Oktan Sayısı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

roboroach

Asfalt Kurutucu
18 Eyl 2016
6
11
595
29
Normal binek araçlarda standart 95 oktan yakıt tavsiye ediliyor. Buna karşılık performansı yüksek araçlara daha yüksek oktanlı benzin konarak yanma ısısını yüksek kalması gerekiyor. Geçen araç bakarken AUDİ RS7 modelinin sayfasındaki teknik verilerde SüperPlus Kükürtsüz ROZ 98 ibaresi gördüm. Aynı veri tüm rs modellerinde mevcut. Sadece audi için değil, tüm performansı yüksek modellerde geçerli. ( m,amg v.s). Türkiyede Opet sadece 95 oktan benzin satıyor. Shell ise 95 ve 97 oktan. Peki bu araçlara binen yüzlerce insan yüksek oktanlı benzini nerden temin ediyor? Yada gerek duyulmuyor mu? Teşekkürler.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Normal binek araçlarda standart 95 oktan yakıt tavsiye ediliyor. Buna karşılık performansı yüksek araçlara daha yüksek oktanlı benzin konarak yanma ısısını yüksek kalması gerekiyor. Geçen araç bakarken AUDİ RS7 modelinin sayfasındaki teknik verilerde SüperPlus Kükürtsüz ROZ 98 ibaresi gördüm. Aynı veri tüm rs modellerinde mevcut. Sadece audi için değil, tüm performansı yüksek modellerde geçerli. ( m,amg v.s). Türkiyede Opet sadece 95 oktan benzin satıyor. Shell ise 95 ve 97 oktan. Peki bu araçlara binen yüzlerce insan yüksek oktanlı benzini nerden temin ediyor? Yada gerek duyulmuyor mu? Teşekkürler.
Oncelikle turkiyede 95 oktan ustu yok satilmiyor. Eskiden vardi ben cok memnundum sonra ne olduysa kaldirildi. 95 ve 95 katkili var. Yakin zamanda bilindik bir universitenin yaptigi testlerde genelde benzin oktani 95 ten dusuk cikmis marka farketmeksizin.
Dunyanin en pahali benzini bizde ama bildigim kadariyla amerika bu oktan cesitliligi arasinda hir numara.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,040
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Sıkıştırma oranı yüksek olan performanslı motorlarda erken yanma gerçekleşmesin diye yüksek oktan benzin kullanıyorlar. Dediğiniz gibi pek çok model var böyle üretilen. Ama Türkiye'ye yollanan araçların hepsi, küçük bir yazılımsal düzenlemeyle 95 oktana uygun hale getiriliyor diye biliyorum. Muhtemelen teknik özelliklerinde bunu değiştirmiyorlardır. :)

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
İşi bilen ve dediğin araçları kullanan zengin abiler genelde Torco marka veya diğer markaların yakıt katkılarını (Oktan arttırıcı) kullanıyorlar.
Bir keresinde de E63s AMG'si olan bir abimiz Shell'den 100 Oktan Racing diye bir yakıt alırken gönderi paylaşmıştı çok şaşırmıştım hiç bir yerde göremedim, Türkiye'de 1-2 yerde vardır heralde.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım