Otomotiv Mühendisliği Nedir, Ne İş Yapar ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
6,287
26
Herkese merhabalar, okumakta olduğum otomotiv mühendisliği bölümü hakkında hazır sınavlara çalışırken biraz bilgi vermek istedim.
Üniversite hazırlanma sürecinde veya bölüm seçiminde kararsız olan arkadaşlar için belki biraz ön bilgi olur.

Otomotiv mühendisliği nedir ?

• Otomotiv Mühendisliği; Makina Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği ve Güvenlik Mühendisliği dallarının tasarımda ve üretimde ortak olarak çalışmasıyla yapılır.
  • Motosikletler, otomobiller, otobüsler ve kamyonlar otomotiv mühendisliğinin ana uğraş alanlarıdır.
  • Otomotiv Mühendisleri bu araçların neredeyse bütün tasarım süreci boyunca çalışmada bulunurlar, küçük parçalardan üretimine kadar tüm işlem ile ilgilenir ve çalışırlar.
maxresdefault.jpg

Otomotiv mühendisleri ne iş yapar ?

Genel olarak, otomotiv mühendisleri çalıştıkları alana göre üç ana dala ayrılmıştır: Tasarım Mühendisliği, Ar-Ge Mühendisliği ve Üretim Mühendisliği.

• Tasarım Mühendisleri; belirli parçaları ve sistemleri tasarlar ve test ederler (Ör: Amortisör, fren, pil vb.), bütün yeterlilikleri sağlayıp sağlamadıklarına bakarlar (Gerektiği gibi çalışıyor mu, malzeme gerekli şartlara dayanıklı mı?) Eğer tasarım testi geçerse Ar-Ge'de yerini alır.
upload_2017-10-22_16-3-18.png

• Ar-Ge Mühendisleri, tasarlanan parçaları daha verimli ve daha kullanışlı hale getirirler.  Üretim Mühendisleri, aracın nasıl ve hangi sırayla üretileceğini tasarlar.
teknoloji-logo3.jpg

• Servis Mühendisleri, araçların bakım ve tamir işlemlerinin nasıl yapılacağını ve servisin teknik kontrolünü sağlarlar.
upload_2017-10-22_16-4-43.png

Sen kim oluyorsun da bilgi veriyorsun daha birinci sınıfsın diyenler olabilir ama seçmeden seneler önce de araştırdığım bir bölüm olduğu için elimden geldiğinde sorusu olanlara yardımcı olmaya çalışırım. :)
Ben Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nde okuyorum, okulla veya şehirle ilgilide sorularınız varsa alabilirim tabi @yaso reis o konuda daha bilgili :)

Örnek faaliyet olarak okulumuz öğrencilerinin yapıp geliştirdiği elektrikli araç. Karbon fiber dış kalıp ve alüminyum şase ile 140 KG civarı ağırlığa sahip olan araç elektrik gücüyle 120 KMH hıza ulaşabiliyor. (SPARCO koltuk bile var :p)
Gerçekten severek okuyacaksanız bence ideal bir bölüm okuduğunuz üniversitenin imkanlarına göre çok güzel aktiviteler var ve bunlara katılmak oldukça mümkün bunları detaylıca da konuşabiliriz.

IMG_3187.jpg

Otopark.com'dan edindiğim bilgiler ve bu bölüme ilgi duyup kendi isteğimle gittiğim ve az çok diğer gelenlerden biraz daha bilgi sahibi olmuş bulunduk haliyle ve buda topluluklarda öne çıkmamızı sağlıyor. Bu avantajla beraber bu seneki yürütülen projelerde yer almaya çalışacağım. :D

Bu vesile ile değerli bilgilerini burada sunan herkese çok teşekkür ediyorum bu ortam bana çok şey kattı.

Sorusu olanlar varsa lütfen çekinmesin.(Bölümde kız var mı diye soracak olanlara; öyle bir beklenti içinde olmayın sonuçta otomotiv :D )

Son düzenleme:
Emeğine sağlık kardeşim çok güzel bir yazı olmuş. Allah gönlüne göre versin inşaallah. Otomotiv mühendisliği okumuş olsaydım uzmanlaşmak istediğim dal kesinlikle Ar-Ge mühendisliği olurdu diye düşünüyorum.

helaaalll, on numara yazı olmuş :)
Eyvallah abi :)
Emeğine sağlık kardeşim çok güzel bir yazı olmuş. Allah gönlüne göre versin inşaallah. Otomotiv mühendisliği okumuş olsaydım uzmanlaşmak istediğim dal kesinlikle Ar-Ge mühendisliği olurdu diye düşünüyorum.
Çok teşekkür ederim abi nedense benimde Servis Mühendisliğine kanım ısındı ama daha yolun çok başındayız hakkımızda hayırlısı olsun :)
Isparta sdu de makina okuyorum 1. Sınıf 2. Öğretim olarak. Imkan olursa bi ara çay içelim :D
Olur tabii saatler denk gelirse neden olmasın, Stickerler'in duruyor :)

Zamanında Hacettepe'yi istemiştim ama tembellik sonucu İTÜ-MMM tuttu. İçimde azda olsa ukte olarak kaldı, bizim gibiler için güzel bölümdür. Bölümüde kısaca ve güzelce özetlemişsin. Şimdiden hangi alana yoğunlaşmak istiyorsan ona göre araştırma yapıp o yöne eğilmen daha doğru olur en azından başarılı mühendislere sahip olmuş oluruz:D

Zamanında Hacettepe'yi istemiştim ama tembellik sonucu İTÜ-MMM tuttu. İçimde azda olsa ukte olarak kaldı, bizim gibiler için güzel bölümdür. Bölümüde kısaca ve güzelce özetlemişsin. Şimdiden hangi alana yoğunlaşmak istiyorsan ona göre araştırma yapıp o yöne eğilmen daha doğru olur en azından başarılı mühendislere sahip olmuş oluruz:D
İlgi duyduğun şeylerin ders olarak karşımıza çıkması güzel oluyor gerçekten İTÜ'de okumak iyi bir başarı tebrik ederim. :)
Servis Mühendisliği üzerine yoğunlaşacağım gibi stajlarıda ona uygun olarak araştırmaya başladım ufaktan.

Eyvallah abi :)

Çok teşekkür ederim abi nedense benimde Servis Mühendisliğine kanım ısındı ama daha yolun çok başındayız hakkımızda hayırlısı olsun :)

Olur tabii saatler denk gelirse neden olmasın, Stickerler'in duruyor :)
Onları da aradan çıkarmış olurum :D olmazsa önümüzdeki haftasonu bişeyler yaparız

Eline sağlık kardeşim . Ben de otomotiv istemiştim ama Hacettepe gelmeyince İTÜ Gemi Müh. yazdım , şimdi arada kendi kendimle konuşuyorum acaba otomotive mi geçsem diye.

Eline sağlık kardeş. Benim zamanımda bu bölüm yoktu bile. Hep 2 yıllıklar vardı. Olsa kesin gider okurdum. Sana da başarılar.

Merak ettiğim bir şey var. Anadolu'nun bir köşesindeki bir okul karbon fiberi temin edip, belli bir kalıba göre işleyip, tutarlı ve mantıklı bir karoser heline getirebiliyor ve tüm bunların bilgisine sahip mi oluyor? Eğer öyleyse helal olsun.

Eline sağlık kardeşim . Ben de otomotiv istemiştim ama Hacettepe gelmeyince İTÜ Gemi Müh. yazdım , şimdi arada kendi kendimle konuşuyorum acaba otomotive mi geçsem diye.
Mühendisliklerin ilk yılı ders bakımından genel olarak aynı sayılır geçiş yapabilirsin tabii ama okuduğun üniversite İTÜ sonuçta senin yerinde olsam bölümü sevmeye çalışırdım :D
Eline sağlık kardeş. Benim zamanımda bu bölüm yoktu bile. Hep 2 yıllıklar vardı. Olsa kesin gider okurdum. Sana da başarılar.
Eyvallah abi teşekkürler

Merak ettiğim bir şey var. Anadolu'nun bir köşesindeki bir okul karbon fiberi temin edip, belli bir kalıba göre işleyip, tutarlı ve mantıklı bir karoser heline getirebiliyor ve tüm bunların bilgisine sahip mi oluyor? Eğer öyleyse helal olsun.
Yapanlar tamamen öğrenci aralarında yüksek lisans yapanlar da var, bu karoser işine nasıl çözdüklerini merak edip sormuştuk bizde :D
Kalıba serip sonra epoksi ile sertleşmesini beklediklerini ve sonrada zımpara vs ile baya uğraşıp bu hale getirdiklerini anlattılar. Bu sene daha güzel işlere imza atılacak İnşallah imkan bulunursa güzel planlar var.

Mühendisliklerin ilk yılı ders bakımından genel olarak aynı sayılır geçiş yapabilirsin tabii ama okuduğun üniversite İTÜ sonuçta senin yerinde olsam bölümü sevmeye çalışırdım :D
Ben de sevmeye çalışıyorum ama hep kafamı kurcalıyor. Allahtan yüksek lisansta otomotiv de var onunla avutuyorum kendimi.:rolleyes:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...