titremesi şundan benzinle bile kararsız kalan çift kavrama lpg+elektrik enerjisini nasıl aktarır ?? Bence titrer durursun sadece benzin motora geçene dek:)

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Doktorum yazı çok güzel olmuş, ellerine sağlık. İrlanda'da bende Ioniq inceledim fakat full elektrik olan versiyonu inceledim. Orta konsolu hafiften Tesla vari olmuş hoşuma gitti daha elit görünüyordu. Full Elektrik olan versiyonun 174 mil menzili ve 28kwh pili vardı. Satışları fena değil gibi duruyordu çünkü sokaklarda 4 5 kez rastladığım oldu. Esas beni şaşırtan Auris hybrid oldu zira heryer Hybrid Auris kaynıyor. Ayrıca Toyota'nın showroomda bulunan araçların hepsini Hybrid seçmeleri bence çok güzel bir detay. Son olarak şu yazıma (https://otopark.com/forum/threads/gtepro-irlandada-bölüm-1.4983/) bakarak Ioniq'in fotoğraflarına ulaşabilirsiniz.

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Abi Ioniq Hybrid modelinde GDI motor kullanılıyor diye okudum. Ben bu motor LPG uyumlu değil diye biliyorum :confused:.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,697
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Elinize sağlık DouglasAdams.

Hibrit teknolojisi hızlı adımlarla hayatımıza girmeye başlıyor.Dizel motorların ortadan kalkacağı dünyada kullanılacak teknolojilerin bebekliklerine ve ilk adımlarına şahitlik ediyoruz..

;)

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Hyundai ioniq eco Challenge katıldım . 40 km kadar kullandım. 5 litre benzin yakıp parkuru 31 dakikada bitirdim. Ozamana kadar yapılmış en iyi süre ve zamanı ben yapmışım. en az yakan adam 4,8 litre yakmış fakat 45 dakikda bitirmiş zamanı. Eğer birinci olursam arabama bedava bakım veya aksesuar verecekler. Merakla bekliyorum. Umarım zamanı kaleye alırlar. Bende tasaruflarıma bir yenisini daha eklerim.

İoniq hybrid çalışma sistemini yani nasıl EV moda gectiğini ancak 30 km sonra çözebildim. İstediğimde ev moda almanın bir yolunu buldumki parkurum bitti. Ayrıca bataryayı daha hızlı şarj etmeninde yolunu 10 ncu km de keşfetmiştim. Şarjı doldurdum ama, araba kendi kendine EV moda gectiğinden , doldurduğum bataryayı kullamak ancak son 10 kmde nasip oldu.

Otobanda saate 80 km hızla 2000 devirde 6ncı vitesde EV moda geciyor. Ama bunu gaz pedalına basma hissiyatına göre yapıyor. Gel görki gaz pedalındaki bu oranı bulmak zaman aldı. Devir saatide olmayınca, arabada sesiz çalışınca 5, litrede kaldım. 4,5 litrenin altına inebilirdim..

Ancak spor moda aldığımda devir saatiini görerek çalışma şeklini kavarayabildim. :(

TheMachinist

Profesör
9 Eyl 2016
194
381
1,335
biraz da şey var; hyundai ye binen adam bi yokluyor ayağını, bakıyor bu araba biraz yürüyor he tamam diyor öyle kendini alıştırıyor. ben kendi i30 umu kasınca 4 lt leri görebiliyorum vallahi :) hyundai kullanan adam yolda sabredemiyor :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım