AÇIK Peugeot 208 vuruntu problemi

cimihendriks

nazım
Profesör
25 Ağu 2021
350
520
1,395
25
İzmit
Marka
Peugeot
Başlık açıklayıcı olsun diye vuruntu dedim ama tam öyle değil gibi.

peugeot 208 1.2 pureyech aracım var robotize etg5 şanzımanlı

son hafta içinde ıslak zeminde farkettim o yüzden esp ile ilgili olabilir mi diye düşünüyorum.

kalkışta normalden biraz daha fazla gazla kalkarsam (tam apaçi gibi değil ama yine seri bir şekilde) baya ciddi bir vuruntu oluyor tak tak tak diye sanki volan kıracakmış gibi oluyor :) şimdiye kadar iki kere başıma geldi ama çok rahatsız edici. Bu yüzden esp ile ilgili olabilir mi diye düşündüm ama sorunu nerede aramalıyım emin olamadım. Fikri olan var mıdır?

Solution
lastikler eskimiş olabilir
motor kulakları
şanzıman kulakları
amortisör kuleleri
bir ihtimal de baskı balata bitmek üzeredir, üzerinde oluşan kılcak çatlaklar ve balata artığı tabaka nedeniyle volan taşlanması gerekiyor olabilir.

Kolaydan zora doğru bunları kontrol ettirmekte fayda var.

cimihendriks

nazım
Profesör
25 Ağu 2021
350
520
1,395
25
İzmit
Marka
Peugeot
Araç patinaj çekmesin diye çekiş kontrol sistemi devreye giriyor. Bir nevi önlem gibi düşünebilirsiniz.
Tahmin edebiliyorum hocam ama bu denli tepki normal değil bence, farklı araçlarda da benzer senaryolarda bulunduğum oldu, böylesine ekstrem olmasını bırakın sert bir tepkiyle karşılaşmadım(devreye girdiği yine hissediliyor tabi). O yüzden bir problem olduğunu düşünüyorum

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,019
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
lastikler eskimiş olabilir
motor kulakları
şanzıman kulakları
amortisör kuleleri
bir ihtimal de baskı balata bitmek üzeredir, üzerinde oluşan kılcak çatlaklar ve balata artığı tabaka nedeniyle volan taşlanması gerekiyor olabilir.

Kolaydan zora doğru bunları kontrol ettirmekte fayda var.

Son düzenleme:
Solution

cimihendriks

nazım
Profesör
25 Ağu 2021
350
520
1,395
25
İzmit
Marka
Peugeot
Cevap için teşekkürler hocam, lastikler ve baskı balata bayağı yeni o yüzden de rahatsız oldum biraz aslında. En iyisi yağmurlu bi havada ustamı arabaya bindirmek olacak gibi :)

mete25

Panpa
4 Mar 2019
521
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
Problem hala devam ediyor mu hocam? Evimizden aynı şanzıman motor kombinasyonunda bir 208 geçti onda da tarif ettiğiniz gibi kalkışlarda titremeler vardı. Üstelik daha 15-20 bin km civarında bir araçtı. Diğer ETG5 şanzımanlı araçlarda da benzer şikayetlerin olduğunu duymuştum o yüzden biz bu durumu pek önemsemeden kullandık.

cimihendriks

nazım
Profesör
25 Ağu 2021
350
520
1,395
25
İzmit
Marka
Peugeot
Problem hala devam ediyor mu hocam? Evimizden aynı şanzıman motor kombinasyonunda bir 208 geçti onda da tarif ettiğiniz gibi kalkışlarda titremeler vardı. Üstelik daha 15-20 bin km civarında bir araçtı. Diğer ETG5 şanzımanlı araçlarda da benzer şikayetlerin olduğunu duymuştum o yüzden biz bu durumu pek önemsemeden kullandık.
hocam selamlar, bu bahsettiğim etg5 şanzımanının titremesinden ayrı bir şey(onu ben artık yaşamıyorum) , kış lastiğine geçtiğimden beri bu sorunu yaşamadım.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım