KAPALI Öğrenciye bi yardım lütfen

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

berkaydin

Taklacı Güvercin
31 Ocak 2017
9
1
295
Öncelikle merhaba arkadaşlar,
3. sınıf makine mühendisi öğrencisiyim. Ailemin bana verdiği bütçeye göre kendime araba bakmaktayım.
Ne yazık ki bir türlü karar veremiyorum. Araç piyasasını belirli aralıklarla yaklaşık 1.5 - 2 yıldır takip ediyorum.
Öncelikle araba için ailemin koyduğu bir kaç şarttan bahsedeyim
-Yaklaşık bütçem 35 bin tl (ancak değeri 40 bin tl olan aracı 36-37 civarında bulursakta bir şeyler yapmaya çalışırız)
-Aracın dizel olmaması lazım. (Nedeni ise aile büyüklerinin masraflarla ilgili kaygısı)
-Düşük kilometre (tercihen 75 bin ve altı)
-Kazasız boyasız tercihimizdir ama özellikle önden darp yemediyse ve değişeni yoksa kabul edilebilir.
-Aracı benzinli aldığımız anda sanayiye gidecek ve tüp takılacak.(benzin fiyatı ortada) Bu yüzden tüpe uyumlu olması lazım.Az yakması her öğrencinin hayalidir bu arada..
-Kesinlikle manuel şanzıman
-Segmenti önemli değil büyük ihtimal B segmenti alıncak.
-Yılı 2010 üstü olursa muheşem olur. Malumunuz 2017 deyiz 2010 model araba söylenince bana yeni gibi geliyor ama 7 yaşında sonuçta:(
---- :: EN ÖNEMLİSİ :: ---- arkadaşlar arabanın fazla değer kaybetmesini istemiyorum sonuçta bu benim param değil ailemin parası ve ilerde satıldığında aileme geri vereceğim para. Ailemin parasını çöpe atmak istemem.

Benim düşündüğüm araçlar
Clio 4 1.2 75ps (Herhangi bir paketi- joy dahil)
Ford Fiesta 1.25 Trend - My fiesta
Seat ibiza 1.4 atmosferik
Seat leon 1.6 2006- 2007 model
301 ve c-elysee 1.2 vti
Renault symbol 2013 üstü
Skoda fabia 2010 üstü 1.2 atmosferik veya 1.2 tsi
Punto 1.4 evo

(Not: arabada donanım olarak sadece kol dayama ve aux beklentim var. Ama olmazsa olmaz değil)

Arkadaşlar düşündüğüm arabalar bunlar sizin önerilerine açığım.
Bu güzel otopark ailesinin yorumları benim için önemli.
Şimdiden teşekkür ederim..
İyi günler...

berkaydin

Taklacı Güvercin
31 Ocak 2017
9
1
295
Yorumlarınız için teşekkürler, hepsini dikkate alıcam.Benzinli i30 ya da i20ler hakkında ne düşünüyosunuz. Çıkardığım sonuca göre fiestayı ilk tercihe koyuyorum bu arada:)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

berkaydin

Taklacı Güvercin
31 Ocak 2017
9
1
295

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Kardeşim benim tavsiyem 1.33 motorlu makyajlı auris olur bildiğim kadarıyla 6 ileri manuel şanzımanla geliyor lpg ye uyumlu ve zaten az yakan bir motor. Genç arabası gibi görünmesede az yakan atmosferik motor bu modelde bütçene uygun c segmenti olan güvenli bir araçtır. Gidişide clio fiestaya göre tatmin eder

berkaydin

Taklacı Güvercin
31 Ocak 2017
9
1
295
Kardeşim benim tavsiyem 1.33 motorlu makyajlı auris olur bildiğim kadarıyla 6 ileri manuel şanzımanla geliyor lpg ye uyumlu ve zaten az yakan bir motor. Genç arabası gibi görünmesede az yakan atmosferik motor bu modelde bütçene uygun c segmenti olan güvenli bir araçtır. Gidişide clio fiestaya göre tatmin eder

Dostum keşke bulabilsem ama 30 ilandan 1 i 40 binin altında oda zaten ağır hasar kayıtlı
Temizini bulmam çok zor yoksa bende çok beğeniyorum bu arabaları en azından toyota yani;)

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Toyota 1.33'ler bir ara 32 bin liralara kadar inmişti ama şuan yine 40 bin civarlarında dolanıyor. 2011 1.33 corollamızı 34'e satmıştık 2015'te, geçen bizim aracı malum sitede gördüm 43 bin lira istiyorlardı.
O bütçeye temiz Toyota, Yaris dışında zor gibi duruyor şuan. Hyundailerin benzinlileri fazla yakıyor ama LPG'ye uyumlu oluyor diye biliyorum, benzinli Hyundailer çoğunlukla LPG'li kullanılıyor.
Suzuki Swift, Mitsubişi Space Star, Mitsubişi Colt gibi B sınıfı Japonlardan temiz, az kmli bulabilirsiniz eğer o tip araçlarla ilgileniyorsanız. LPG'lide çokça var bu araçlarda, uyum sorunu olmuyor herhalde.

Buluts

Profesör
20 Eyl 2016
198
330
1,385
Manisa
Paylaşımınızı yeni görüyorum birkaç yorum da ben bırakmak istedim. Burada yazdığın bütün araç marka modelleri malesef ankara yokuşunda üzecektir. Üzülmek istemiyorsan dizel almayı düşüneceksin. Bence dizel göz korkutmasın 1.4 tdci Ford Fiestalara bakabilirsin. Her gün yokuş gidip-gelen bir öğrenci olarak sana bunları söylüyorum. Piyasamızdaki en düşük güçlü dizel bile yokuşlarda bahsettiğin araçlardan daha iyi performans gösteriyor. Tavsiyemi geçip senin sorduğun soruya yanıt vereyim. Aradığın kriterlerin a dan z ye hepsini chevrolet cruze da bulabilirsin. Saydığın kriterlerin hepsi var bir bak derim. :)

berkaydin

Taklacı Güvercin
31 Ocak 2017
9
1
295
Usta bu araba alma işini aceleye getirmeyip sakin olma düşüncesindeyim. Heycana kapılmamaya çalışıyorum :)

Dizel araçların yakıt ve masraf konusunda tereddütlerim var. (Daha doğrusu ailemin var)

Chevroletlerin özellikle tipi çok hoşuma gidiyor ama sıfır alıp 2. Ayında satmaya çalışan bi tanıdığım olduğu için pek sıcak bakmıyorum

Punto 1.4 ler doluluk anlamında çok hoşuma gidiyor ancak şuan baktığım punto 37bin tl ve üstü olduğu için değmeyeceğini düşündüm

Yorumlarınız için teşekkürler..

letsbox

Profesör
16 Kas 2016
62
124
1,060
Benim bildiğim Chevrolet dizeller 50000kmden sonra problem yapıyorlar. Zaten TR pazardan çekildiği için değer kaybı da çok olur.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım