KAPALI peugeot 308 uğultu sesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

burakcan_tt

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
43
29
595
İstanbul
Marka
Nissan
Merhaba arkadaşlar. 2015 model peugeot 308 araç sahibiyim. Aracım 17 bin km de ve aracımın arka fren balataları komple bitmiş ön fren balataları ise çok az kalmıştı. Yaklaşık 1 hafta önce değiştirdim. Bu arada araçta otomatik park freni var 1.6 bluehdi tam otomatik şanzuman aracım. Sizde şaşırcaksınız arka balataların önlerden çabuk bitmesine :) aracımda bir uğultu sesi başladı balatalar değiştikten sonra bugün bu sesi kaydetme şansı buldum 90 km hıza kadar çok rahatsız edici bir şekilde uğultu ve arada gelen tiz bir ses var biz sorunun nedenini pek anlayamadık sizlerden yardım istiyorum. Aracın ilk sahibiyim ve 10 bin km de güncel parça diyerekten yetkili serviste triger seti değişti.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Bugün balata değişimi yaptığım serviste ki ustayla teste çıktık sesi duyduğunda oda çok şaşırdı ilk defa başına böyle bir şey geldiğini söyledi. Lifte kaldırıp balatalarda mı sorun var diye bakıp kontrol ettiğinde disklerin köşelerinin katman şeklinde bir yükseklik olduğunu ve ondan yaptığını söyledi. Diskleri değiştirip kontrol ettik ve sorun düzeldi. Diskleri değiştirmediğimiz de başta bizde bekliyorduk bir ses yapmasını ama bu kadar değildi :D usta da aynı sözleri sarfetti garip bir olayı atlatmış olduk. Hepinize teşekkür ederim yardımlarınız için.
Garantiden mi değişti hocam?

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Balataları diskle birlikte değiştirmek veya balata değişiminde diskleri tornalamak gerekir o çıkıntılar çok can sıkıyo. Benim aracımda da frene basınca ötüyor diskin kenarlarındaki çıkıntılar ses yapıyor geçmiş olsun

burakcan_tt

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
43
29
595
İstanbul
Marka
Nissan
Yok garantiden değişmedi. Peugeot yetkili servise gitmedim pek gitme taraftarı değilim artık yetkili servislere daha önce ford aracımda da bir takım sorunlar yaşamıştım peugeot da da aynı durum ilgilenmeyip üstüne bir de bir şeyler arakladıkları aşikar. Serviste ki usta da daha önce 7-8 yıl peugeot yetkili servisinde çalışmış oda aynı şeyleri söylüyo. 2-3 balata da bir disk değişir bu km de bu hale gelmesi imkansız olduğundan bahsetti

GezenTavuk

Senkromeççi
26 Mar 2018
3
0
85
Bugün balata değişimi yaptığım serviste ki ustayla teste çıktık sesi duyduğunda oda çok şaşırdı ilk defa başına böyle bir şey geldiğini söyledi. Lifte kaldırıp balatalarda mı sorun var diye bakıp kontrol ettiğinde disklerin köşelerinin katman şeklinde bir yükseklik olduğunu ve ondan yaptığını söyledi. Diskleri değiştirip kontrol ettik ve sorun düzeldi. Diskleri değiştirmediğimiz de başta bizde bekliyorduk bir ses yapmasını ama bu kadar değildi :D usta da aynı sözleri sarfetti garip bir olayı atlatmış olduk. Hepinize teşekkür ederim yardımlarınız için.

Diskleri ücretsiz değiştilerse ben de aracımı o servise götüreyim :)

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Aşağıdaki resimde turuncu yerler diskin orijinal yüksekliği gri bölge de zamanla oluşan derinlik. Balata diskin bütün yüzeyine basmadığı için (sadece gri yüzeye temas ediyor) balatanın bastığı yerle basmadığı yer arasında yükseklik farkı oluşuyor. Bu bölgeler tornalanarak diskin yüzeyi dümdüz yapılıyor. Bu işlem yapılmazsa yeni balatanın kenarları bu turuncu(pas) çıkıntılara sürterek ses yapıyor.

fren-diski-yanmas-1.jpg

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım