KAPALI ne alacağız ki ? ne almalıyım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ilhamitekin

Düz Yol Gazcısı
12 Haz 2019
24
2
145
30
öncelikle hayırlı forumlar kolay gelsin.
abilerim ablalarım elimde bir fiat punto evo 1.4 2011 model temiz bir araç var satıp üstüne para koyarak yaklaşık 105 bin civarı bir paraya sahip oluyorum.
lakin bir türlü hangi aracı alacağımı bulamadım ve karar veremedim.
araç değiştirme sebebim yarı otomatik olmasından kaynaklı vites geçişleri pek memnun etmiyor yavaş ve yavan geliyor. hızlanması desen keza aynı şekilde yavan kalıyor.
segment b c d olabilir.
SUV araçlara bakıyorum ( her zaman bir ilgim olmuştur ) ne alacağıma karar veremedim. MB ML serisi hoş geliyor mazdalarda aynı şekilde.
Sedan araçlara bakıyorum ( o kadar çeşit var hangisi isteğimi karşılar bilmiyorum.) Ford serisi, MB E200 serisi eski ama hoş.
hatchback araçlara bakıyorum ( hanımdan kaynaklı ) kafamda alfa romeo giulietta, seat ibiza-leon, ww golf ve toyota auris oturdu. ( farklı modellere açığım)
Gelelim araçtan beklentilerime:
1- az çok premium etkisi versin ( sonuçta ev parası kadar paraya alacağız )
2- yol tutuşu ve konforun üst düzey olmasa da her çukuru da hissetmek istemiyorum.
3- gaza köklediğim de en azından şehir içinde sıkışma durumlarından kurtarabilecek atiklik.
4. az veya çok yakması önemli değil zaten yılda en fazla 10-15 bin km yaparım yapmam.
5. mekanik ve elektronik masrafı minimal düzeyde çıkarmasını istiyorum ( kararsızlığımın en büyük sebebi) sonuçta her gün yolda değilim. haftada 2-3 binmemden dolayı arıza çıkarması can sıkar araçtan soğutur.
6. ne çok şey istiyorsun demeyin cahilliğimi mazur görün :).
7. orjinal halide güzel bir araç olmasını istiyorum.
8. çok fazla ses almasını istemiyorum içeriye
yardımcı olacak olmayacak herkese teşekkür ederim

Son düzenleme:

ilhamitekin

Düz Yol Gazcısı
12 Haz 2019
24
2
145
30
honda crv yi bir iki kere kullanma şansım olmuştu pek beğenemedim. peki neden suzuki grand vitara önerir siniz birde hangi motor sizce? görüşünüzden sonra test etmek için arabaya bakacağım

Son düzenleme:

Sirius

Panpa
18 Eyl 2016
1,768
7,816
4,420
Marka
Volkswagen
honda crv yi bir iki kere kullanma şansım olmuştu pek beğenemedim. peki neden suzuki grand vitara önerir siniz birde hangi motor sizce? görüşünüzden sonra test etmek için arabaya bakacağım
SUV'leri sevdiğinizi belirtmişsiniz ve belirttiğiniz kriterleri de göz önüne alınca en mantıklı seçeneklerden biri olarak gözüktü. Donanım olarak iyidir -deri koltuk vs.-, konforu iyidir, performans olarak uçup kaçmaz -sonuçta bir ağırlığı olan hakiki suv- ancak tatmin eder, sorunsuz bir araç istemişsiniz bu konuda adres çoğunlukla Japon araçları. Sanırım otomatik vites istiyorsunuz bu durumda 2.0 atmosferik benzinli tek seçeneğiniz.

LiveForSpeed

Profesör
30 Ocak 2017
292
437
1,395
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Kesinlikle Hyundai Sonata 2009-10. Aile aracımızı değiştirmeye niyetlenince oldukça araştırma yapmıştım hatta düzcedeki bir aracı görmeye gittim ve kısa bir sürüş yaptım. 2.0 CRDİ (150hp) (DPFli) motora ve Tork konvertörlü 4 ileri şanzımana sahip (ara kademeleri de var can sıkıcı bir şanzıman değil).
Aklımda kalan sürüş izlenimlerimi aktarayım. Süspansiyonları oldukça yumuşak bir araç ve gövde salınımı normalin üzerinde. Frene yüklenince suda ilerliyormuşçasına gömülüyor. Oturuş pozisyonu koltuk en aşağıda olsa bile yüksek. Kaput komple gözüküyor araç uzun olmasına rağmen dar manevralarda gövdenin nerede bittiğini kestirmek kolay. Arka diz mesafesi oldukça geniş. Motor ve Yol sesi yalıtımı gayet iyi fakat rüzgar sesi iyi bir C segment araç ayarında. Genel intiba olarak D+ segment diyebilirim. Forumlarda okuduğum kadarıyla kronik bir problemi yok. Zaten amerikada da çok satan bir model.

EDİT :https://www.sahibinden.com/ilan/vas...gibi-hyundai-sonata-200bin-km-816164598/detay Aklıma gelmişken birkaç ilana bakayım dedim. Bahsettiğim araç şuan ilandaymış :) yaklaşık 1.5 ay önce ilan fiyatı 63.000 Tl idi

Son düzenleme:

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
hocam sizin yerinizde olsam o paralara 1.4 TSİ Jetta’lara bakardım.
şuanki aracımdan önce 5 sene 100.000 km kullandım.
TSİ motor-DSG şanzıman uyumu oldukça başarılı.
510L ya da 527L (alacağınız kasaya göre değişir) bagaj hacmi, iç saklama alanları, multimedya sistemi, VW olduğundan dolayı ikinci el kolaylığı vs vs göz önünde bulundurulduğunda mantıklı bir araç.
bende olan araç 2010 Model yeni göğüs diye adlandırılan MK5.5 kasaydı. çok memnun olarak sürdüm.
tavsiye ederim soruların varsa cevaplarım.
hayırlı ramazanlar...

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Eski suvler (2010 öncesi gibi düşünebiliriz) ağır kanlı, dört çeker ve az yakmayan araçlardır. Mazda, Subaru, Suzuki motorları atmosferik olmasına rağmen lpg ile arası pek iyi değildir (atmosferik=LPG takılır düşüncesi doğru değil, bu konuda bir çok konu ve danışacağınız kişi varsa öğrenebilirsiniz). 10-15 bin kmnin çoğu şehirde yapılacaksa tüketimleri göze batacaktır.

Beğeniniz başka olsa da beklentiniz için binek araçlar daha mantıklı.
Apaçiye düşmemiş, bulabilirseniz ilk sahibi bayandan (mekaniği yorulmamış olma ihtimali artıyor ve genelde yetkili servis dışına götürmüyorlar) BMW 1 hem premium marka isteğine cevap verip hem heçbek isteğine. Tabii bulacağınız aracın temiz, kötü ellere düşmemiş olması çok çok çok önemli. Forumda yer gök BMW sorun başlığı.

Son düzenleme:

ilhamitekin

Düz Yol Gazcısı
12 Haz 2019
24
2
145
30
puntodan önceki arabam 2004 2.0 gls sonato idi mükkemmel rahat bir araç ( hızlanması aşırı yavaş gerçi ) hele ki uzun yolda falan yağ gibi akıyor. lakin 2. el piyasası gerçekten çok kötü ve ağır. jettayı da göz önüne koyuyorum test edeceğim.
bmw f20 serisinin hangisi olduğunu şuan bilmiyorum araştırıp kısmetse bir test ederim.
hocam bmw 1 serisi dikkatimi çok çekmişti ama açacağı masraftan hep korktum

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel
Yazın bende 2-3-4-7-8 seçeneklerine önem vererek 1.4t oto Sport Astra J aldım. 8 için rüzgar sesi C segmenti standartları için biraz erken geliyor (110 civarı) onun dışında fazlasıyla tatmin oldum.

Benim bütçem sizden çok daha düşüktü.. Biraz daha yüksek olsaydı (yani sizin bütçe) 1.2 Puretech 308 veya yakınımda servisi olsaydı Mazda 3 bakardım.

5. seçenek için ise Opeller için elektronik olarak hassas olduğunu söylerler ama son 20 yılda çevremde 17 farklı Opel kullanılınca (Bunların 13 tanesi hala aktif kullanıyor) ve hiç biri en ufak bir sorun yaşamadığı için bu riske girdim hayırlısı ile aldım :)

ilhamitekin

Düz Yol Gazcısı
12 Haz 2019
24
2
145
30
Yazın bende 2-3-4-7-8 seçeneklerine önem vererek 1.4t oto Sport Astra J aldım. 8 için rüzgar sesi C segmenti standartları için biraz erken geliyor (110 civarı) onun dışında fazlasıyla tatmin oldum.

Benim bütçem sizden çok daha düşüktü.. Biraz daha yüksek olsaydı (yani sizin bütçe) 1.2 Puretech 308 veya yakınımda servisi olsaydı Mazda 3 bakardım.

5. seçenek için ise Opeller için elektronik olarak hassas olduğunu söylerler ama son 20 yılda çevremde 17 farklı Opel kullanılınca (Bunların 13 tanesi hala aktif kullanıyor) ve hiç biri en ufak bir sorun yaşamadığı için bu riske girdim hayırlısı ile aldım :)
hocam astra'yı görünüm olarak hanım da baya beğeniyormuş az önce söyledi. onuda listeme ekledim. paket isimlerini araştırıcam baya fazlaymış çünkü.

ilhamitekin

Düz Yol Gazcısı
12 Haz 2019
24
2
145
30
Yasaktan sonraki iki günde önerilen ve kendi beğendiğim araçları test etme şansım oldu. en son kararımdan sonra ilk mesaja detaylı bir açıklamayla neden seçip seçmediğimi yazmayı düşünüyorum.
SUV olarak grand vitara @Sirius
HB olarak astra ve giulietta @Tb96
SEDAN olarak A4 2008-2010 arası ve opel insignia
arasında fena bir şekilde kaldım farklı segmentler ve farklı tür araçlar. Araba almak ne kadar zorlamış ya küçükken babamla pazar gezdiğimizde araçların fiyat aralığı sana neler alabileceğini zaten söylüyordu şimdiki ikinci el piyasası karman çorman belli bir paraya bir çok çeşite ulaşabiliyorsun.

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
Yasaktan sonraki iki günde önerilen ve kendi beğendiğim araçları test etme şansım oldu. en son kararımdan sonra ilk mesaja detaylı bir açıklamayla neden seçip seçmediğimi yazmayı düşünüyorum.
SUV olarak grand vitara @Sirius
HB olarak astra ve giulietta @Tb96
SEDAN olarak A4 2008-2010 arası ve opel insignia
arasında fena bir şekilde kaldım farklı segmentler ve farklı tür araçlar. Araba almak ne kadar zorlamış ya küçükken babamla pazar gezdiğimizde araçların fiyat aralığı sana neler alabileceğini zaten söylüyordu şimdiki ikinci el piyasası karman çorman belli bir paraya bir çok çeşite ulaşabiliyorsun.
gerek ikinci el piyasası gerek premium hissettirmesi için ben opel insignia ya da a4’e yönelmenizi öneririm.
bir e90 320d kullanıcısı olarak konfor olmazsa olmaz demiyorsanız 320D’lere de bakılabilir.

ilhamitekin

Düz Yol Gazcısı
12 Haz 2019
24
2
145
30
gerek ikinci el piyasası gerek premium hissettirmesi için ben opel insignia ya da a4’e yönelmenizi öneririm.
bir e90 320d kullanıcısı olarak konfor olmazsa olmaz demiyorsanız 320D’lere de bakılabilir.
piyasada artık zibidi arabası gibi oldu kullanıcıları hiç düzgün binmiyor farkettiğim ve kmler hep yüksek bu yüzden açacağı masraf beni her zaman korkutmuştur. bilemiyorum o yüzden. Yoksa premium konusunda gerçekten Mercedes ten sonra bmw

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
piyasada artık zibidi arabası gibi oldu kullanıcıları hiç düzgün binmiyor farkettiğim ve kmler hep yüksek bu yüzden açacağı masraf beni her zaman korkutmuştur. bilemiyorum o yüzden. Yoksa premium konusunda gerçekten Mercedes ten sonra bmw
haklısınız ne yalan söyleyim.
ben tanıdıktan almış olmasam cesaret edemezdim herhalde.

ilhamitekin

Düz Yol Gazcısı
12 Haz 2019
24
2
145
30
@Tb96 üstad dm atamıyorum ya sen atabilir misin konuyu şişirmeyeyim
bu arada kararımı verdim gibi önerilen araçların hepsini test etme imkanım oldu. araçlar hakkında görüşlerimi ilk mesajda belirteceğim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım