Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
-123243 Km Durum Değerlendirmesi Ve Bakım-
Arabanın dün bakımını yaptırdım öncelikle maliyetleri yazarak başlayayım daha sonra da ufak tefek sorunlarımız var onları aktarayım.
Yağ, Engine Flush, Filtreler takriben 400 lira tuttu. 100 tl de işçilik.
Araba son zamanlarda gitmiyor gibi geliyordu yani turbo basmıyor gibi aklıma ilk olarak kronik olan turbo hortumu geldi ama sorun yoktu hortumda bu beni iyice işkillenirdi depoyu başka yerden doldurdum ama yine faydası olmadı bende bakımı erkene çektim bu yüzden. Arabayı lifte aldık bir de genel olarak kontrol edelim diye, manifoltta ufak bir çatlak oluşmuş sonra soluğu ekzozcuda aldık ufak bir kaynak ile halletti 20 liramı aldı sadece..
Simdi araba yine eskisi gibi koltuğa yapıştırıyor ve memnun edici hale geldi.
Arabanın iç kısmında çok ufak bir paslanma başlamış bunu fark ettik ve hemen temizledik havalar güzelleşsin tekrar güzel bir temizlik yapıp zift atacağız yani plan olarak öyle ama değişebilir de bu..
Aracımız su kaçırıyor termostatımizdan kaçırıyor bu yüzden termostat bakıyorum simdi en kısa zamanda değiştireceğim ve güzel güzel binmeye devam edeceğiz.
Mazot filtremiz 2017 sonu tarihliydi bir sonraki bakımda değiştirme kararı aldım bu yüzden şimdilik sorun yok gibi..
Mart ayında da dört adet güzel yaz lastiği alacağım dolu dolu da bir yaz geçireceğim.
Primacy 3 lerden hic memnun değilim özellikle ıslakta kendini cabuk bırakıyor..

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Bu gün orman yolunda yol boş diye yerler de hafif toprak, çakıl ve çamur yanlaya yanlaya gidiyordum yol dar iki araç yan yana çok zor sığar, birden karşıdan araba geldi önceden fark etmeme rağmen kontra ile toplamaya çalışıp fren yaptım hafif hafif ama durmadı. İki seçenek vardı ya kafadan adama çarpacaktım ya da solda ki yüksekce olan yol boyu devam eden banket gibi toprak + ağaca. Bende ağacı tercih ettim o an. Kirdim sola ve saplandı araba. Oturdu daha doğrusu. Çekici çağıracaktım neyse ki arkadan navaralı kafası hafiften güzel olan 3 kişi geldi. Çektik arabayı çıkardık. Çalıştırmadan kontrol ettim acaba şanzıman vs kilitlendi mi diye bir şey yoktu. Çalıştırdım bir ses geliyordu ne çözemedim ilk basta sonra çekici ile mi götürsem sürerek mi diye kararsız kaldım yağına suyuna vs baktım bastım marşa yağda sorun yoktu. Sadece rölantide titreme sesi vardi, biraz gaza dokununca düzeldiği için ses bende sürerek devam ettim iki bin devir üstünde gittim ustaya kaldırdık neyse ki ciddi bir problem yok. O titreme sesi araya sıkışan taşlardanmış. Simdi kontrol ettik on takımda bir zarar yok çok şükür. Zaten arabanın on takim değil ortası geldi daha çok iyice baktık sorun yok. Zararsız bir şekilde atlattım bu da ders niteliğinde olsun bana..
Özet: Yanlamak gerçekten tehlikeli.
Fotoğraf çekmek o anda hic aklıma gelmedi o yüzden fotoğraf yok.

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Bu gün orman yolunda yol boş diye yerler de hafif toprak, çakıl ve çamur yanlaya yanlaya gidiyordum yol dar iki araç yan yana çok zor sığar, birden karşıdan araba geldi önceden fark etmeme rağmen kontra ile toplamaya çalışıp fren yaptım hafif hafif ama durmadı. İki seçenek vardı ya kafadan adama çarpacaktım ya da solda ki yüksekce olan yol boyu devam eden banket gibi toprak + ağaca. Bende ağacı tercih ettim o an. Kirdim sola ve saplandı araba. Oturdu daha doğrusu. Çekici çağıracaktım neyse ki arkadan navaralı kafası hafiften güzel olan 3 kişi geldi. Çektik arabayı çıkardık. Çalıştırmadan kontrol ettim acaba şanzıman vs kilitlendi mi diye bir şey yoktu. Çalıştırdım bir ses geliyordu ne çözemedim ilk basta sonra çekici ile mi götürsem sürerek mi diye kararsız kaldım yağına suyuna vs baktım bastım marşa yağda sorun yoktu. Sadece rölantide titreme sesi vardi, biraz gaza dokununca düzeldiği için ses bende sürerek devam ettim iki bin devir üstünde gittim ustaya kaldırdık neyse ki ciddi bir problem yok. O titreme sesi araya sıkışan taşlardanmış. Simdi kontrol ettik on takımda bir zarar yok çok şükür. Zaten arabanın on takim değil ortası geldi daha çok iyice baktık sorun yok. Zararsız bir şekilde atlattım bu da ders niteliğinde olsun bana..
Özet: Yanlamak gerçekten tehlikeli.
Fotoğraf çekmek o anda hic aklıma gelmedi o yüzden fotoğraf yok.
Geçmiş olsun. Umarım bir daha kaza bela olmaz.
Her ne kadar içimde hız tutkusu olsa da bu tutkuyu frenliyorum. Belki bir gün piste çıkarım diye hayalim var. O zamana kadar uyku modunda kalacak hız tutkusu. :)

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Geçmiş olsun. Umarım bir daha kaza bela olmaz.
Her ne kadar içimde hız tutkusu olsa da bu tutkuyu frenliyorum. Belki bir gün piste çıkarım diye hayalim var. O zamana kadar uyku modunda kalacak hız tutkusu. :)
Gerçekten bomboş yol o yolda karşılaştığım araba sayısı max 10 dur önceki gidişlerimde neyse atlattık buna da şükür..

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Epey olmuş garajda bir şeyler paylaşmayalı, arabaya egp'leri taktık arabanın en büyük eksiklerinden bir kalem eksildi. -> 1300 Tl
Sonra turbo hortumumuz patladı onu değiştirdik aklıma gelen bunlar. -> 260Tl (Yanlış olabilir ama bu civar)
Aklıma başka gelmiyor ajandaya not almıştım yavaş yavaş onları da geçiririm buraya.
Neyse dün ki iftar öncesi ufak detailden bir kaç fotoğraf paylaşımı yapayım biraz focus anısı kalsın..
Screenshot_20190509-134448.jpg

Screenshot_20190509-134501.jpg

Screenshot_20190509-134531.jpg

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Eveeeet uzun zamandır doğru düzgün herhangi bi güncelleme yapamamıştım. Bahane değil ama olsun işte okul, iş güç hayat koşturması diyelim.
Focus 137.xxx km ye kadar geldi epey kullanılıyor aile içinde. Bakımımız henüz çok yeni sayılır. Bir miktar harcadık yine bakalım.
İlk fırsatta direksiyon kaplatma projemiz var ve yanında vites topuzunu da değiştireceğim.
Aile içine 2. olarak ek araba alma planımız var bu durumda belki focusu satarım çünkü şirketten araç alıyorum böylece araç ihtiyacım olmuyor ama zevk için üzerinde ufak oynamalar ile güzel ve keyifli bir araç yapıp fırsat buldukçada binebilirim. Çok kararsızım yakında belli olur ama..

Son düzenleme:

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,066
6,944
5,020
github.com
Marka
BMW
Eveeeet uzun zamandır doğru düzgün herhangi bi güncelleme yapamamıştım. Bahane değil ama olsun işte okul, iş güç hayat koşturması diyelim.
Focus 137.xxx km ye kadar geldi epey kullanılıyor aile içinde. Bakımımız henüz çok yeni sayılır. Bir miktar harcadık yine bakalım.
İlk fırsatta direksyon kaplatma projemiz var ve yanında vites topuzunu da değiştireceğim.
Aile içine 2. olarak ek araba alma planımız var bu durumda belki focusu satarım çünkü şirketten araç alıyorum böylece araç ihtiyacım olmuyor ama zevk için üzerinde ufak oynamalar ile güzel ve keyifli bir araç yapıp fırsat buldukçada binebilirim. Çok kararsızım yakında belli olur ama..
Focusu boşver de subi konusuna ağırlık ver

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Focusumuz ile 140.000 km yi devirmiş bulunmaktayız bir kere daha sıfırladık ama bu gün @FurkanKarka yı ziyaret etmek için biraz doğaçlama gelişen bir zonguldak seyehati ile 141.xxx olduk sanırım.
Dün baskı balata ve volanımız değişti sachs marka ile.
Kurtköy tarafında son demlerini yaşadığımız balata ile yolda kaldık bir miktar maalesef. Çekici ile sanayiye gittik.
Toplam maliyeti çekici+işçilik+volan+bilye+balata vs derken 3000 tl ye yakın oldu.
145.000 km de bakıma gireceğiz bakımda disk + balata + termostat + normal filtre ve yağ değişimi planım var.
Dip not : Fotoğraf için park sis yakılmıştır. Günlük hayatta kullanmam kullanımına da karşıyım gereksiz durumlarda.
Bu fotoğrafta @FuckTheFuelEconomy ustam ile ansızın bir gece akfırat taraflarında çektiğimiz geceden..,
Hatıra olarak kalsın :)

Son düzenleme:

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım