KAPALI Opel yağ değişimi sonrası beyaz duman

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

emregny01

Asfalt Kurutucu
29 May 2018
10
1
595
Adana
Marka
Volkswagen
Herkese merhabalar 1999 model 193 binde olan opel corsa 1.4 16 valf aracımın yağını değiştirmek için ustaya gittim. İlk önce araca 5.30 yağ koydu, ustadan ayrıldıktan sonra yağ ışığı yaktı, tekrar gittim 5.30 u boşaltıp 5 40+ rom ekledi. Tekrardan ustadan ayrıldıktan sonra araba duman atmaya başladı ve araba bogulmaya başladı. Birdaha gittim 10 40 koydu araba az da olsa duman atmaya devam ediyor. 5 30 u ekledikden sonrada duman atıyordu, herhangi bir sorun olur mu? Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,003
7
51,299
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
yağ değişimi tek başına bu kadar kısa sürede bu kadar dumanlı etkiler göstermez. Aracınızda ciddi sıkıntılar olabilir. Gittiğiniz dışında İyi bir motor ustasına motor checkup'ı için mutlaka gidin.
Corsa B için usta çok da, iyisini bulmak zordur. Kolay gelsin.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,677
2
9,594
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Adanadasınız sanırım benimle iletişime geçer misiniz yardımcı olayım size. Geçmiş olsun.

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,028
1
1,095
2,570
Ankara
Marka
BMW
hocam aynı aracın 1998 model swing aksesuar paketli modeli kuzenimde vardı.
gene 1.4 motordu.
bir akşam beraber gezerken (sizin aracınızda LPG var mı bilmiyorum) arkadaki araba beyaz dumandan görünmeyecek şekilde beyaz duman attı.
kuzenimin araçta lpg vardı ve biz ondan şüphelenmiştik.
çekiciyle ustaya götürdüğümüzde conta yaktığını farkettik.
ustanıza sorup contaları da kontrol ettirebilirsiniz çünkü yaşadığınız sıkıntı ve araba kuzenimin olayıyla birebir aynı.

emregny01

Asfalt Kurutucu
29 May 2018
10
1
595
Adana
Marka
Volkswagen
Lpgli araç 2 gün önce aldım dün yağ deşimine kadar herhangi bir sorun yoktu yanlış yağ koyduktan sonra böyle bir sorun oluştu.

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
453
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
Bence siz almadan önce aracın bitik motorundan dolayı yağın içine katkı maddesi veya komple kalın yağ koyulmuş. Böylece sıkıntı olan motordaki hatalar gizlenmiş olabilir. Şu an ne durumda ya da içindeki hatalar neler bilemeyiz, açmadan da kesin karara varmayız. Bu durumda eğer bütçeniz var ve araca binmeyi düşünüyorsanız motor içini açıp artık ne gerekiyorsa değişmeli.

Ancak sizi zorlayacak ve yaptırmak istemiyorsanız. Önce 10w60 yağ koymanızı tavsiye ederim. Büyük ihtimalle duman atma kesilecektir. Eğer eksiltme sorununuz devam ederse çare yok motor açılacak. Tabi ki bunun geçici bir çözüm olduğunu belirtmek isterim. Ancak duman atma ve eksiltme sorunları bu yağdan sonra kesilirse tekrar eksiltmeye başlayacağı güne kadar kullanmaya devam edebilirsiniz.

emregny01

Asfalt Kurutucu
29 May 2018
10
1
595
Adana
Marka
Volkswagen
Cevaplarınız için teşekkür ederim. 10 40 yağ konuldukdan sonra 50 km kadar sakin sürüş ile yol yaptım herhangi bir duman atma yok. Yinede kontrol amaçlı motoru açtırim mi ne diyorsunuz ?

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,842
26,148
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Cevaplarınız için teşekkür ederim. 10 40 yağ konuldukdan sonra 50 km kadar sakin sürüş ile yol yaptım herhangi bir duman atma yok. Yinede kontrol amaçlı motoru açtırim mi ne diyorsunuz ?
Öncelikle @S.Asil in ustasına bi danışın derim, kendisi memnundu ustasından daha doğru yönlendirme yapabilirler. O arabaya 5 30 yağ falan koyan ustaya açtırmayın motoru

Son düzenleme:

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
453
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
Bence şuan duman ya da eksiltme yoksa açtırmayın. Ancak yüksek devirde duman ve uzun kullanımlar sonrası (1000 veya 2000 km gibi) çok fazla bir eksiltme yaşarsanız açmanız gerekebilir.
Benim tavsiyem bu işlemden de önce bahsettiğim yağın koyulması.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,677
2
9,594
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Bence şuan duman ya da eksiltme yoksa açtırmayın. Ancak yüksek devirde duman ve uzun kullanımlar sonrası (1000 veya 2000 km gibi) çok fazla bir eksiltme yaşarsanız açmanız gerekebilir.
Benim tavsiyem bu işlemden de önce bahsettiğim yağın koyulması.

Bence iyi bir ustanın işinin ehli olanın buna karar vermesi gerekiyor , zaten büyük ihtimalle sorunların başlangıç noktası araca yanlış kanın verilmesi. Ve her aracın 10W60 yağı kaldırma niteliği yoktur , yağ pompası zorlanırsa masrafı katlar bu durum.

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
453
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
Bence iyi bir ustanın işinin ehli olanın buna karar vermesi gerekiyor , zaten büyük ihtimalle sorunların başlangıç noktası araca yanlış kanın verilmesi. Ve her aracın 10W60 yağı kaldırma niteliği yoktur , yağ pompası zorlanırsa masrafı katlar bu durum.
10w60 yağ düşünüldüğü kadar kalın bir yağ değildir. 10w40 koyuyorsanız 10w60'ı da koyabilirsiniz. Tabi ki her araca konulmaz ancak yağ pompasını zorlama gibi bir durum söz konusu değildir.

emregny01

Asfalt Kurutucu
29 May 2018
10
1
595
Adana
Marka
Volkswagen
Ceyhanda tanıdığım bir ustanın yanına gittim sesini dinledi herhangi bir sıkıntı yok dedi conta felan herhangi bir arızası olsa süremezsin bile dedi. Biraz bin belli eder dedi, biraz binelim bakalım hayırlısı 😂

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,003
7
51,299
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
+1
10w60 yağ düşünüldüğü kadar kalın bir yağ değildir. 10w40 koyuyorsanız 10w60'ı da koyabilirsiniz. Tabi ki her araca konulmaz ancak yağ pompasını zorlama gibi bir durum söz konusu değildir.
Hem genel kalınlık meselesinden ötürü, hem de ideal viskoziteye ulaşması için uzun zaman geçeceği için 10w60 yağı sağlıklı bir ecotec motora önermem.
Gerçi bahsi geçen motorun sağlıklı olduğunu hiç düşünmüyorum o da ayrı mesele. Sıkıntısı acilen giderilmezse çıkaracağı yüksek masraf daha da vahim bir seviyeye gelebilir.
Doğru bir usta bulursanız evet.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım