KAPALI Mercedes W204 C180 Motor-Şanzıman Sorunsalı :)

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Arkadaşlar merhaba.
Sanırım biraz detay bilgiye ihtiyacım var :)
Şu anda Honda Civic FD6 sahibiyim 2007 model. Yakın zamanda olmasada bir süre sonra aracımı değiştireceğim.
İlk aklımda olan modelse Mercedes W204 Kasa C180 2012 model makyajlı olanı bütçeme uygun görünüyor.

Fakat bu modellerde birden fazla otomatik vites seçeneği var.
-1.8 cgi motor 7 ileri olanlar var
-1.6 kompresör 5 ileri olanlar var (sanırım bu tork konvertörlü)
-1.6 olup 7 ileri olanlar var

Yani kafam oldukça karışık...
Kısacası yakıt ve performans olarak beni üzmeyecek motor şanzıman kombinasyonu hangisi sizce? Ve bu kombinasyon 2012 modellerde var mı?

Teşekkür ederim şimdiden yorumlarınız için :)

Ve birde kafamı karıştıran ufak bir anket ekledim :)

Design-of-the-Mercedes-Benz-automatic-transmission-9G-TRONIC.jpg

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
3.seçenek olan 1.6 cgi motor ve 7 ileri g-tronic isimli yeni tam otomatik şanzıman kombinasyonu.. En ideali bu başkasına bakmayın. 1.8 cgi motorda da aynı 7 ileri şanzıman vardır ama 1.8'in vergisi biraz daha fazla, tüketimi de biraz daha fazla. Kompresöre, 5 ileri diğer şanzımana hiç bakmayın bile.

Yanlışım yoksa bu 7 ileri şanzımana da makyajla birlikte geçtiler. Zaten her ne olursa olsun şu makyajlı kasayı almaya çalışın.
Mercedes-Benz-C180-AMG-Selection-Plus-1.jpg

Son düzenleme:

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
3.seçenek olan 1.6 cgi motor ve 7 ileri g-tronic isimli yeni tam otomatik şanzıman kombinasyonu.. En ideali bu başkasına bakmayın. 1.8 cgi motorda da aynı 7 ileri şanzıman vardır ama 1.8'in vergisi biraz daha fazla, tüketimi de biraz daha fazla. Kompresöre, 5 ileri diğer şanzımana hiç bakmayın bile.

Teşekkürler cevap için
Peki bu motor şanzıman kombinasyonunu nasıl anlayacağım :)
Aradığım bu diyebileceğim bariz bir fark var mı?
Sahibindendeki ilanlardan anlayabilmem için bunu soruyorum çünkü herkesten şase numarası isteyip bazı car info sitelerinde arama yapmak çok zor olur:)))

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Teşekkürler cevap için
Peki bu motor şanzıman kombinasyonunu nasıl anlayacağım :)
Aradığım bu diyebileceğim bariz bir fark var mı?
Sahibindendeki ilanlardan anlayabilmem için bunu soruyorum çünkü herkesten şase numarası isteyip bazı car info sitelerinde arama yapmak çok zor olur:)))
Rica ederim :) Şanzıman olarak problem yaşamazsınız. 2012'den sonra zaten neredeyse tamamen 7 g-tronic olana geçildi. Zaten ilanlarda da 7 g-tronic diye yazıyor. Teknik kısımlar bölümünü tıklarsanız görürsünüz.

Motor olarak ise yine 2012'den sonra kademeli olarak cgi motora geçildi. Fakat kompresör de hala satılmaktaydı. Yine genellikle ilanlarda belirtiyorlar ve sıklıkla araçların arkasında kompresör yazıyor. Ama yazmayanlar da çıkabiliyor. İlandan direkt fark edebileceğiniz bir detay var mı bilemiyorum. Onu mercedes forumlarına sormanız gerekebilir. Görsel anlamda direkt motor üst kapağından anlarsınız. Şasi numarasını ise aklınıza yatan, sahibini arayıp bilgi aldığınız, gerçekten almayı düşündüğünüz araç sahiplerinden isteyebilirsiniz.

Bu kompresör motor
121288125426175356x236.jpg

Bu da cgi motor

blogger-image--1509111202.jpg

Son düzenleme:

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Temizini bulursaniz kesinlikle 7 ileri 1.6 motoru tavsiye ederim.
156 hp 7 ileri facelift w204’u bir sure kullandim. Gerek hissiyati olsun gerek saglamligi olsun gercekten kaliteli bir otomobil. Sanziman tork konvertorlu oldugu icin vites gecisleri ozellikle manuel kullanimda biraz agir kaliyor, fakat motoru bu durumu telafi ediyor. 5 ileri tk modeli tavsiye etmiyorum cunku haddinden fazla bir yakit tuketimi var (10+). 7 ileri sanzimanla ortalama 8.5 - 9.5 arasinda karma kullanimda yakit tuketimim olmustu. 10 litreyi kolay kolay gecmez.
Bir de genelde w204, w205’ten daha fazla begenilir, daha kaliteli oldugu soylenir.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bir de genelde w204, w205’ten daha fazla begenilir, daha kaliteli oldugu soylenir.
Harbiden öyle.. İçerisinde oturan, ilk gördüğüne aldanan kişiler iyileştirilmiş malzeme kalitesine aldanır. Ama işin aslı öyle değil. w205'in 55 yanaklı lastikle bile bam güm ettiği yerleri 45 yanakla amg paket w204 puf puf geçiyor. Normal versiyonu zaten iyi. Bununla beraber D segmente yakışır şekilde w204'ün arkasına oturunca sırtlık hafif eğiktir, oturma pozisyonu da aşağıda kalır, gömülür makam aracı gibi gidersin. w205'te de minder yukarıda olduğu için C segment araba gibi yüksekte gidiyorsun. Açık konuşmak gerekirse w204 varken gerçekten w205'e para vermem.

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Rica ederim :) Şanzıman olarak problem yaşamazsınız. 2012'den sonra zaten neredeyse tamamen 7 g-tronic olana geçildi. Zaten ilanlarda da 7 g-tronic diye yazıyor. Teknik kısımlar bölümünü tıklarsanız görürsünüz.

Motor olarak ise yine 2012'den sonra kademeli olarak cgi motora geçildi. Fakat kompresör de hala satılmaktaydı. Yine genellikle ilanlarda belirtiyorlar ve sıklıkla araçların arkasında kompresör yazıyor. Ama yazmayanlar da çıkabiliyor. İlandan direkt fark edebileceğiniz bir detay var mı bilemiyorum. Onu mercedes forumlarına sormanız gerekebilir. Görsel anlamda direkt motor üst kapağından anlarsınız. Şasi numarasını ise aklınıza yatan, sahibini arayıp bilgi aldığınız, gerçekten almayı düşündüğünüz araç sahiplerinden isteyebilirsiniz.

Temizini bulursaniz kesinlikle 7 ileri 1.6 motoru tavsiye ederim.
156 hp 7 ileri facelift w204’u bir sure kullandim. Gerek hissiyati olsun gerek saglamligi olsun gercekten kaliteli bir otomobil. Sanziman tork konvertorlu oldugu icin vites gecisleri ozellikle manuel kullanimda biraz agir kaliyor, fakat motoru bu durumu telafi ediyor. 5 ileri tk modeli tavsiye etmiyorum cunku haddinden fazla bir yakit tuketimi var (10+). 7 ileri sanzimanla ortalama 8.5 - 9.5 arasinda karma kullanimda yakit tuketimim olmustu. 10 litreyi kolay kolay gecmez.

Cevaplar için çok teşekkür ederim. Gerçek anlamda bir fikir sahibi olabildim bu konularda sayenizde :)
Birde son sorum olarak bu 7 ileri 1.6 motorda LPG uygulaması yapılabilmekte değil mi ?
Bunu sorduğumda "Ya ne gerek var Mercedes gibi arabada lpg mi kullanılır?" gibi sorular gelebilir ama ülkemizde mecburuz artık buna :)

Son düzenleme:

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Harbiden öyle.. İçerisinde oturan, ilk gördüğüne aldanan kişiler iyileştirilmiş malzeme kalitesine aldanır. Ama işin aslı öyle değil. w205'in 55 yanaklı lastikle bile bam güm ettiği yerleri 45 yanakla amg paket w204 puf puf geçiyor. Normal versiyonu zaten iyi. Bununla beraber D segmente yakışır şekilde w204'ün arkasına oturunca sırtlık hafif eğiktir, oturma pozisyonu da aşağıda kalır, gömülür makam aracı gibi gidersin. w205'te de minder yukarıda olduğu için C segment araba gibi yüksekte gidiyorsun. Açık konuşmak gerekirse w204 varken gerçekten w205'e para vermem.

w205’in arka koltugunda kisa bir seyahatim olmustu fakat pek bir sey anlamamistim. Farki gormek icin w205’i de kullanmak isterdim. Sonucta bu kadar kisi yaniliyor olamaz :) . O kadar cok yazilip ciziliyor ki cidden merak etmeye basladim.
w205’te Mercedes Bmw ile rekabete cok kaptirdi kendini, muhtemelen onun icin konfordan uzaklasmis ve biraz daha sert’tir diye dusunuyorum. Tabi onemli olan bu sertligin bir onceki versiyona gore daha dusuk kalitede malzeme kullanimindan mi yoksa ayarlardan mi kaynaklandigi..

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Cevaplar için çok teşekkür ederim. Gerçek anlamda bir fikir sahibi olabildim bu konularda sayenizde :)
Birde son sorum olarak bu 7 ileri 1.6 motorda LPG uygulaması yapılabilmekte değil mi ?
Bunu sorduğumda "Ya ne gerek var Mercedes gibi arabada lpg mi kullanılır?" gibi sorular gelebilir ama ülkemizde mecburuz artık buna :)
Cgi motora sıvı sistem prins marka lpg uygulaması yapılabiliyor. Mercedes'in de yanılmıyorsam bu konuda bir tanıtımı mı desem açıklaması mı desem vardı yıllar önce bakmıştım. Lpg konusunda @stan en deneyimlilerimizden. Fakat sıvı sistem prins marka pahalı olacaktır diye tahmin ediyorum. Önce araca normal binip o şekilde bir deneyin kendinizi derim.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot

LPG cok hakim oldugum bir konu degil acikcasi. Bildigim kadariyla @stan bu konuda baya bir bilgi sahibi. Muhtemelen buralari okudugunda yardimci olur

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
LPG cok hakim oldugum bir konu degil acikcasi. Bildigim kadariyla @stan bu konuda baya bir bilgi sahibi. Muhtemelen buralari okudugunda yardimci olur
Cgi motora sıvı sistem prins marka lpg uygulaması yapılabiliyor. Mercedes'in de yanılmıyorsam bu konuda bir tanıtımı mı desem açıklaması mı desem vardı yıllar önce bakmıştım. Lpg konusunda @stan en deneyimlilerimizden. Fakat sıvı sistem prins marka pahalı olacaktır diye tahmin ediyorum. Önce araca normal binip o şekilde bir deneyin kendinizi derim.
Teşekkürler tekrardan bilgiler için.. :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
w205’in arka koltugunda kisa bir seyahatim olmustu fakat pek bir sey anlamamistim. Farki gormek icin w205’i de kullanmak isterdim. Sonucta bu kadar kisi yaniliyor olamaz :) . O kadar cok yazilip ciziliyor ki cidden merak etmeye basladim.
w205’te Mercedes Bmw ile rekabete cok kaptirdi kendini, muhtemelen onun icin konfordan uzaklasmis ve biraz daha sert’tir diye dusunuyorum. Tabi onemli olan bu sertligin bir onceki versiyona gore daha dusuk kalitede malzeme kullanimindan mi yoksa ayarlardan mi kaynaklandigi..
Muhtemelen dengeyi tutturamadılar. Geçenlerde yeni c serisi test edildi. Otopark da test etti. Hangi kasa kodlu bu bilemiyorum. Makyajlı w205 diye geçiyor tahminimce. Bunda durumu düzelttiklerini, işte şimdi olmuş dedirttiğini izledim, okudum, duydum çoğu yerde. Bunu da ben bir deneyimlemek istiyorum bakalım kısmet :)

Son düzenleme:

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Muhtemelen dengeyi tutturamadılar. Geçenlerde yeni c serisi çıktı hatta test edildi. Otopark da test etti. Hangi kasa kodlu bu bilemiyorum ama bunda durumu düzelttiklerini, işte şimdi olmuş dedirttiğini izledim, okudum, duydum çoğu yerde. Bunu da ben bir deneyimlemek istiyorum bakalım kısmet :)

Bunda isin bokunu cikarmislar da ondan duzelmis. 4 matic, elektrik motoru bir de 1.5 184 hp motor, 9 ileri sanziman.. 1.6 hacime kadar segmentinin en kral arabasi su anda. Rakipleri bmw ve audi’de bu ozellikte rekabet edecek bir otomobil bile yok :D

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bunda isin bokunu cikarmislar da ondan duzelmis. 4 matic, elektrik motoru bir de 1.5 184 hp motor, 9 ileri sanziman.. 1.6 hacime kadar segmentinin en kral arabasi su anda. Rakipleri bmw ve audi’de bu ozellikte rekabet edecek bir otomobil bile yok :D
Evet bunda bayagi ozendiler. Diger segmentlerini bilmem ama mersonun d segmenti de Ford'a benzedi. Ford'un da alacaksan makyajlisini alacaksin derler genellikle. Bunda da w204'un ve 205'in makyajsizlari ile makyajlilari arasinda ciddi fark var :D

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,608
18,394
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
1.8 cgi > 1.6 cgi > 1.6 komp diye sıralanır bence. 1.8 in daha iyi gidip daha az yaktığını söylüyorlar Mercedes forumlarında. Zaten yaş olarak eski olduğu için 1600-1800cc mtvsi sizi üzmeyecektir. Bu 1.8 motorun 156-184-204 bg lik versiyonları da mevcut ve bildiğim kadarı ile 2.0 ile aynı temelli. Ben olsam 1.8 cgi alırdım. Ama lpg takacaksanız direk kompressör motorlara bakın. Kompressör motora çok lpg uygulayan var muhakkak bi bildikleri vardır. Bir de ILS sisteme sahip Xenon farlı bir araç alın gece çok keyif alırsınız. Xenon farlı araçların hepsi ILS sistemine sahiptir.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,718
1
6,462
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Herkese selamlar,

Biraz geç yazıyorum, kusura bakmayın.

LPG konusunda "uyumlu" diye tanımlanan araçların hepsi direkt enjeksiyona sahip olmayan, yani manifolddan yakıt girişi yapılan araçlardır.

Direkt enjeksiyonlu araçlar için sıvı veya karma denilen sistemler kullanılıyor. Bu sistemlerle ilgili hiç deneyimim yok, ama herkesin bildiği üzere ciddi pahalılar. Parasını çıkarmak için çok ciddi km yapıyor olmak gerekir.

O sebeple, o kasaya sahip merso'ya binilecekse, kompresör olarak bilinen ve manifolddan enjeksiyonlu motor tercih edilmeli.

Gidip illa prins falan taktırmanıza da gerek yok, biraz daha makul fiyatlı ama ayarlaması ve kurulumu iyi yapılmış kitleri de tercih edebilirsiniz.

Örneğin şu videoda kompresör motora prins takmışlar. Ama dikkat ederseniz, "silverline" kit takmışlar, sıvı sistem vsi2 değil. Sadece mercedes'e prins olsun diye düz bir mantıkla, müşterinin cebinde fazladan bi heralde 3000TL çıkarttırmışlar.

Yani, sadece hızlı enjektörlere, stabil bir regülatör basıncına ve düzgün afr ayarına sahip her hangi bir kit kompresör motorlu mercedes C180'de sorunsuz kullanılır.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
1.8 cgi > 1.6 cgi > 1.6 komp diye sıralanır bence. 1.8 in daha iyi gidip daha az yaktığını söylüyorlar Mercedes forumlarında. Zaten yaş olarak eski olduğu için 1600-1800cc mtvsi sizi üzmeyecektir. Bu 1.8 motorun 156-184-204 bg lik versiyonları da mevcut ve bildiğim kadarı ile 2.0 ile aynı temelli. Ben olsam 1.8 cgi alırdım. Ama lpg takacaksanız direk kompressör motorlara bakın. Kompressör motora çok lpg uygulayan var muhakkak bi bildikleri vardır. Bir de ILS sisteme sahip Xenon farlı bir araç alın gece çok keyif alırsınız. Xenon farlı araçların hepsi ILS sistemine sahiptir.
Bizde Türkiye'ye sınırlı sürede getirilen 1.8 cgi motor vardı. Bunu yaklaşık 2 sene falan kullandık. Arkadaşımda da aynı kasanın coupe amg versiyonunda 1.6 cgi motor var. Bu iki motorun da 0-100 olsun, ara hızlanmaları olsun benzer. Sadece son hızlarda, 200 kmh ve üzerinde ki hızlarda biraz farkla 1.8 motor daha iyi yürüyor. Yakıt olarak da aralarında bariz farklar yok. İkisi de ortalama 8.5 - 10 litre arasında tüketiyor şehir içinde. Mercedes forumlarında insanların söyledikleri muhtemelen 1.8 motorun hacim olarak biraz daha büyük olmasının getirdiği psikolojik farktan kaynaklıdır. Zaten tube videolarında da görsel olarak araçların performansları var.

Bununla beraber yanlış bakmadıysam 2012 model seçilirse 1.6 hacme ödenecek tutar yıllık 652 lirayken, 1.8'e ödenecek tutar 1218 lira. Neredeyse 2 katı fark var. Aralarında bariz performans ve yakıt farkı da olmadığı için yıllık o farkı vermenin de manası yok. Yani 1.8 kullanıcısı olarak şahsen ben vermezdim. He ben bu aracı yüklerim yahut 1.8 olsun hacim anlamında psikolojik olarak beni daha çok tatmin eder denilirse bu başka.

Bi xenon far olayına katılıyorum. Bu zamana kadar denediğim nadir kaliteli farlardan biriydi. Dağları taşları aydınlatıyor resmen. O araç kesinlikle halojen farlı alınmaz.

Son düzenleme:

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Akrabalarımızda 2 tane biri 1.6 7 ileri diğeri 1.8 kompresör vardı ikisine de binerdim 1.8 bence daha iyi hissettirirdi sesi daha güzeldi lakin 1.6 daha yeni teknoloji ben de onu tavsiye ederim yakıtı da normaldir aslında tabi siz lpg isterseniz örnekleri mutlaka vardır. Lakin w204 önerisi isteyen arkadaşlarıma genelde E180 Elite öneriyorum çünkü 120 verip w204 almak yerine 150 ye E serisi almak bana daha mantıklı geliyor tabi bu söylediğim 30.000 daha verebilecek biri için geçerli hatta ben 120 civarına sıfır C segmenti almak isteyen herkese E180 öneriyorum :) Honda civic sorduğunuz için söyledim E180 in şu piyasada fiyatını fazlasıyla uygun buluyorum asla eskimeyecek bir tasarıma ve konfora sahip. Onun haricinde daha yeni model olsun derseniz Mondeo da oldukça iyidir

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım