MTZ

Mert Bozkurt
Panpa
13 Kas 2016
208
1,232
3,035
26
Istanbul
Marka
MINI
Ilk aracım,satmaya kıyamadığım bu sleeper ile karşınızdayım.

IMG-7797.jpg

IMG_7883.JPG

Araç 2014 Model Mini Cooper Countryman ALL4 , ( S değil )

Kağıt üzerinde 122 bg 160 nm tork.

2014 Ocak ayında Annem kullansın diye aldığımız bir araba. Atmosferik normal bir cooper diye aldık.

Olaylar bundan sonra başlıyor :)

Aracı kullanmaya başlayıp incelediğimde tuhaf bir kaç şey ile karşılaşıyorum. Normal Cooperlardan farklı olarak araçta JCW gri kadranlar var , 18" s jantları falan var ve hani bunların sonradan takılma ihtimali de yok aracı borusandan sıfır km olarak aldık.

Motoru incelediğimde bir de ne görüyim karşımda nur topu gibi bir turbo var :)

E hani bu araç atmosferikti ? S değildi ?

Araçta s bodykit falan da yok ama normal cooperlardan farklı gözüküyor. Normal countrymanlerde ön panjurda 3 adet gri çizgi varken benimkinde 2 çizgi var ? Daylight ledler falan var baya farklı bir araba.

E bu turbo'yu gördük boş durur muyuz ? Incelemeye başladım. Bu araç Çin pazarı için yapılmış turbolu bir countryman. Teknik verileri atmosferik kardeşiyle aynı 122hp 160nm tork. Gidişi de aynı , ama gönlümüz böyle binmeye el vermez :) Biraz haram beygir istiyoruz.

Başladık sanayide mesai yapmaya

- Iskender Downpipe
- Spor Son Susturucu
- Forge sesli dumpvalve
- K&N Hava Filtresi
- Kw ST Yaylar
- AEM Kule Gergisi

Ve bunların üstüne de PowerShop Stage2 Yazılım. Aracı Dyno'ya hiç çıkarmadım fakat minimum 240hp olduğunu düşünüyoruz denediğimiz arabalarla kıyasladığımızda

5bd390e6-2d30-42ee-9469-19d7662a94e6.jpg5d7c65eb-5539-4ab3-aa78-d8e7efcc3b90.jpg44da552b-f754-4a6c-a405-f17e111ea4b8.jpgIMG_7540.JPGIMG_7883.JPGIMG_8003.JPG

0-100 değerleri obd'den ölçtüğümde 5,8-6 saniye arası değişiyor. Önceden 11 saniyelerdeydi :D

Aracın şekli yapısıyla rüzgar direnci baya yüksek olmasına rağmen Top Speed +254km/h'yi gördüm :) 246 ile radar cezası yemişliğimiz var hatta.
Araç bu hızlara alışık olmadığı için 240 km ile giderken alt muhafaza uçtu haha

Yani sonuç olarak araç tam bir şaka makinesi haline geldi , dışardan normal bir countryman s bile değil. Fakat sesi gidişi cidden çok farklı.

Stock JCW Countrymanlerle arasında ciddi bir fark var denediğimizde , hatta yazılımlılardan bile daha iyi yürüyor.

Araçla IstanbulPark'a hiç çıkmadım o pist için yeterli olduğunu düşünmüyorum intercooler olmadığından ve frenlere çok güvenmediğimden dolayı. Onları da yapıcaktım fakat diğer arabalarla ilgilenmekten uzun süredir süremiyorum bile. Muayeneden dolayı bir kaç parçayı söktüm , yazılımda stock hale getirildi annem uslu uslu kullanıyor şuan şehir içinde :D

Körfez pistinde 4-5 gün çıkma şansım oldu. Bitik 4 mevsim lastiklerle 55 saniyelere kadar düşürebildim süreyi.

Ekli dosyalar

• 20efd208-78d0-4b8c-8422-fd5318054b03.jpg
    20efd208-78d0-4b8c-8422-fd5318054b03.jpg
    189.2 KB · Görüntüleme: 0

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Atmosferiği ile Turbolusunun verilerinin, torkuna kadar aynı olması çok ilginç şanslı olarak siz de turboyu pistlerde değerlendirmişsiniz.Frenlere el atmadığımızdan olsa gerek frenlere güvenememeniz muhtemel, iyi günlerde kullanın ilerleyen süreçlerde sleeper emekliliğe ayrılıp bir hothatch e yerini bırakması dileğiyle.

MTZ

Mert Bozkurt
Panpa
13 Kas 2016
208
1,232
3,035
26
Istanbul
Marka
MINI
Atmosferiği ile Turbolusunun verilerinin, torkuna kadar aynı olması çok ilginç şanslı olarak siz de turboyu pistlerde değerlendirmişsiniz.Frenlere el atmadığımızdan olsa gerek frenlere güvenememeniz muhtemel, iyi günlerde kullanın ilerleyen süreçlerde sleeper emekliliğe ayrılıp bir hothatch e yerini bırakması dileğiyle.
Emekliliğe ayrıldı şuan zaten annem kullanıyor 😂 inşallah bunun yerine hem piste uygun hem de annemin günlük kullanabileceği bir araba gelir. Giulietta QV var aklımda TCT sanzimanli olanlar

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Hayir değil, dikkatli bakarsaniz bu ilandaki aracin on panjurunda 3 adet gri çıta var fakat benim araçta 2 çıta var
Hocam araba sizinki mi demiyorum son resimlerde motor içinin açılı bir fotoğrafı var orda turboya benzer birşey görülüyor bunda da motor sizinki gibi mi demek istiyorum

Son düzenleme:

MTZ

Mert Bozkurt
Panpa
13 Kas 2016
208
1,232
3,035
26
Istanbul
Marka
MINI
Hocam araba sizinki mi demiyorum son resimlerde motor içinin açılı bir fotoğrafı var orda turboya benzer birşey görülüyor bunda da motor sizinki gibi mi demek istiyorum
biliyorum biliyorum :D zaten ben araç aynı tarzda araç değil diyorum. sizin attığınız klasik atmosferik olanlardan. Bu turbolu olandan araştırmalarıma göre 2014 model 3 adet girmiş Türkiye'ye. Benimki dışında bir adet de kırmızı biliyorum o arkadaşla da görüştüm o da soft bi yazılım falan yapmıştı 200hp civarıydı arabası

Son düzenleme:

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
biliyorum biliyorum :D zaten ben araç aynı tarzda araç değil diyorum. sizin attığınız klasik atmosferik olanlardan. Bu turbolu olandan araştırmalarıma göre 2014 model 3 adet girmiş Türkiye'ye. Benimki dışında bir adet de kırmızı biliyorum o arkadaşla da görüştüm o da soft bi yazılım falan yapmıştı 200hp civarıydı arabası
Aracı bayide satanda alanda farkında değildi galiba :D acaba hangi bloktan yaptılar o motoru siz araştırdınız mı ?

MTZ

Mert Bozkurt
Panpa
13 Kas 2016
208
1,232
3,035
26
Istanbul
Marka
MINI
Aracı bayide satanda alanda farkında değildi galiba :D acaba hangi bloktan yaptılar o motoru siz araştırdınız mı ?

Cooper S ile aynıymış tamamen. Çok tuhaf işte biz de çözemedik. Atmosferik olanla birebir aynı teknik değerler ama turbolu bir motor. Yazılımdan önce falan hiç turbo sesi bile duymazdık sanki süs olarak koymuşlar gibi

AlperErdem

Profesör
Beta Programı
10 Eyl 2016
508
572
1,770
Konuya "Ilk aracım,satmaya kıyamadığım" diye başlamıştım... Fakat geçtiğimiz günlerde aracimi sattim, umarim yeni sahibiyle de guzel anilari olur. Yeri baskaydi benim icin
Hayırlısı olsun.

Konuyu yeni gördüm de şunu merak ediyorum, aracı alırken atmosferiklerle aynı fiyata mı almıştınız?

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım