Opel Calibra

Sait0606

Asfalt Kurutucu
17 Kas 2019
6
32
595
33
Ankara
Marka
Opel
Selamlar arkadaşlar, aracım 91 model İzmir gümrüğünden çıkma Opel Calibra.
IMG_20230604_101548.jpg
20180904_113904.jpg
20180909_163240.jpg
20180902_180557.jpg
IMG_20230604_102125.jpg

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
Selamlar.. hayırlı olsun.. Cali iyidir hoştur :)

"ne" motor mekanik debi yi saymazsak en sorunsuz ve sağlam motorlarından biridir...

sadece biraz çizgileri yerine oturtmak, orjinal jant ve orjinal ebatlarda lastik ve birazda yere basmak çok daha farklı bir görünüme kavuşturabilir.

kazasız belasız sürüşler..

(kaporta parçaları sizi üzebilir, geri kalan A kasa vectra zaten)

Sait0606

Asfalt Kurutucu
17 Kas 2019
6
32
595
33
Ankara
Marka
Opel
Selamlar abi, araç 2018'den beri bende. Parça konusu sıkıntılı evet. Yalnız Calibraların geneli eğer iyi bakacak garajınız yoksa çürümeye meyilli araçlar. Özellikle marşpiyel ve çamurluk ağızları. Ben 2020 sonlarına doğru yaptırmama rağmen çamurluk ağzında tekrar pas çıktı. Şuan marşpiyel felan dahil komple yeniden elden geçirilmesi gerekiyor. Motor konusunda memnunum ben. Maliyetlere bakınca gayet f/p motoru bence. Yalnız araçta şuan performans düşüklüğü var. Ateşleme elemanlarını değiştirdim, bobin denedim olmadı. Özellikle viteste kompresyondayken gaz vermeden 2000 devire gelince patır patır egzozdan patırdatıyor. Sıkıntım genellikle araç ilk soğukken sorunsuz ancak ısınınca saçmalamaya başlıyor. Egzozda tıkanıklık yokmuş. Daha önce kranktan yağ kaçırıyordu yağ çubuğuna baktım yağ görünmüyordu. Opetten 20-50 olması lazımdı yağ takviye ettim. Sonrasında krank keçesini değiştirip sorunu hallettim. Ancak bu durumda subaplar eğilmiş olup böyle bir soruna yol açar mı acaba, motorun çalışmasında bir sorun görünmüyor, garip bir ses vs yok. Aynı zamanda koyduğum yağı komple değiştirmedim, kalın yağ biraz araca göre. Fikirleriniz var mıdır ne yapabilirim. 😊
IMG_20230607_183442.jpg
IMG_20230607_183425.jpg

Son düzenleme:

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
evet özellikle aracın arka kupası paslanmaya daha meyilli.. ama senin bu konuda yapabileceklerin var... mesela alt kısmı tamamen antigravel kauçuk ile kaplayabilirsin.. hem alttan gelen sesi biraz keser, hem de aracı korumuş olursun. davlumbaz içleri de dahil kaplayabilirsin.

İkincisi aracın altını yıkatmayı alışkanlık edinmelisin... özellikle kışın çamur köşe bucak ta birikir ve sünger gibi su çeker, araç 1 kez su görsün aylarca o suyu sünger gibi tutar ve o bölgenin kuru kalmasına engel olur. Ama alt yıkama yaptırır ve sonrasında garaja çekersen sacın kuruması max 2 gündür. Böylelikle uzun süreli nemli kalma olayından aracı kurtarmış olursun. Üstelik alt kısımda olan biteni daha net görmene fayda sağlar.. eskimiş hortumlar, deforme olmuş burçlar, düşmekte olan alt tapalar veya yeni pas oluşumlarını en baştan engelleme vs vs...

Ne motoru uzun süre kullanmıştık, bizde de aynı problemleri ara ara veriyordu genelde kelebek ayar tutmuyordu. Arıza ışığın yanıyor ise önce arıza okumalısın. Yoksa işin biraz daha zor.

Yağ konusu bizim araçlarda basit 10-40 / 5-40 ... Motorun sağlıklı ise Motul 5-40 xcess veya 6100 10-40 idealdir.. fazla itici sesi alıyorum dersende Lıquı Moly Mos2 10 40 iyi geliyor. Öncesinde kaliteli bir marka ile motor içi temizleyici, ardından karter ve yağ emiş süzgeçi temizliği yaparsan çok faydası olacaktır.

Ama iyi bir usta görüp birebir yorum yapması lazım.. belkide yağ pompanda sorun bilemeyiz..

Sait0606

Asfalt Kurutucu
17 Kas 2019
6
32
595
33
Ankara
Marka
Opel
Teşekkür ederim. Motul 6100 aldım onu koydum araca. Araç arıza ışığı yakmıyor, bazen yolda arızaya düşüp yakıyor sonra söndürüyor (benzin sadece bu arada). Şöyle bir şey var, oksijen sensörünün fişini çektiğimde arıza ışığı yanmıyor. Fişi çekince çalışmasında değişiklik yok, takınca da aynı. Tepkime yok. Oksijen sensörünün tesisatında bir sıkıntı olabileceğini düşünüyorum. Kafamda bir liste belirledim ve hepsine kapsamlı bir bakım yaptıracağım.

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
Teşekkür ederim. Motul 6100 aldım onu koydum araca. Araç arıza ışığı yakmıyor, bazen yolda arızaya düşüp yakıyor sonra söndürüyor (benzin sadece bu arada). Şöyle bir şey var, oksijen sensörünün fişini çektiğimde arıza ışığı yanmıyor. Fişi çekince çalışmasında değişiklik yok, takınca da aynı. Tepkime yok. Oksijen sensörünün tesisatında bir sıkıntı olabileceğini düşünüyorum. Kafamda bir liste belirledim ve hepsine kapsamlı bir bakım yaptıracağım.

varsayım ile gidersen masrafı bitmez... arıza ışığı 3-5 sn den fazla yanık kalıyor ise hafızaya almıştır.. okuyabilirsin.. cihaza ihtiyacın yok. fazla dan hava da çekiyor olabilir. basit bir şey için masraf yapma...

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım