KAPALI Panik Frende "Arab Drift" Yaptım. Sebebi nedir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

furkano

Panpa
7 Eki 2016
326
1,360
3,095
Marka
Citroen
Aracımın (2002 Xsara, ABS-EBD var,ESP yok) yol bilgisayarında bir süredir "breaking fault " yazısı çıkıyordu, defalarca yüksek hızda panik fren denemiş, bir sıkıntı yaşamamıştım.Bu sabah hava yoğun sisli, yollar kaygandı, hal böyle olunca geniş ve boş bir yola giderek jilet gibi asfaltta tekrar denedim . 100 km ile giderken panik fren yaptım, arabanın arkası önce yaklaşık 30 derece sağa açıldı , kontra verdim ,hafif sola açıldı bu sefer, topladım devam ettim yoluma, 7-8 defa daha denedim aynı yolda ama bir daha tekrarlamadı aynı şeyi,olması gerektiği şekilde durdu. Benzer bir problem yaşayan oldu mu ?

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,632
1
5,127
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Bazı fren sistemlerinin çift devresi ön-arka şeklinde değil de çapraz şekilde oluyor. Aracın arkasının savrulması için ya arka lastikler kızaklamalı (ki o zaman bile öyle kaymaz düz yolda) , ya da sol arka frenin kuvveti bariz şekilde sağ arkadan fazla olmalı ve aracı kendi ekseninde çevirmeli. Bence de EBD sistemine bir fren ustasının bakması lazım. Araç uyarı da vermiş zaten.

Konudan bağımsız, fren hidroliği seviyesini de kontrol edersiniz.

EOK

Emre Özcan Karademir
Profesör
Beta Programı
26 Şub 2019
593
1,141
2,320
23
İstanbul
Marka
Seat
Fren dengeleme sisteminde bir sorun olmuş olabilir. Bir kere ben yaşamıştım 307'de daha sonra başıma gelmedi bir daha.

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Arkadaşlar eksi puana boğmuşsunuz beni. Hava sisli, yollar kaygan; 100 kilometre hızla gidiliyor ve panik fren yapılıyor. Siz arabanın ne yapmasını bekliyorsunuz? Bu araç 60 kilometre hızla ilerliyorken kaygan zeminde panik fren yapmıyor, 100 kilometre civarında ilerliyor. Kafadan da kayar, arkadan da kopar. Konunun ciddiye alınması bile başlı başına şahsi olarak anlamsız.

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Düz giderken olduysa fren dengesiyle alakalı, bir yere çok gidiyordur.
Orada sorun yoksa lastiklerinizde yamukluk, düzensiz aşınma olabilir.
O da değilse ön düzen, şasi geometrisi, süspansiyon performansı gibi konularda sorunu olabilir.
Bunların hiçbiri de olmayabilir, yolun karakteri odur kaymıştır.

Son düzenleme:

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
Arkadaşlar eksi puana boğmuşsunuz beni. Hava sisli, yollar kaygan; 100 kilometre hızla gidiliyor ve panik fren yapılıyor. Siz arabanın ne yapmasını bekliyorsunuz? Bu araç 60 kilometre hızla ilerliyorken kaygan zeminde panik fren yapmıyor, 100 kilometre civarında ilerliyor. Kafadan da kayar, arkadan da kopar. Konunun ciddiye alınması bile başlı başına şahsi olarak anlamsız.
Araç düz gidiyorsa, direksiyon düz dururken fren yapmışsa 30 derece açı yapıp kaymaması gerekir. Yollar kaygan olsun fark etmez, ABS bunun için var.
@furkano fren arızası veriyorsa araç büyük ihtimalle ABS ile alakalı bir problem var. Sensör arızası olabilir, bilgisayara bağlayıp kontrol etmeniz lazım.

furkano

Panpa
7 Eki 2016
326
1,360
3,095
Marka
Citroen
@nacker Teşekkür ederim cevabınız için .
@FurkanKarka Ben abs ve ebdsi olan bir aracın düz giderken kaygan zeminde de olsa bahsettiğim hareketleri yapmasını normal karşılamadım ki lastiklerim de sıfır ve kaliteli 4 mevsim lastikler.Ayrıca aynı zeminde aynı hızla defalarca denedim ve araç ip gibi durdu.Bunun için açtım konuyu da..Belki açtığım konu anlamsızdır ancak sizin tavrınız daha anlamsız.Saçma bulduysanız hiç cevap vermessiniz,dalga geçer gibi cevap vermeye gerek yok.

Son düzenleme:

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Bugün trafikte aklıma gelmişti, "motorlu taşıt kullanmayan insanlara da özellikle teker teker çağırıp trafik eğitimi verilmeli, okullarda da kesinlikle geri plana atılmamalı" diye düşünmüştüm. Fikrimi değiştiriyorum, herkese verilmeli bu eğitim tekrar tekrar. Adam otomobiliyle bir sorun yaşamış, bir şekilde öğrenmeye çalışıyor ve siz dikkate alınmaması gerektiğini düşünüyorsunuz.

Çocukluğumdan beri otomobillerle öyle veya böyle ilgiliyim. 100 km/s hızla panik fren yapıp arkası 30 derece açılan bir otomobil gördüğümü hatırlamıyorum. Siz her seferinde bunu yaşıyorsanız bence siz de otomobilinizi bi gösterin derim. Konunun daha net anlaşılabilmesi için 30 derece açıyı görsel olarak da ekliyorum:

akut-a%C3%A7%C4%B1s%C4%B1-30-derece_53287590c6abd-p.gif

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Düz yolda eğer dediğiniz davranışı yaptıysa frenlerinizi kontrol etmeniz gerekir, belki bir taraf diğerlerinden daha fazla veya daha az sıkıyor olabilir.

Virajda ise sürüş teknikleri ile frenle arkasını getirmesi normal.

furkano

Panpa
7 Eki 2016
326
1,360
3,095
Marka
Citroen
@Mt.Akina Düz yolda dümdüz giderken yaptı, direksiyona müdahale etmeseydim spin atardı.
Ben zaten servise götürücem arabamı ama belki aynı sorunu yaşayıp basit bir şekilde halleden birisi vardır diye açtım konuyu, malum servisler tamir etmekle uğraşmıyor ,direk sorunla alakalı olabilecek ne parça varsa değiştirme yoluna gidiyor.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
@Mt.Akina Düz yolda dümdüz giderken yaptı, direksiyona müdahale etmeseydim spin atardı.
Ben zaten servise götürücem arabamı ama belki aynı sorunu yaşayıp basit bir şekilde halleden birisi vardır diye açtım konuyu, malum servisler tamir etmekle uğraşmıyor ,direk sorunla alakalı olabilecek ne parça varsa değiştirme yoluna gidiyor.

Eğer düz yolda yaptıysa kesinlikle anormal bir durum var, o yılların Fransız Renolarında arkada fren dağıtıcısı var, arka fren kuvvetini dengeliyor sağ-sol olarak eğer Xsara’da da bu parça varsa bununla alakalı olabilir.

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Hocam spin ciddi bir durum, benim eskiden corsam vardı şasi yamuktu o da düz yolda öyle şeyler yapıyordu arabanızın kazası olmadığına emin misiniz öncelikle çünkü öyleyse ne yaparsanız yapın dikiş tutmaz.

furkano

Panpa
7 Eki 2016
326
1,360
3,095
Marka
Citroen
Hocam spin ciddi bir durum, benim eskiden corsam vardı şasi yamuktu o da düz yolda öyle şeyler yapıyordu arabanızın kazası olmadığına emin misiniz öncelikle çünkü öyleyse ne yaparsanız yapın dikiş tutmaz.
Aynı zeminde , aynı koşullarda denedim defalarca tekrar yapmadı aynı davranışı,olması gereken şekilde durdu.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,019
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Yolun fren yaptığınız bölümünde tekerleklerden birine yağ döküntüsü vb tutunması çok düşük bir alan denk gelmişse yapar. Arka tekerleklerden birinde fren esnasında bir şekilde abs çalışmamışsa yapar. Benzer şekilde freni sıkıp gevşetememişse, takılı kaldıysa yapar. Frenler sıkıldıktan sonra gevşetirken eşit miktarda gevşetmezse yapar.
Araba konuşuyorsa dinleyin. Garibim daha ne desin, ingilizce konuşmuş. =) Fren uyarısının şakası olmaz, ihmale gelmez. Xsara değil de daha tel maşa bir araba olsaydı toparlayamazdınız. En kısa zamanda götürün baktırın. Hiçbir arabada "braking fault" yazdığı zaman frenleri sınamayın :) Bu kadarına şükür, geçmiş olsun.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım