AÇIK Renault Scenic Yakıt Tüketimi Sorunu

yyusuf

Yusuf Çelik
Asfalt Kurutucu
31 Eki 2020
19
9
645
22
Bursa yıldırım
Marka
Renault
Herkese selamlar. 2011 model 1.5 dci Grand Scenic model aracımın yakıt tüketimi havaların soğumasıyla birlikte 6.2 l/100km den 8.8lere fırladı (kullanımım aynı olmasına rağmen). Başta önemsemedim tüketimi sıfırladım ama yine de düşmüyor. Havaların soğuk olmasına bağladım ama bilemiyorum. Bakımları yaz başında yapmıştık ve tamirci mazot filtresini değiştirirken ısıtma bujisi arızası yaktığını havalar soğuyunca yine getirmemi söylemişti belki bu da bir neden olabilir. Sizce sorun ne olabilir? Aynı durumu yaşayan veya fikri olan yoldaşlar bir yardımcı olursa çok iyi olur :)

mete25

Panpa
4 Mar 2019
525
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
Aracınızın soğuk havalarda daha çok yakıt tüketmesi normaldir. Hele ki sürekli kısa mesafeler için aracınızı kullanıyorsanız, motoru hep olması gereken çalışma sıcaklığının altında kullandığınızdan bu veriler kaçınılmaz olur.
Isıtma bujileriniz arızalıysa havalar 0 derecelere yaklaştığından itibaren motorunuz ilk marşı çok zor alacaktır. Şuanda aracınızın sabahları geç marş aldığını farkediyorsanız bir an önce ısıtma bujilerini değiştirmeniz gerekir. Aksi halde daha soğuk bir gün aracınızı çalıştıramayabilirsiniz.
Isıtma bujilerinin görevi ilk marş ile sona ermektedir. Dolayısıyla yakıt tüketiminizin artmasında ısıtma bujilerinin herhangi bir etkisinin olmadığı kanaatindeyim.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,028
7
51,358
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Yukarıda @mete25 arkadaşımızın dediği gibi ısıtma bujisinin tüketime etkisi olmaz.

Termostat arızanız olabilir. Motor soğukken termostat açık kalmaya devam ediyorsa, motorun ideal sıcaklığa erişmesini zorlaştırıyorsa, deli gibi yakıt tükettirir.
Termostat sağlamsa enjektörleri kontrol ettirin.
O da sağlamsa göstergeye güvenmeyip fulleyip/km sıfırlayıp/ sonraki dolumda hesap makinesini elinize alıp pompa ölçümü yapın. Araba az yakıp çok tükettiğini söylüyor da olabilir. @OguzhanC Renault'da böyle bir şey yaşıyor.

Aklıma başka bir şey gelmiyor.

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
767
1,635
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
@bt abinin de bahsettiği üzere geçenlerde fark ettim. Araç 2018 clio sport tourer 1.5 dci. Yakıtı doldurduktan sonra aracın yakıt tüketimini sıfırladım. Şehir içinde biraz yol yaptıktan sonra tekrar depoyu doldurdum. Yol bilgisayarında 20.6 l yakıt tükettiği yazıyorken araç pompada 16.2 l yakıt aldı. Yani bilgisayar 100 kmde 7.2 gösteriyorken pompa hesabına göre 5.7 l yakmışım.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Kadrana çok aldanmayın. Genelde kadranda az gösterirken pompadan alınan yakıt fazla olur ama bizim renolarda tam tersi oluyor. Kadranda çok görünürken pompadan alınan yakıt daha az oluyor. Bu arada termostata baktırın diyeceğim bende. Bendede 2012 megane sw var euro5 motor 110 luk tüketimde bir fark yok aynı yakıyor.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım