KAPALI Polo vs Fiesta

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan MECAL
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

MECAL

Düz Yol Gazcısı
4
60-70 arası comfortline 1.4 tdi 90 ps polo mu yoksa titanium 1.5 tdci fiesta mı ?
Polo yakıtta öne çıkıyor ve performansı daha iyi Fiesta’da da mercekli far var
Poloda soğutmalı torpido varken Fiesta’da dijital klima var poloda dokunmatik ekran varken Fiesta’da hız sabitleyici var vs. Polo benim için yakıt ve performans açısından önde ama Fiesta’da ki mercekli far ve fiestanın duruşu daha cazip geliyor siz hangisini tercih ederdiniz ?

60-70 arası comfortline 1.4 tdi 90 ps polo mu yoksa titanium 1.5 tdci fiesta mı ?
Polo yakıtta öne çıkıyor ve performansı daha iyi Fiesta’da da mercekli far var
Poloda soğutmalı torpido varken Fiesta’da dijital klima var poloda dokunmatik ekran varken Fiesta’da hız sabitleyici var vs. Polo benim için yakıt ve performans açısından önde ama Fiesta’da ki mercekli far ve fiestanın duruşu daha cazip geliyor siz hangisini tercih ederdiniz ?
Valla iki araç yeni kasa olsaydı direk Fiesta derdim ama gırtlak ve 1.0 olsaydı. Şu durumda ben sanırım Polo alırdım. Sürüş zevki yok ama hem konforlu hem pratik hem de sessiz. Donanım olarak Fiesta ya kıyasla zayıf olduğu bir gerçek ayrıca 1.4 TDI makina sarsıntılı çalışıyor. Eksiler ve artılar olarak sizin değerlendirmeniz daha iyi olur. Kısacası donanım ve yol tutuş diyorsanız Fiesta sizin için biçilmiş kaftan. Eğer donanımı sonradan ufak ufak eklerim rafinelik ve pratiklik bence daha önemli derseniz Polo. Fiesta konusunda @bt abimiz aramızdaki en deneyimli kişidir ayrıca @lozlevent abimiz de bu konuda çok deneyimli. Ben bildiğim kadarıyla iki aracın artılarını ve eksilerini kıyasladım. Size bir soru yönelteyim Hyundai i20 düşünmez misiniz? Donanımı iyi garantisi uzun konforlu ve yol tutuş fiesta kadar olmasa da polo dan daha canlı. Motoru o kadar az yaktirmiyor malum araba ağır ama bence aralarında c segmente en yakın araç o.

İ 20 zaten bence bu iki modelden daha iyi özellikle cam tavan olması b segmentinde az bulunan bir şey ama i 20 olursa 10000-30000 arasında elite donanım seviyesinde almak istiyorum o zamanda fiyatlar biraz yükseliyor elite harici bence çok boş multimedya ekranı yok mesela

İ 20 zaten bence bu iki modelden daha iyi özellikle cam tavan olması b segmentinde az bulunan bir şey ama i 20 olursa 10000-30000 arasında elite donanım seviyesinde almak istiyorum o zamanda fiyatlar biraz yükseliyor elite harici bence çok boş multimedya ekranı yok mesela
1.4 benzinli TitaniumX Fiesta'yı elden forumdan Levent arkadaşımıza sattık. Ama 1 sene kadar öncesinde i20 1.2 Elite almayı deneyip kafa kafaya takası denemiştik. Bana sorarsanız, i20 ikisinden de daha ileride bir araba.

Fiesta gerçekten çok iyi araba. Sürüşü hala sınıfında rakipsiz. Tek rakibi yeni kasası :) Sağlamlığını da 195bin km kullanarak gerçekten iyi test ettik. Titanium donanımında elektrikli katlanır aynalar, far/yağmur sensörleri ve otm. kararan iç dikiz aynası gibi sınıfının üstünde donanımlar var. Ses sistemi, trimlerinden daha güçlü, saçma şekilde aşırı sağlamdır. Bass'ı -1 -2 seviyelerde tutardık, o derece. Eksikleri ne derseniz; arka koltuk konforu ve diz mesafesi, benim gibi iri insanlar için ön taraftaki hacim de sorun, soğutmalı torpido, çoğu sene standart donanımda olmayan arka park sensörü. Bir de bazıları dokunmatik ekranlı modern bir multimedyayı eksik görür, ben sadece bluetooth'u eksik olarak görüyordum, opsiyoneldi. Ama bu iki eksiği de serviste büyük renkli ekranlı modern multimedyalar taktırarak bertaraf edebiliyorsunuz.

Polo sahibi hiç olmadım ama tahmin edileceği için bolca bindiğim bir araba. İç mekan hacmi önde Fiesta'dan dar, arkada ise en azından diz mesafesi Fiesta'dan iyi. Donanım olarak artıları dokunmatik ekranlı multimedya ve soğutmalı torpido. Bildiğim eksilerine gelirsek: TDI motoru yakıt kalitesi konusunda çok çok hassas. Kalitesiz bir yakıtla çok ciddi masraflar çıkarabildiğini duydum. Benim gözümde en büyük eksi tarafı bu. Sebebi araba değil, ülkemiz koşulları. Tasarımı bence Fiesta'nın çok gerisinde. Tasarımı o kadar iyi yapmışlar ki, 9 yıl sonra çıkan yeni kasasında çizgileri bozmaya cesaret edemeyip makyaj geçirmiş gibi bıraktılar dışını. Yol tutuş bakımından eksiği bence yok ama Fiesta kadar da çevik değil.

i20'ye gelirsek, neden en iyi seçenek olduğunu açıklayayım: Öncelikle çok eleştirilen ağırlığını en küçük motoru 1.2'de bile hissettirmediğini düşünüyorum. Sebebi de çok iyi ayarlanmış şanzıman oranları. Polo'daki multimedya, soğutmalı torpido vb. donanımları var. Fiesta Titanium'daki sensör donanımları da smart paketi ile alınabiliyor. İç hacmi Polo'dan da, Fiesta'dan da çok daha geniş. Kalite olarak da kesinlikle zayıf hissettirmiyor. Sürüşüne gelirsek, yol tutuşta limit olarak Polo'dan da Fiesta'dan da bir eksiği olduğunu düşünmüyorum. Ama ne eksik derseniz, direksiyon hissi eksik derim. Bu da eğlenceli sürüşe engel oluyor. Ama ciddi zorladım, kesinlikle güvenli. 1.4crdi motoru VW ve Ford'un motorları kadar hassas değil. Bkz. Hyundai ticari taksiler. :) Yakıt olarak sınıf ortalamalarından 0,5lt kadar fazla yakıyor. Tam yükte rahatça sollama gibi performans kriterleri aramıyorsanız ben 1.2 benzinli motorunu öneririm. Çünkü tüketim olarak dizelle arasında 1 lt kadar bir fark var. Şahsi düşüncem, alırkenki fiyat farkına, mtv farkına, bakım maliyetlerini bilmiyorum ama muhtemel maliyet farkına, en önemlisi de konfor farkına değmez.
Bütçeniz dahilinde makul gördüğüm şöyle bir örnek ilan bırakayım. https://www.sahibinden.com/ilan/vas...r-ayarinda-1820-km-elite-blue-580605405/detay

Mutlaka Polo vs. Fiesta derseniz, yukarıda yazdığım ve sizin bildiğiniz artıları ve eksileri arasında kişisel tercihleriniz, hepsinden önemlisi de bulduğunuz araçların temizliği belirleyici olur. :)

Performansa cok takilmayin. Ikisi de guzel arabalar. Polo’nun icine bindim, Fiesta’yi da kullanma sansim oldu. Fiesta cok rahat gelmisti, o direksiyonun yumusakligi ve sehir icinde rahat kullanilabilirligini begenmistim. Donanim olarak hangisi akliniza yatiyorsa onu alin bence

4 yıllık Fiesta kullanıcısı olarak şunu söylemeliyim. Donanım, eğlence ve arabadan zevk almak istiyorsanız Fiesta, güvenli, stabil ve akıcı bir sürüş ile A noktasından B noktasına ilerlemek istiyorsanız Polo' yu tercih etmelisiniz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...