HABER ÖTV Zammı!

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,518
2,687
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Örnek:
Köylüden temin edilen organik sütün litresi 0,80-TL
Market rafında satılan katkılı süt: min 3,00-TL

Kolay paranın en çok arzulandığı Ülke vatandaşlarıyız sanırım. Evinize aldığınız herhangi bir ürüne bakın. En az 3 aracı aldığım üründen nemalanıyor. Üretici niye üretsin ki? Yemciye yem parası, traktöre mazot parası derken çiftçi satıyor/kesiyor ineğini geçiyor. Kendi köyümde 100 haneden 18 hane kaldı, gençler asgari ücretle Vestelde çalışmaya kaçıyor.

Çözüm aslında basit: Adam gibi kooperatifçilik sistemini işletebilsek üreticinin yüzü gülecek. Ama yok nerde bir kooperatif kursan başkanı dolandırıp kaçıyor milleti. Olmayacak bizden bir b.k. Düşündükçe içleniyor insan..

karyel

Profesör
2 Kas 2016
313
441
1,395
40
Hayırlı uğurlu olsun! Normal; yatırımın olmadığı ülkede, bu kadar "vatan millet sakarya" söyleminin dolaylı vergilere ekonomik bir karşılığı olacak tabi.

Son düzenleme:

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Geçen gün çikolata almak için evin yanındaki markete gönderildim.Pjima terlik kış günü biraz da söylenerek gittim,ne güzel ders çalışıyordum.Hatta gitmişken bir de kola al dedi hanım.Yanıma evin giriş kapısının hemen yanındaki sehpada bulunan tüm parayı aldım:11 TL.Cola:4 TL,çikolata 4,5 TL geriye kaldı 2.5 TL.Ne alsam da parayı bitirsem diye atıştırmalık şeylere bakınıyorum ama herşey 2.69,2.99.Delirmeme az kaldı yok mu 2.49 bişey diye bakınırken içimi bir hüzün kapladı,bildiğin boğazım düğümlendi çünkü hep gelip ne beğensek alıyorduk hatta tekli ambalajlardan değil 3'lü 5'li paketlerden alıp direk market arabasına atıyor çoğu zaman hiç fiyatlarına bile bakmıyorduk.Düşündüm maddi durumu kısıtlı olup çoluk çocuğuyla markete giren bir babanın ne zor anlar yaşayabileceğini.Hiç tanımadığım insanlar için üzüldüm,"keşke herkes istediğini hiç düşünmeden bir kere bile olsa fiyatına bakmadan alsa doya doya yese,harcasa" diye istedim içimden.Neyse kasaya geldim,kasiyer 11.25 TL dedi,neden dedim colanın üstünde 4 TL yazıyor ama 4.25 TL oldu zam geldi dedi.Aslında üzerinde 4 TL yazan ürüne 4.25 ödemem ama o an moralim zaten bozulmuştu hiç atışacak halim yoktu "tamam dedim şu çikolatalardan birini almayım o zaman" dedim.Kız acıdı bana tamam bişe olmaz bugünlük böyle olsun dedi.Bir de buna üzüldüm,kendime değil ha,o bahsettiğim hemşerime insanıma üzüldüm.

Sonra eve geldim.Meydanlarda o insanımın bazılarını miting alanlarında çılgınlar gibi tezahürat yaptığı videolar,haberler falan gördüm."Size layık böyle yönetim" desem mi demesem mi insanlığıma yakışır yakışmaz bilemedim.Çok kötü bir gündü,durduk yere moralim alt üst oldu.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Üniversite sınavına hazırlanıyorum. Şöyle bir düşündüm de, öyle muhteşem bir üniversite kazanamam zaten; en iyi ihtimal ortanın üstü fakültelerden birinde okuyacağım ki o da muamma. Okuduk ettik eyvallah, sonrasına bakıyorum taş çatlasın kazanabileceğim para beş bin lira; hemen değil o da ha, mezun olduktan sonra en iyimser beş yıl sonra falan.
Hadi kazandık beş bin lirayı, ki ülke şartlarında güzel para; ne yapabileceğim ki ben o parayla ? Hiçbir şey. Ev alsan alınmaz, araba desen durduğu yerde masraf. Evlensen -30 bin liradasın otomatikman.
Ben burada okuyup bir vasıf kazanacağım ve ömrümü devlete yedireceğim parayı kazanmaya harcayacağım; Almanya' da işçi olan akrabam her yaz A8 ile buraya gelecek. Sonra diyeceğim ki güzel ülkem, yok ya !
Aklı olan kaçabildiği yere kaçsın, ''bir şeyleri değiştireceğiz'' safsatısına gerek yok. Ben pes ettim.

Belli çark dönmüyor artık. Şu ekonomi tamamen göçse de yiyecek ekmek bulamaz hale gelsek keşke. Bizim sığırlar o zaman uyanır işte ''hani acayip yeşildi otlarımız, şimdi nereye gitti.'' diye.

Son düzenleme:

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Üniversite sınavına hazırlanıyorum. Şöyle bir düşündüm de, öyle muhteşem bir üniversite kazanamam zaten; en iyi ihtimal ortanın üstü fakültelerden birinde okuyacağım ki o da muamma. Okuduk ettik eyvallah, sonrasına bakıyorum taş çatlasın kazanabileceğim para beş bin lira; hemen değil o da ha, mezun olduktan sonra en iyimser beş yıl sonra falan.
Hadi kazandık beş bin lirayı, ki ülke şartlarında güzel para; ne yapabileceğim ki ben o parayla ? Hiçbir şey. Ev alsan alınmaz, araba desen durduğu yerde masraf. Evlensen -30 bin liradasın otomatikman.
Ben burada okuyup bir vasıf kazanacağım ve ömrümü devlete yedireceğim parayı kazanmaya harcayacağım; Almanya' da işçi olan akrabam her yaz A8 ile buraya gelecek. Sonra diyeceğim ki güzel ülkem, yok ya !
Aklı olan kaçabildiği yere kaçsın, ''bir şeyleri değiştireceğiz'' safsatısına gerek yok. Ben pes ettim.

Belli çark dönmüyor artık. Şu ekonomi tamamen göçse de yiyecek ekmek bulamaz hale gelsek keşke. Bizim sığırlar o zaman uyanır işte ''hani acayip yeşildi otlarımız, şimdi nereye gitti.'' diye.

Kötü olan, geleceğin bu kadar bulutlu olmasına neden olan şey de bu zaten ...
Potansiyel üniversite öğrencisi bile artık memleketten umudu kesmiş .. başka bir Ülkeye, orada yabancı biri olarak kalmayı, çalışmayı ve aslında ait olduğu topraklar gitmesinin mantıklı olacağını düşünüyor..

Not : @Samed M. amacın seni eleştirmek değil... bu görüşleri şu an iki haneli maaş alan bir çok arkadaşım dahi düşünüyor...

Cromwelle

Asfalt Kurutucu
1 Mar 2018
90
54
560
Marka
Citroen

Her zaman eşeği sağlam kazığa bağlamak lazım derim sırf iş ile olmaz ek iş olmadan olmuyor bu ülkede maalesef. Kaçmak bile zor nasıl kaçacaksın eskiden olsa tamam şimdi o kadar kolay olmuyor.

chesteren

Profesör
19 Eyl 2016
125
247
1,385
Elazığ
Marka
Toyota
çok olmadı, birkaç gün evvel yufkacıya yufka almaya gittim. senelerdir fiyatı değişmeyen ender şeylerden biridir yufka buralarda, klasik 7 tane yufka tartılır, 1 kg gelir ve 6 liramı verir çıkardım. yahu 7.5 lira olmuş. ülkede bariz bir enflasyon var. hoş değil bu hal.. orta ve büyük ölçekli bütçeler pek kolay sarsılmaz ama dar gelirli vatandaşın Allah yardımcısı olsun.

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
Tokatçı olacaksın bu devirde. Gerçekten alın teriyle olmuyor. Resmen köleyiz. 1.60 olan 5 litrelik su 1.90 olmuş bimde xd su lan bu :D

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
çok olmadı, birkaç gün evvel yufkacıya yufka almaya gittim. senelerdir fiyatı değişmeyen ender şeylerden biridir yufka buralarda, klasik 7 tane yufka tartılır, 1 kg gelir ve 6 liramı verir çıkardım. yahu 7.5 lira olmuş. ülkede bariz bir enflasyon var. hoş değil bu hal.. orta ve büyük ölçekli bütçeler pek kolay sarsılmaz ama dar gelirli vatandaşın Allah yardımcısı olsun.
Orta ve büyük ölçekten kastın ne bilmiyorum ama aslında en çok o sarsılıyor.Alacağım ev 200'den 300'e,alacağım araba 100'den 150'ye sıçradı 2 sene bile olmadan.2 yılda oturduğum yerde 150 bin içerdeyim.

İşin tuhafı durumdan şikayetçi olan biraz parası olan adam,dar bütçeli insanların çoğu durumdan memnun şikayetleri yok hiçbir şeye.Komik...

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
Orta ve büyük ölçekten kastın ne bilmiyorum ama aslında en çok o sarsılıyor.Alacağım ev 200'den 300'e,alacağım araba 100'den 150'ye sıçradı 2 sene bile olmadan.2 yılda oturduğum yerde 150 bin içerdeyim.

İşin tuhafı durumdan şikayetçi olan biraz parası olan adam,dar bütçeli insanların çoğu durumdan memnun şikayetleri yok hiçbir şeye.Komik...
Öbür dünyada kralsın be... cem yılmaz :)

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,616
1
64,381
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
jOx5V-9-J9w_PBs6_mJDI1eKPKsz_MNIj_CDeEivaw6J_GCPwSRtvg7HPmRBuLBpqx61t077Z2SKAKZo5NB0JmqDDWd5xKX-vdkAEBOYDSqawif-6GazkQEtOQ=w477-h308-nc

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Kötü olan, geleceğin bu kadar bulutlu olmasına neden olan şey de bu zaten ...
Potansiyel üniversite öğrencisi bile artık memleketten umudu kesmiş .. başka bir Ülkeye, orada yabancı biri olarak kalmayı, çalışmayı ve aslında ait olduğu topraklar gitmesinin mantıklı olacağını düşünüyor..

Not : @Samed M. amacın seni eleştirmek değil... bu görüşleri şu an iki haneli maaş alan bir çok arkadaşım dahi düşünüyor...
Haksız değiller hocam. Bir kere yaşayacağım hayatı neden çarçur edeyim diye düşünüyor insanlar.
Hayat şartları dengeli dağıtılmamış bu ülkede, zengin var fakir var ortası yok ve giderek fark açılıyor.

Yan apartmanımda bir üniversiteli var, hemen 200m ilerimizdeki özel üniversiteye gidiyor; her sabah sıfır Leon' una binip gidiyor 200m' yi.
Ben ise 30 kilometre yolu her gün 3 saat otobüste geçiriyorum. Ayrıca aktarma yapmayıp günlük 1 lira kurtarmak için 2 km' den fazla da yol yürüyorum o 3 saate ek olarak. Ben bunu 5 yıldır yapıyorum ve daha yeni yeni oturabilmeye başladım otobüste, düşünün durumu. Önceden 2 saatten fazla beklediğimi bilirim.

Heh işte şimdi o elemanla ben aynı işi yapsam aynı parayı kazansam yine benden zengin olacak. Hatta ben onun üç katı kazansam yine olacak. Neden çünkü babadan anadan kalıyor, o kalan parayı alıp kullanacak o da çocuğuna bırakacak aynı düzen devam edecek.
Ben ise düzenimi sağlamak için çalışacağım çalışacağım, sonra yaşadım diyemeden ömrümü doldurup ölüp gideceğim.
Şimdi bu durumda kim neden ileriye umutla baksın ki ?
Bu hep böyleydi ama biraz umut vardı, şimdi ise kurtarılamaz bir döngüye girmiş durumda.

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım