Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Sabah sabah sövme sebebi..
Park ederken veya parktan çıkarken önümde ki araba sürtüp gitmiş..

Ekli dosyalar

• Screenshot_20181218-130418.jpg
    Screenshot_20181218-130418.jpg
    189.1 KB · Görüntüleme: 118

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,017
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Sabah sabah sövme sebebi..
Park ederken veya parktan çıkarken önümde ki araba sürtüp gitmiş..
Geçmiş olsun. Kafaya takmayın, fotoğraftan gözüktüğü kadarıyla çoğu boya gibi duruyor. Önce ıslak bezle, gerekirse tiner gibi bişeyle temizlemeye çalışın. Küçük çiziklerden başka bir şey kalmaz diye düşünüyorum.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Geçmiş olsun. Kafaya takmayın, fotoğraftan gözüktüğü kadarıyla çoğu boya gibi duruyor. Önce ıslak bezle, gerekirse tiner gibi bişeyle temizlemeye çalışın. Küçük çiziklerden başka bir şey kalmaz diye düşünüyorum.
Saolasin abi,
Islak bez denemedim de direk tiner denedim kenarında baktım boyaya bir zarar vermedi abandim tinere hic fayda etmedi, pastayı da elle yaptım o da çok az çıkardı tek çare polisaj makinası ile denemek pastayı..

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Bir de buraya da sürtmüş anlamıyorum nasıl oldu ya iki ayrı sefer de yaptı cozemedim olayı da..

Ekli dosyalar

• Screenshot_20181218-151311.jpg
    Screenshot_20181218-151311.jpg
    163.1 KB · Görüntüleme: 95

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Ah ah, ben de konuna ne heveslerle girdim "acaba neler yaptı?" diyerek. Bu yıl pek iyi bitmiyor anladığım kadarıyla. Hasarın çok küçük derecede ve düzeltmesi kolay olsa bile insanın ister istemez canı sıkılıyor. Çok geçmiş olsun ve en kötüsü bu olsun kardeşim. :(

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Ah ah, ben de konuna ne heveslerle girdim "acaba neler yaptı?" diyerek. Bu yıl pek iyi bitmiyor anladığım kadarıyla. Hasarın çok küçük derecede ve düzeltmesi kolay olsa bile insanın ister istemez canı sıkılıyor. Çok geçmiş olsun ve en kötüsü bu olsun kardeşim. :(
Valla bu aralar hic iyi durumda değilim bakalım, çok fantastik planlarım var da her şey para, para, para..
Bu gün tanıdık bir usta olan abimiz vardı uğradım saolsun 5 dakikada çıkardı güzelce olduğu kadar da düzeltti..
Güzel dileklerin içinde ayrıca tesekkur ederim :)
Bu arada ocak ayının başında da bakım merasimimiz olacak bakalım.. Yaklaşık 500-600 tl yi bulacak, megane da tabi alıştım 100 lira filtreler orijinal ya da oem bir de 100-150 ye yağ alınca tamamdı iş focus değişik geldi o anlamda ;)

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Valla bu aralar hic iyi durumda değilim bakalım, çok fantastik planlarım var da her şey para, para, para..
Bu gün tanıdık bir usta olan abimiz vardı uğradım saolsun 5 dakikada çıkardı güzelce olduğu kadar da düzeltti..
Güzel dileklerin içinde ayrıca tesekkur ederim :)
Bu arada ocak ayının başında da bakım merasimimiz olacak bakalım.. Yaklaşık 500-600 tl yi bulacak, megane da tabi alıştım 100 lira filtreler orijinal ya da oem bir de 100-150 ye yağ alınca tamamdı iş focus değişik geldi o anlamda ;)

Megane bakım konusunda ucuz ve parça dayanımlı konusunda gayet uzun süreli bir araçtı. Şimdi kullandığın model doğal olarak garip gelir. Ben de senin gibi farklı modele geçsem garipserdim. Castrol yağ ve tüm filtrelerle 250 TL civarında giderim oluyor, bu muazzam. :)

Maalesef dediğin gibi planların her biri “para” odaklı. Ülkemizde daha da fazla “para” odaklı. Küçücük bir değişim bile zorluyor bizi. :)

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Megane bakım konusunda ucuz ve parça dayanımlı konusunda gayet uzun süreli bir araçtı. Şimdi kullandığın model doğal olarak garip gelir. Ben de senin gibi farklı modele geçsem garipserdim. Castrol yağ ve tüm filtrelerle 250 TL civarında giderim oluyor, bu muazzam. :)

Maalesef dediğin gibi planların her biri “para” odaklı. Ülkemizde daha da fazla “para” odaklı. Küçücük bir değişim bile zorluyor bizi. :)
Bakalım simdi ürünlerin siparişlerinin listesini hazırlıyorum :)
Ama yaza doğru detaylı bir dış temizlik yapacağım

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Şimdii yukarıda da okuduğunuz gibi bakim vakti geldi. Listeyi aşağıya doğru yazıyorum.
1) Motul 5.30 Xlean Fe 154.90 Tl
Link olarak da şöyle bırakıyorum : https://www.hepsiburada.com/motul-8100-x-clean-fe-5w30-4-litre-p-OTYAGCRSI592?magaza=Hepsiburada
2) Yağ - Hava - Polen filtresi 165 Tl orijinal Ford Logolu / Oem olan yani boch, mann, mahle, motokar gibi olan da 130 tl sizce hangisi tercih edilmeli bariz kalite farkı var midir ? İçimden ford logolu olan geçiyor tabiki ama bir yandan da 35 lira bir öğrenci için pek de az para değil..
3) Motul engine clean düşünüyorum 60 tl fiyatı var ya da liqui moly engine clean düşünüyorum o 45 tl. Bunu liqui moly almayı düşünüyorum yine bekliyorum tavsiyeleri..
4) Enjektör temizleyici almalı mıyım ? Evet ise hangi marka ? Araba 122k kmde herhangi bir şikayetim yok ama faydası olur mu ? Evet ise hangi marka ?
5) Mazot filtresi 200-250 tl gibi rakamlara geliyor onu yılbaşından sonra halledeceğim inşallah.
Totalde 154.90 + 165 (orijinal) + 45 = 365 liraya ürün işini bitiriyorum. Bir de işçilik var sadece..

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Yakıta indirim geldiği su günler de bir güncelleme yapayım.
6 ay 3 gün önce 5.72 den almışız ilk yakıtımızı :) Simdi neredeyse ayni fiyatlara geldi, buna bile şükür diyoruz...
Aldığım bütün fişleri saklıyorum ajandaya not ediyorum. Aldığım an üstüne bir de km yazıyorum. Oturdum hesapladım aldığımızdan beri 11.518 km yol yapmışız ve toplam yakıta harcanan miktar 3954.9 tl yani 6 ay uzun dönem ortalama 0.34 kuruş yakmışım kmde. Su an ki yakıt fiyatına bakarsak 100km de 5.9-6 litre yakmışız. Bunun içinde uzun yol, ciddi ciddi sıkarak gazlamak var, ekonomik sürüş var, aşırı trafik var...
Çok yakıyor diyorum ama toplama bakınca aşırı da fazla değil gibi. Ama bu bana megane'yi aratmadigi anlamına gelmez.. Lpg candır :)

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Yakıta indirim geldiği su günler de bir güncelleme yapayım.
6 ay 3 gün önce 5.72 den almışız ilk yakıtımızı :) Simdi neredeyse ayni fiyatlara geldi, buna bile şükür diyoruz...
Aldığım bütün fişleri saklıyorum ajandaya not ediyorum. Aldığım an üstüne bir de km yazıyorum. Oturdum hesapladım aldığımızdan beri 11.518 km yol yapmışız ve toplam yakıta harcanan miktar 3954.9 tl yani 6 ay uzun dönem ortalama 0.34 kuruş yakmışım kmde. Su an ki yakıt fiyatına bakarsak 100km de 5.9-6 litre yakmışız. Bunun içinde uzun yol, ciddi ciddi sıkarak gazlamak var, ekonomik sürüş var, aşırı trafik var...
Çok yakıyor diyorum ama toplama bakınca aşırı da fazla değil gibi. Ama bu bana megane'yi aratmadigi anlamına gelmez.. Lpg candır :)
Ben arabayı alalı 8 ay oldu zannediyordum daha azmış :p

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Araba son bir iki gündür gitmiyor gibi geliyor bana. Basıyorum gidiyor evet ama sanki turbo dolmuyor gibi. Hemen aklıma kronik olan turbo hortumu yırtılması geldi, baktım boğaz tarafından turbodan çıkan hortum gitmiş. Kelepçe ile tutturdum haftaya bakim var zaten sakin sakin kullanıyoruz..
Not hortum yırtınmamış sadece kelepçe kısmı gevşemiş boğaz kısmı onu sıkılaştırdım.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım