Sattığınıza pişman olduğunuz araçlar ? alacağınız yeni arabalar...

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Ben kullanırkende çok dillendirdim hatta guruplarda yazdım çizdim burada bile vardır hayırlısıyla satıp kurtulursam bir daha kapıma yanaştırmam diye :)
Sebep şu: Arabanızda size göre basit bir sorun var ve gidip sıradan bir sanayi dükkanında işinizi yaptırmak istiyorsunuz. Girdiğiniz dükkandaki adam sanki cebinden parasını almaya gelmişsiniz gibi bir bakış ve ses tonuyla adeta sizi kovuyor. Normal hayatta Allah ın selamını vermeyeceğiniz tarzda kişiler oluyor bunlar. Dükkanında megane 4 ün komple elektrik hattını dağıtmış yapıyordur ama sizin araba için ben bunlardan anlamam dükkanıma sokmuyorum başkasına baktır diyor. 3 seneye yakın restore etme çalışmalarımda gerçekten maddi manevi çok yoruldum. Evde sıkıntılar baş gösterince artık yeter dedim. Dediğiniz gibi aile içi huzur en önemlisi.

Bu arabanın olayına gelirsek, kullanınca sahip olunca bağımlılık yapıyor. Aldığınız paraya daha performanslı daha yakışıklı eğlenceli bir seçenek yok görüyorsunuz. Ama bir yandan evden ayrı söyleniyorlar arkadaşlarınızdan ayrı. Muhtemelen o arabayı beğenen çok seven etrafınızdaki 10 kişiden sadece siz oluyorsunuz. Keza alıp satanlardada durum öyle hep o kafadaki adamlar arasında dönüyor arabalar ve haliyle piyasasıda çok kısıtlı. Benim gibi satmazken bir anda gelip alan alıyor değilse satayım deyince yüzüne bakan yok. Özel bir araba ama marka araca ilgisiz. Öyleki reno sportun face sayfasında binlerce kare fotoğrafta sadece bir adet maxi var başka karesi yok. Satıyorsunuz yaşadıklarınıza bakarak diyorsunuzki şükür kurtulduk. Çünkü masrafı derdi can sıkıntısı bitmiyor. Bu işin %50 si. Diğer 50 de ise bir film sahnesi ya da yolda efendi efendi giderken toplandıklarını gördüğünüz bir gurup arabacı insan. Bir anda bir özlem düşüveriyor içinize, ah ulan bizde az organize olmamıştık diyorsunuz. Hani alacağınızdan değil ama girip bi ilanlara bakayım neymiş ne değilmiş diyorsunuz ve sonrası maalesef geliyor bir anda yine alıyorsunuz.

Ben işin bu kısmını aştım, f7r almayacaktım ama o an paramızın yettiği arabalara bakınca eşim alalım istedi. Hatta üçe beşe bakmadan satıp yaza kadar arabasız kalacaktım derken eşim restore etmemi istedi. Ama ailemi fazla ihmal ettim. Size tavsiyem bulaşırsanız ve arabasına gerçekten bağlanan biriyseniz yakayı kurtaramazsınız. Ömür boyu hep bir özenti olarak kalır. Kullanırkende satıncada huzur vermeyen lanet bir araba. Evet sattım kurtuldum gerçekten yakayı kurtardım ama o diğer 50 lik kısım içimde hep kalacak, daha giderken çok özlemiştim ama öyle bezdirdiki (arabadan ziyade üçüncü şahıslar ustalar parçacılar vs) nerdeyse dışarıda ağlayan ben evde şükür namazı kılacaktım.

Size son önerim, alırsanız şimdiden geçmiş olsun lakin tek araba olmasın. Muhakkak suretle ailenizle gündelik kullanabileceğiniz mütevazı bir aracınız olsun ve f7r ı fazla göz önünde tutmayın. Hatta arabayı evden rahat görünmeyecek bir yerlere park edinki göze batmasın. İstemsizce dırdır konusu oluyor.

Ufak bir ilave yapayım yazmayı unuttum:
F7R renonun belkide en sağlam motoru. Öyle yazmışım ki sanki arabalar berbat durumda. Motor mekanik olarak yaşayacağınız en büyük sorun genelde senkromeç cartlaması oluyor. Genelde parçalar bulunsa da bundan 5 sene evveline kadar, şu restorasyon periyodunda gördümki ciddi anlamda önümüzdeki yıllarda parça derdi olacak. Çünkü egzantrikleri kapakları blokları bobinleri vb bu araca özel mekanik parçalar artık üretilmiyor. Orjinali geçtim yan sanayileride yok. Yürür parçalar diğer arabalarla aynı. Misal slıncak r19 akslar kangoo 1.9 hatta şanzımanda öyle ayna mahruti hariç. Ama sıfır piston segman krank volan vs yok üretilmiyor artık. Kolayına o parçalarıda bozmaz ama 10 arabadan belki birinde bunlar arızalansa yok bulunmuyor. Hiç ihtiyacım olmadı ama olan birine yardım edeyim dediğimde acı gerçekleri gördüm yakın zamanda.

Uzun uzadıya açıklamışsınız teşekkür ederim, FR7 alma düşüncem yok, ama en azından böyle buhranları yaşamış kişilerden dinlemek benim için de iyi oluyor. Elinize sağlık, huzurlu keyifli sürüşler.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Uzun uzadıya açıklamışsınız teşekkür ederim, FR7 alma düşüncem yok, ama en azından böyle buhranları yaşamış kişilerden dinlemek benim için de iyi oluyor. Elinize sağlık, huzurlu keyifli sürüşler.
Sattığım arkadaşla halen görüşüyorum. Sattığım gün sorduki abi bu kadar emeğin üstüne nasıl satabiliyorsun diye; aynı açıklamayı uzun uzun yaptım bir daha kapıma yanaştırmam dedim. Abi deme öyle araba satıyorsun dedi epeyce güldük :D F7R için değil o klasmandaki pek çok araç için maalesef bu böyle. İşin içine hırs girince modifiyeler gizli specler vs şöyle biraz geri çekilip uzaktan bakınca bu neyin kafası diyerek iyikide satmışım sonucuna vardım. :)

Tutar.1903

Anıl Tutar
Profesör
22 Ara 2016
508
982
1,970
ankara
Marka
Citroen
Pişmanım ozledim

IMG_20220328_170605_021.jpg

Ekli dosyalar

• IMG_20220328_170641_395.jpg
    IMG_20220328_170641_395.jpg
    278.8 KB · Görüntüleme: 0

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
899
1
1,717
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
IMG_20220328_173152.jpg

2.0 177'lik acc opsiyonlu CC. 1.6 b7 ile aynı yakıyordu. Gidiş vs çok tatmin ediciydi. Sunroof opsiyonu yoktu. Tavana folyo çektirmiştim. Yaş 18 o zaman. Geçen gördüm arabayı. Maalesef içinden geçmişler.
Bu arada acc dediği adaptif Cruise control değil, adaptive chasis control. O zaman öyle adlandırılıyordu.

Son düzenleme:

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,727
6,786
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Kendi mesajımı güncelleyeyim.

Swift sahibi olamadım. Aldı yürüdü fiyatları.

Rover 45 1.6 Comfort Club - Kısa süreli uzun yol işlerim için aldım. 1,5 ay da 8000+ kilometre yaptım ve eski sahibine geri sattım. Hep iyi hatırlayacağım bir araba olarak yerini aldı.

Fiat Panda 1.2 Active - Aktif sahip olduğum.

Subaru Levorg - Bu fiyatlarıyla artık sahibi olmayı istemiyorum.

Önümüzdeki günlerde şehir içi günlük aktif kullanılacak otomatik bir araç almak istiyorum. (İhtiyaçlar.)

Bu konunun ara ara hortlaması hoşuma gidiyor.
Kendi mesajlarıma da gidiyorum güncelliyorum sonra okuyorum güzel oluyor :)

Swift almaya bu sefer çok yaklaştım gittim baktım bile ama artık değişen şartlar sebebiyle bu sefer de ben istemedim.

Levorg sahibi yine olamadım. Sahip olmayı hala isterim ancak bu fiyatlarla değil. Artık o bütçeye çok fazla değişken giriyor işin içine...

Günlük aktif kullanılacak otomatik araba hedefini de araya bir tane daha Panda sokarak gerçekleştirmişim, sevindim. :D

Sonraki hedef bunun yanına düşük bütçede manuel bir hobi aracı almak.

Son düzenleme:

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Bende de ne zaman araba kaşıntısı olsa girip bu konuya bakıyorum. Gerçekten psikolojik anlamda bana çok faydası olan bir konu, açandan hortlatandan Allah razı olsun. Laguna 3 alıp uzunca bir süre araba defterini kapatma kaşıntımı giderdim. Yakın zamanda arabama harcadığım binlerce lira geliyor her bakmamda gözümün önüne. Şu yakıtta biraz ucuzlasa da yazın eşimin akrabalarını kardeşimi görmeye gidebilsem :(

nıneleven

Profesör
9 Nis 2021
602
722
1,820
Tekirdağ
Marka
Porsche
1-) Babamın 2001 Polo Classic 1.6 Comfortline arabası. Dürbün göğüs diye geçen makyajlı kasalar. Sıfır almış.
@AHU
Babam hala anlatır. Babamın doğum gününde kapının önüne getirmişler.
Mercedes - BMW parçacısı akrabamız ''Mercedes'ten güzel bu araba'' demiş 😎
Büyük dayımın gelin arabası olmuş. Gelin arabasıyken bir fotoğraf var , mahallede bütün arabalar Tofaş - Reno , bizim Polo cam gibi falan..
Sanayide 2000 model enjeksiyonlu son Tofaş'lardan alan bir abiyle karşılaşıyorlar. Adam 10.000TL'ye almış. Babam diyor ben de bunu o paraya aldım🤣
Ben 5 sene aşılı astım tedavisi gördüm. Ayda 1 Kırklareli - Edirne yapıyorduk. Araba 2 yaşındayken kusmuşum😁

IMG_20200816_223116.jpg

2011'de 100.000km'de sattık. 10 sene hiçbir problem yaşamamıştık. He B sutünunda sürekli bir ses vardı onu unuttum 😁
O kasada o motor , o dönem performanslıydı.
İçi de bence Bora'dan falan iyiydi. Hala da eski gelmiyor. işte E46 gibiydi.
Son tatile gidişimizde fan kablosu oksitlendiğinden fan çalışmıyor , hararet yükseliyor. Çanakkale Feribotundan iterek inmiştik 😁
Hafiften kasada da çürük görmüş babam , ben de satalım Golf 6 1.4 TSİ alalım diyordum. Sattı 😭

Golf 6 42.000TL'ydi hiç unutmuyorum. Çok pahalı geldi.
Bir daha da araba almadı. Ben araba sahibi olana kadarki 5 - 6 senelik dönemde ''böyle olacağını bilseydim sattırmazdım'' diyerek kendimi yedim.

Yedek anahtarı hala çekmecede duruyor 😈

2-) Sonra ilk araba olarak B8 kasa Audi A4 2.0 TFSİ Quattro sahibi oldum. O da yavaştan eskidi , bu yakıt fiyatlarıyla yormaya başladı diye sattım.

Şimdi de 2020 Makyajlı 1.2T Astra K sahibiyim. Audiyi sattığıma gönül olarak pişmanım da..
Sonuçta ne kadar ekmek , o kadar köfte. A4 bana bir ev , 2020 model C segment bir araba aldırdı.
Astra onun yarısı kadar yakıyor , vergisi yarı yarıya. Parça fiyatları beni en az 5 sene ilgilendirmiyor.

Son düzenleme:

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,534
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
53900763fb4501444aee7e2bb46b960d.jpg
IMG_20201207_002613 (1).jpg

Herkes biliyor gerçi, 156m ya...

Eksikleri tamamladım , tam tadına varacakken sattık...

Şimdi geri almak istesem kim bilir ne hale gelmiştir

En son Eskişehir'e satılmıştı, plakası da değişmişti...

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,695
2
9,628
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
  • Haha
Tepkiler: alfhonso

Alper45

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,075
3,074
4,070
26
Vectra'nın bizimle olan birlikteliği 22 sene oldu, satıp yeni model araç alalım desek üstüne çok fazla koymamız gerekiyor, eski model alalım desek elimizdeki arabanın (bence) yaştan dolayı bozulabilecek neredeyse bütün parçalarını bozulduğundan/keyfi değiştirdiğimiz için yeni alacağımız arabanın eldekinden daha fazla arıza çıkartma riski var. Kliması yok, bence tek eksiği bu. İhtiyaç duymuyoruz da diyemem. Satsak olmuyor, satmasak yazın klima arıyoruz, satıp düşük modelli bir araç alsak arıza potansiyeli eldekinden fazla olacak, klima taktırsak çok pahalıya gelecek, düzen tutar mı meçhul vs vs. Bence araba almak da, satmak da bu dönemde zor iş. O yüzden devam :)

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,019
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Vectra'nın bizimle olan birlikteliği 22 sene oldu, satıp yeni model araç alalım desek üstüne çok fazla koymamız gerekiyor, eski model alalım desek elimizdeki arabanın (bence) yaştan dolayı bozulabilecek neredeyse bütün parçalarını bozulduğundan/keyfi değiştirdiğimiz için yeni alacağımız arabanın eldekinden daha fazla arıza çıkartma riski var. Kliması yok, bence tek eksiği bu. İhtiyaç duymuyoruz da diyemem. Satsak olmuyor, satmasak yazın klima arıyoruz, satıp düşük modelli bir araç alsak arıza potansiyeli eldekinden fazla olacak, klima taktırsak çok pahalıya gelecek, düzen tutar mı meçhul vs vs. Bence araba almak da, satmak da bu dönemde zor iş. O yüzden devam :)
Bu kadar sene yürütebildiyseniz ayarını düzenini tutturabilecek şekilde klima da taktırabilirsiniz :) Yaz gelmeden deneyin derim.

Alper45

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,075
3,074
4,070
26
Bu kadar sene yürütebildiyseniz ayarını düzenini tutturabilecek şekilde klima da taktırabilirsiniz :) Yaz gelmeden deneyin derim.
Kalorifer hortumlarının değişmesi, değişmesi için de göğsün sökülmesi gerekiyor bildiğim kadarıyla. Ön göğsü söktürme kısmı biraz sıkıntılı bence, bilemiyorum hiç ciddi düşünmedik bu konuyu, taktırsak iyi olur diye 1-2 üstünkörü konuşmuştuk evdekilerle ve klimalı tip radyatör fiyatına bakmıştım.

Son düzenleme:

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Kalorifer hortumlarının değişmesi, değişmesi için de göğsün sökülmesi gerekiyor bildiğim kadarıyla. Ön göğsü söktürme kısmı biraz sıkıntılı bence, bilemiyorum hiç ciddi düşünmedik bu konuyu, taktırsak iyi olur diye 1-2 üstünkörü konuşmuştuk evdekilerle ve klimalı tip radyatör fiyatına bakmıştım.
Bazı arabalar yapboz gibi oluyor. İş sadece göğüs sökülmesiyse gözünüz korkmasın. Yeni araçlarda asıl problem o iş. İmkanınız var ise taktırın. Ben sizin durumunuzda sayılırım nispeten yeni sayılsa bile daha üst modelini alayım diyorum, sonra diyorum dur neyi alıyorsun.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım