Oto Yıkama Açmak İyi Bir Fikir mi?

hsndmr

Senkromeççi
21 Mar 2018
4
1
95
Arkadaşlar merhaba,

Foruma bu soruyu sormak amaçlı geldim açıkçası. En iyi sizler bilirsiniz diye düşündüm. Oto yıkama açmayı planlıyorum İstanbul'dayım. Ancak susuz buharlı bir oto planlıyorum. Bu konuda bir öneriniz var mı? Girmeliyim yoksa girmemeli miyim?

Ve son olarak https://www.karliisfikirleri.com/oto-yikama-acmak-makineleri-ve-fiyatlari/ burada ortalama 15 bin lira yeterli deniliyor, sizce bu doğru mu? Bana az gibi geldi açıkçası tüm makineler vs. için.

Teşekkürler şimdiden.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Öncelikle yer çok önemli gerçekten, yazıda da yazdığı gibi bölgede rakip olup olmaması da önemli ki otopark ve oto yıkamalar artık mafya gibi adamların elinde. ben direk girişicem açıcam derseniz başınıza bela bile alabilirsiniz. malum burası Türkiye, namusunuzla iş yapmak bile zor artık.
Eğer imkan el veriyorsa dükkanın imajının düzgün olması da kaliteli müşteri çekecektir, buna bağlı olarak kaliteli işçilik de şarttır ki o adamı elinde tutabilesin. Bütçe el veriyorsa zincir bi oto yıkamanın bayiisi olmak da kazanç sağlayacaktır.

hsndmr

Senkromeççi
21 Mar 2018
4
1
95
Ozan bey çok teşekkür ederim. Mafya falan hiç düşünmemiştim açıkçası. İşin bir de o boyutu var haklısınız. Kararsızlık yaşıyorum tam anlamıyla.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Avm otoparklarında kiralar genelde yüksek olur. Buna ek olarak avm müşterisi aracı yıkamaya bırakıyor ve saatlerce geri gelmiyor. Araçlar birikince de yeni müşteriye yer kalmayabiliyor. Avm'ler de bu işi yapanlarda görebildiğim iki sıkıntı bunlar. Onun haricinde başka bir lokasyonda açacağınız oto yıkamanın bir çok kriteri var. Yaşadığınız şehirden, oto yıkamayı açacağınız bölgeye kadar bir sürü değişken var. Bu işlerde tecrübesiz biriyseniz yerinizde olsam önce bayilik alıp bu işe girer, işin püf noktalarını, artı ve eksilerini iyice kavrar, ardından müşteri kitlemi oluşturmayı başardıktan sonra kendime ait bir yer açardım.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Bu iş özelkile kış ve sonbahar aylarında duraksar. Kimse kış vakti veya yağmurlu havada araba yıkamak istemez. Normal günlerdeki karın, bu kötü günlerde seni karşılaması lazım.
Ayrıca arabayı benzin istasyonlarında ucuza hatta bedavaya yıkamak varken, çok ender oto yıkamacıda araba yıkatırım. Belki 3 bilemedin 4 defa yıkatmışımdır.

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Hoşgeldin, hemen kafamdakileri yazayım.
İş planın var mı?
Bu işten anlar mısın?
İşi kendin yapabilecek misin?
Açacağın yerin fizibilitesini yaptın mı?
Vergisi, stopajı, suyu, elektriği, çalıştıracağın adamın maaşını düşündün mü?
Cebindeki belli bir miktarı mı değerlendireceksin yoksa kredi/aile/eş dosttan borç mu alacaksın?

hakikionur

Panpa
Beta Programı
16 Eyl 2016
519
1,270
2,520
30
Marka
Volvo
15 bin bu iş için oldukça düşük bir sermaye. Şirket kurulumu, muhasebe, ruhsat, depozito, tadilat, çeşitli kimyasallar (kimyasaldan uzak durun :D), en aç üç dört aylık hava yastığı kirası derken en az 30 bin seviyelerinde bir sermaye ihtiyacı düşünmek daha gerçekçi olur

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Bu iş özelkile kış ve sonbahar aylarında duraksar. Kimse kış vakti veya yağmurlu havada araba yıkamak istemez. Normal günlerdeki karın, bu kötü günlerde seni karşılaması lazım.
Ayrıca arabayı benzin istasyonlarında ucuza hatta bedavaya yıkamak varken, çok ender oto yıkamacıda araba yıkatırım. Belki 3 bilemedin 4 defa yıkatmışımdır.
O iğrenç kostikle taunusu bile yikamiyorum ben abi. Aklında olsun fazla şey yapma o benzinliklerde

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Benzinliklerde kullanılan köpükler oldukça ucuza mal ediliyor. Haliyle bu köpükler de aracın boyasına zarar veriyor. Gerçi ben boyası ince olan mercan kırmızı renkte c4'ü 3 sene boyunca o köpüklerle yıkadım hiç bir sıkıntı olmadı ama yine de zarar veriyor. Ama bu noktada şöyle bir şey var ki oto yıkamacılar neden bu ucuz türevli köpüğü kullanmasın ? Neden daha maliyetli köpüğü tedarik edip karlarını düşürsün ? Neticede ucuz türevli köpüklerle aracı yıkamak kısa vadede zarar veren bir şey değil. Düzenli yıkamayla birlikte bir kaç yıl içinde ortaya çıkar zararı. Açıkçası ben oto yıkamacıların da kullandığı köpüklere güvenmiyorum. Çoğu oto yıkamacının kullandığı köpüğün araca zararının benzinliklerdekinden pek farkı olmadığını düşünüyorum.

Son düzenleme:
10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Benzinliklerde kullanılan köpükler oldukça ucuza mal ediliyor. Haliyle bu köpükler de aracın boyasına zarar veriyor. Gerçi ben boyası ince olan mercan kırmızı renkte c4'ü 3 sene boyunca o köpüklerle yıkadım hiç bir sıkıntı olmadı ama yine de zarar veriyor. Ama bu noktada şöyle bir şey var ki oto yıkamacılar neden bu ucuz türevli köpüğü kullanmasın ? Neden daha maliyetli köpüğü tedarik edip karlarını düşürsün ? Neticede ucuz türevli köpüklerle aracı yıkamak kısa vadede zarar veren bir şey değil. Düzenli yıkamayla birlikte bir kaç yıl içinde ortaya çıkar zararı. Açıkçası ben oto yıkamacıların da kullandığı köpüklere güvenmiyorum. Çoğu oto yıkamacının kullandığı köpüğün araca zararının benzinliklerdekinden pek farkı olmadığını düşünüyorum.
Benzinliklerdeki suyun tazigi de sıkıntı abi. Ayarlanmiyor etmiyor çok ayarsiz. Symbolden önceki accentin boyası çok ölüydü benzinlikte yikayinca bildiğin kırmızı kan gibi boya akardi. He ama detaylı temizlik yapacaksanız çok ise yarıyor oradaki kopuk. Cila mila ne varsa söküyor

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Benzinliklerdeki suyun tazigi de sıkıntı abi. Ayarlanmiyor etmiyor çok ayarsiz. Symbolden önceki accentin boyası çok ölüydü benzinlikte yikayinca bildiğin kırmızı kan gibi boya akardi. He ama detaylı temizlik yapacaksanız çok ise yarıyor oradaki kopuk. Cila mila ne varsa söküyor
O makinelerin zaten çoğu ayarsız. Tazyikli suyun önüne parmağını getirdiğin anda jilet gibi kesiyor eti. Ben onlarla aracı yıkarken 1 - 1,5 metre uzaktan tutuyorum suyu zaten. Benzinliklerde ki köpükleri de aracın üstündeki kir artık iyice katman olmadan kullanmıyorum. Genelde sadece tazyikli suyla yıkıyorum. En azından çamur olmuyor. Oto yıkamacılara da dediğim gibi güvenmiyorum. Benzinlikte ki köpükler ucuz maliyetliyse onlar gidip daha fazla maliyeti olan köpük kullanmazlar diye düşünüyorum. O yüzden aracı 2-3 ayda bir iç temizlik yaptıracaksam oto yıkamacıya gidiyorum.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
İş planın var mı?
Bu işten anlar mısın?
Cebindeki belli bir miktarı mı değerlendireceksin yoksa kredi/aile/eş dosttan borç mu alacaksın?

yatırım danışmanlığı tarzı on numara yerinde sorular olmuş :)

oto yıkama işi özellikle yaz aylarında ciddi kazancı olan bir iş ( Ben kışın da arabayı çamurlu tozlu görmeye tahammül edemiyorum ama bizim ülkemizde kışın oto yıkatmıyorlar ilginç). Yalnız handikapları mevcut, mafyasından her şehirde yüzlerce bulunmasına kadar. Müşteri çekmek için işini iyi yapman ilk kural ama yetmez, farklı olmalısın. Kapalı açık yerin olmalı. Güvenebileceğin bir ekibin olmalı. Yaz Kış sürekli su ile uğraşıldığı için aracımı yıkattığım oto yıkamanın da en büyük sıkıntısı çalışan. Kışın sürekli olarak çok üşüdüm ben hastayım diyip on gün gelmeyeni mi ararsın ben daha iyi iş buldum gidiyorum diyeni mi. Şu devirde zaten personel bulmak ve çalıştırmak çok zor.

Eğer anlıyorsan detailing tarzı bir işletme de olabilir yıkama bölümü de olur o zaman işler değişir

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Bu sektoedeki en zor iş çalıştıracak işçi bulmak , çıraklar sizin kadar titiz davranmazsa musterilerde begenmez doğal olarak . Arabanın dışıyla içini aynı bezle silerse olmaz ... Öyle titiz birinide bulmak zor .

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hizgis

Elit Apaçi
19 Ocak 2017
129
142
885
Kısaca anlatmak gerekirse benim kuzenim bu işi yapıyor yaklaşık 20 senedir aynı yerde ve gerçekten işini güzel yapıyor ama gel gelelim izmir de yaşamamıza rağmen kış ve sonbahar aylarında özellikle yağmurlu zamanlarda düşük cirodan dolayı dükkanı ikiye bölüp el değmeden yıkayan halı yıkama aleti alıp iki iş yapmaya başladılar daha sonrasında baktılar ki oto yıkamadan daha kar getiriyor oto yıkama için bir personel bıraktılar pek sorun etmiyorlar az araç gelmiş çok araç gelmiş doğrusu , bir de bundan 5 sene öncesine kadar benzinliklerde 1 liraya su köpük olayı hemen hemen yoktu ve çoğu evinin önünde arabasını yıkayamayan insanlar oto yıkamalara giderdi başka şehirler bilmiyorum ama hemen hemen her benzinlikte izmir de oto yıkama alanı var gerek tünelde 5 lira gibi ücrete gerekse 1 lira su köpük olayı tabi aracını özene bezene kapısının önünde imkanı olan yıkıyor onlara bişey diyemem:D Durum bundan ibaret lokasyon çok önemli tabi ki kısaca ama eski karı yok denilebilir. Bir de tabi işini büyütüp seramik pasta cila ustası bulup bunları yapan oto yıkamalarda başladı hatta aksesuar satanı mı dersiniz para kazanmak için her yol deneniyor tabi.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
@hsndmr Paylaştığınız linki okudum. Girişimcilerin oto yıkama açtığını öğrendim ve bir yaşıma daha girdim..Trafikte 20 milyon araç var diyerek konuya bodoslama girilmesi çok düz mantık ve gerçeklikten uzak. Neden senin oto yıkaman ? İnsanlar neden seni tercih etmeli ? Diğerlerinden neyi farklı yaparak işinde fark yaratıyorsun ve insanlar seni tercih ediyor ? Bunlara cevap verilmediği veya yeterli fizibilitenin yapılmadığı her fikir büyük hayallerle başlayıp hüsrana uğrar. 6 ay sonra devren satılık tabelası asmak zorunda kalırsınız

Başlarken düşünmeniz gerekenler şunlar olacaktır :
İş planın var mı?
Bu işten anlar mısın?

Onun dışında henüz TR pazarında olmayan ancak şubelerini yaygınlaştırmak isteyen dünyaca ünlü bir markanın bayiliği için fiyat aldığımda sadece kimyasallar ve çıtır çerez malzemeler için 50k fiyat belirlemişlerdi..Çalışacak insan, yer vs... hariç
15k-20k gibi bedellere bu işlerin yapılması hayal..Tabi mahalle arası olsun, malzeme önemli değil, 2 masa 1 kasa iş görür diyorsanız o paralara da yapılır..Mahalle arasında bu işleri yapanlar da oto yıkamanın yanında halı yıkama, dürümcü vs.. kurmadan ayakta kalamıyorlar maalesef
Böyle bir işe girişecekseniz tavsiyem kişisel olarak bir garaj kiralayarak detailing yapmanız olacaktır. Hem yıkama gibi uğraşmazsınız, hem de kazanacağınız paralar sizi mutlu eder..Ayrıca 1 veya 2 kişi rahatlıkla yapılacak bir iş
Tabi detailing'in de incelikleri var öğrenmek gerekir

Son düzenleme:

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Oto yıkamada sermaye varsa birinci öncelik işten anlamaktır. Arabaya su tutup yıkadıktan sonra kurutmayı ben de benzinlikte yapıyorum. Onun dışında yer önemli. İşyerinin araba yer sorunu olmaması ve işlek olması önemli. 15 bin lira söylenen makineler için bana düşük geldi. İşyeri açmak için kafadan 50 bin TL gerekiyor. Bir de iş yapmazsa diye bir sürelik kirayı karşılamak için para. Kumar gibi bir şey anlayacağın.

ahmet.kocak

Profesör
18 Mar 2017
280
268
1,445
38
ankara
Marka
Kia
Arkadaşlar merhaba,

Foruma bu soruyu sormak amaçlı geldim açıkçası. En iyi sizler bilirsiniz diye düşündüm. Oto yıkama açmayı planlıyorum İstanbul'dayım. Ancak susuz buharlı bir oto planlıyorum. Bu konuda bir öneriniz var mı? Girmeliyim yoksa girmemeli miyim?

Ve son olarak https://www.karliisfikirleri.com/oto-yikama-acmak-makineleri-ve-fiyatlari/ burada ortalama 15 bin lira yeterli deniliyor, sizce bu doğru mu? Bana az gibi geldi açıkçası tüm makineler vs. için.

Teşekkürler şimdiden.

Bence önce bir yıkamacıda işe başlayıp 6 ay 1 sene çalışın.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

summi

Profesör
9 Eyl 2016
193
258
1,335
Marka
BMW
Kaliteli yapılacaksa olabilir. Yıkamacıyım diye açılan çoğu yer dar alanda zor koşullarda sözde araç yıkama işlemi yapıyor. Öncelikle açılacak yerin geniş, araçların içerisinde rahat hareket edebileceği bir yer olmalı. Malzeme zaten başlangıçta üst düzey kullanılması beklenemez ama hiç değilse boyaya zarar veren kostiklerden uzak durularak başlanabilir. Bu iş için belki de en önemli şey personel seçimi olacaktır. İşini severek yapacak birilerini bulmak zor. Bu işi çoğu yapan yer ucuz işçi kimse onu çalıştırıyor ve bilinçli müşterilerini kaybediyor.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,131
1
3,131
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
2 sene önce, Kartal'da büyük bir sitenin altında, AVM inşaatının yanında işlek bir cadde üzerinde hazır çalışan, ismini şu an hatırlayamadığım bir yıkamacıyı 255bin TL'ye devrettiler. Adam devraldı ismini değiştirdi çalışıyor şu an. 15bin TL ile bu işe girmeyi düşünüyorsanız çiğ köfteci açın bence, en azından mafyayla uğraşmamış olursunuz :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım