AÇIK Otomatik Vites Model Tavsiyesi İstiyorum

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Değerli forumdaşlarım;

Max bütçem 90.000-TL

Direnebildiğim yere kadar manuel taraftarıydım lakin bazı sağlık sorunlarım sebebiyle maalesef zorunlu olarak otomatik vites bir araca geçme durumum söz konusu olacak.
Sol dizimde menisküs yırtığı oluşmuştu ve maalesef ameliyatsız düzelecek gibi de görünmüyor. Ayrıca sağ el bileğim ve dirseğimde de ortopedik bazı sıkıntılarım var ve yine önümdeki tedavi seçeneklerinden birisi maalesef ameliyat. Mevcut durumda arabaya binip inmek bile bazen canımı yakabiliyor. Tercihim suv ya da mpv tarzı yerden yüksek inip binmesi rahat ve şanzımanı sorunsuz bir model almak. Lakin binek olarakta bakmak durumundayım bütçe kısıtlı.

Önümüzdeki Ocak tatili ya da yaz tatilinden önce uzun yol yapma durumum yok o sebeple araba seçimi yapıp yola hazır hale getirmek için ayrıca kendi aracımı değerlendirmek için bolca zamanım var. Kime sorduysam düşük modelde uzak doğu araçlarına bakmalısın diyor. Önerebileceğiniz modeller nelerdir? Şanzımanından bir performans beklentim yok. Sürüş zevki vs aramıyorum. Sadece sorunsuz olması ve olursa hız sabitleme özelliği olması yeter.

TheDavsanci

Furkan T.oğlu
Profesör
21 Haz 2020
141
146
1,235
27
Gaziantep, Araban
Arkadaşlarınız haklı :) Japon ve Kore mallarında nedense otomatik şanzımanlar taş gibi oluyor. Çoğu zaten tork konvertörlü şanzımanlar kullanıyor. Corollalar, Civicler, Elantralar diye uzayıp gidiyor liste. Mesela Kia Carens var ve bu araba tam sizin isteklerinize yönelik yapılmış. Araç MPV, 2.0 CRDI 140hp bir motoru var. Eminim ki tork konvertörlü bir otomatik şanzımanı vardır. Hiç kullanmadım yalan söylemeyeceğim ama bir bakın derim. Eğer motor hacmi takmazsanız Hyundai Trajet çok cazip görünüyor ama o araçların sıkıntısı var mıdır nedir ne değildir çok bilmiyorum sadece bir zamanlar baktığımızı hatırlıyorum. Sonra Honda Shuttle var ama araçlar ya 2.2 ya da 2.3 motor, haliyle biraz yakabilir. Bir akademisyen tanıdığımız yıllarca bindi bu araca ve ağır bir kaza atlattı. Araç perte çıkınca gitti aynısından bir daha aldı. Öyle bir araç yani. Sizin gönderilerinizi takiben size daha çok sedan Hondalar hitap eder diye düşünüyorum ama onlar da Sedan. SUV konusunda belirttiğiniz aralıkta pek elle tutulur bir SUV benim aklıma gelmiyor. Ancak burada benden kat kat daha yetkin üyeler var onlar elbette güzel tavsiyelerde bulunacaklardır. Son olarak bol bol geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum, umarım sağlığınıza kavuşursunuz :)

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Geçmiş olsun umarım tez zamanda iyileşirsiniz, size tavsiyem aşağıdaki kasa Honda CR-V.

2000_Honda_CR-V_LS_2.0.jpg

Model ve ürün gamına hakim değilim hangi donanım paketinde ne var motor seçenekleri ne araştırılmalı bizim tanıdığımızda vardı sorun şikayet duymadan kullandığını bildiğim için önerdim.

mrtkap

Profesör
8 Ara 2017
889
1,615
2,320
İst.
Marka
Ford
O fiyata zor ama bulunabilirse 2002-2004 Corolla Verso 1.8 Tork konvertörlü şanzımanı, motoru ve donanımıyla da mutlu eder. @Mt.Akina ’nın CRV önerisi de bence mantıklı.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Subaru Forester (Biraz eğlencesi olsun işin diye :) )
Honda HRV ( Bizzat kullandım çok beğenmiştim çekişi gidişi güzeldi , biraz eklenti , AT lastik mükemmel duruyor :) )
Honda CRV
Suzuki Vitara

Pickup olursa ki karadenizde yaygındır , sangYong bakılabilir sağlam arabadır :D

Emre Aktas

Emre Aktaş
Elit Apaçi
20 Tem 2019
88
135
760
23
İstanbul
Marka
Volkswagen
Geçmiş olsun Subaru forester, Honda hrv, Kia sportage bu tür arabaları önerebilirim. ÖTV muafiyet raporu almanızı öneririm durumunıza göre puan veriyorlar 90 puan üstü olunca ÖTV den muafsınız sıfır araç alabilirsiniz.

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
452
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
Benim tavsiyem de Toyota Rav-4 olacak. 2001 ile 2004 arası kasa fiyatları şu sıralar ne bilmiyorum ama hem şanzıman hem de motor olarak üzmeyecek arabalar. 2.0i 150hp otomatik benzinli, lpg ile hem uyumlu hem atik hem de sorunsuz araçlardan. Kayınpederimin arabası yıllardır tepe tepe kullanır bir problemini duymadım. Yine aynı şekilde 1999 ile 2001 arası 150hp'lik Honda Crv'ler var aynı klasmanda görece daha hantal ama aynı sorunsuzluğu vereceğinden eminim. 1998 ve altı 128hp'lik tek nokta enjeksiyonlu modelleri de var hatta onlar daha ucuz ama çok hantal kalıyor tavsiye etmem. Yine de temizi olursa neden olmasın tabi ki.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Bu güne dek hiç aramadığım kriterlerdi o sebeple gerçekten seçenekte epeyce çokmuş bütçe ve ürün beklentilerime göre. Hepsini tek tek inceleyeceğim zamanım bol. Eğer işi ameliyatsız atlatabilirsem laguna daha epey götürür beni çünkü donanım konfor güvenlik aradığım hemen herşey var. Lakin bu ameliyat işinin durumuna göre çarşı pazar bir miktar karışacak gibi :)

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Hocam scenicteki şanzıman bir insana yapılabilecek en büyük kötülüklerden birisi. Daha önce aynı şanzımana sahip pek çok reno modeli kullandım hatta sahip oldum, hepsi problemliydi. İstisnasız yani tamamı sorunluydu.
4 ileri bva şanzımanlar sorunlu ama reno makyajla çoğu modelinde otomatik şanzımanları aisin daha sonrada jatco olarak değiştirdi onlar sorunsuz denk gelirse düşünülür bence scenic güzel araba

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Yukarıda söylenen Jazz'ın yanına Kia Rio da eklerim. Daha yüksek model otm. vites bulabilirsiniz Rio'da. Bir de gözü karartıp W124 kasa Mercedes 200e veya e200 veya 200d veya onun gibi bir şey alabilirsiniz :D Parçası bol, sanayide iyi bilinen bir araba.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Scenic'teki şanzıman Megane II'lerdeki 4 ileri tam otomatiklerle aynı şanzıman değil mi ?
Aynı hocam evlerden ırak

4 ileri bva şanzımanlar sorunlu ama reno makyajla çoğu modelinde otomatik şanzımanları aisin daha sonrada jatco olarak değiştirdi onlar sorunsuz denk gelirse düşünülür bence scenic güzel araba
Şanzıman derdi olmasa evet. Ama bildiğim kadarıyla makyajlısının otomatiği pek yok olanda 4 ileri iğrenç bir şanzıman. Yoksa bana en uygun araba o.
Yukarıda söylenen Jazz'ın yanına Kia Rio da eklerim. Daha yüksek model otm. vites bulabilirsiniz Rio'da. Bir de gözü karartıp W124 kasa Mercedes 200e veya e200 veya 200d veya onun gibi bir şey alabilirsiniz :D Parçası bol, sanayide iyi bilinen bir araba.
Hocam binek türünden ziyade önceliğim yerden az bişey yüksek araçlar. Suv mpv ve hafif ticari tarzı.
Sedici sahipleri istikbal göklerdedir diyorlar ama matrix e hiç bakmadım onları da listeme ekliyorum. Teşekkürler.
Hocam binek araç en son çare şimdilik. Şu dizdeki sorun düzelirse zorunluluktan ziyade gündelik için otomatik bakarım o zaman binek araçları değerlendirebilirim ama dizimin bu haliyle zor. Sağolun tavsiye için.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım