Sedan arabalarda, bagajdaki subwoofer sesinin kabine taşınması ??

ahmetveliarslan

ahmet veli arslan
Düz Yol Gazcısı
29 Ara 2020
17
19
145
33
istanbul
Marka
BMW
Merhabalar, tecrübeleri olanlar yazarlarsa çok sevinirim. Aracım, E36 sedan. Arka koltuk dayama mevcut değil.
Bu konu için aklımda iki ihtimal var. Hangisi daha mantıklı veya farklı fikirler var mı merak ediyorum.

1- Kol dayamalı bir koltuk alıp, kapalı olan kol dayama yerini, Bmw'nin belirlediği yerlerden kesmek.
2- Orjinal pandizottan kalıp alarak yine fiberglass bir pandizot yaptırıp, delik veya delikler açmak ( perdeyi iptal etmiş olacağım ama çok önemli değil)

Araba şuan restorasyon aşamasında. Yalıtım olarak yapılacaklar;

-Aracın tabanı, kapı içleri, bagaj içi, arka koltuğun oturma bölgesi ve sırtın üçte biri 2 kat yalıtım. 1.katı Dbmat ile. 2. katı da Db'nin bölgelere ait ürünleri ile.
-Göğüs içi, trimlerin bağlantı yerleri ve hoparlör yuva içleri de uygun ürünler ile birer kat yalıtım.
-Alt kısmı da Würth'ün yalıtım özellikli alt koruma boyası ile boyanacak. ( Würth'ün bu konuda çeşitli ürünleri mevcut)

Not: Maksimum 4 Ohm 360 watt RMS bir subwoofer kullanabilirim.

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Foruma giriyor mu, yardımcı olabilir mi bilmiyorum ancak @Özkan Biçer (subigarage) bu konularda yetkin biri, belki yardımcı olabilir, fikir verebilir.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Merhaba,

Subwoofer için niye koltuğu kesmeyi ve değiştirmeyi planlıyorsunuz onu pek anlamadım.
Bunlar düşük frekanslı sesler .. kol dayama indirmeye veya başka bir şeyler yapmaya gerek yok sesi taşımak için

Zaten yalıtım işini de yapıyorsunuz, o ses aracın bagaj gölgesinde daha az ziyan olup, kabinde hissedilecek.

ahmetveliarslan

ahmet veli arslan
Düz Yol Gazcısı
29 Ara 2020
17
19
145
33
istanbul
Marka
BMW
Merhaba,

Subwoofer için niye koltuğu kesmeyi ve değiştirmeyi planlıyorsunuz onu pek anlamadım.
Bunlar düşük frekanslı sesler .. kol dayama indirmeye veya başka bir şeyler yapmaya gerek yok sesi taşımak için

Zaten yalıtım işini de yapıyorsunuz, o ses aracın bagaj gölgesinde daha az ziyan olup, kabinde hissedilecek.
Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim.

Koltuğu değil, bagajla koltuk arasında bulunan ve kol dayamalı donanım seçeneğinde açık olan sacın bölmesi, benim arabada kapalı durumda. Ordaki kapalı bölmeyi açıp, koltuğun sırt bölümünü dayamalı olan modelle değiştirmeyi düşündüm. Ama sesin hareketi, frekanslara bağlı hızı ve yayılımı konusunda bilgim yok. Tavsiyeniz için teşekkür ederim, herhangi bir şey yapmana gerek yok diyorsunuz anladığım kadarıyla.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim.

Koltuğu değil, bagajla koltuk arasında bulunan ve kol dayamalı donanım seçeneğinde açık olan sacın bölmesi, benim arabada kapalı durumda. Ordaki kapalı bölmeyi açıp, koltuğun sırt bölümünü dayamalı olan modelle değiştirmeyi düşündüm. Ama sesin hareketi, frekanslara bağlı hızı ve yayılımı konusunda bilgim yok. Tavsiyeniz için teşekkür ederim, herhangi bir şey yapmana gerek yok diyorsunuz anladığım kadarıyla.
Bence yok ... yani genellikle bu kutular (subwoofer kutuları) kendi kendilerine tasarlanıp, çoğuz zaman da port lu olurlar.. sizin bagajdan bir tane daha port görevi görecek bir çıkış sağlamanız çoğu tasarımcı için hesap edilmeyen bir iş olur .. ses de olumsuz bir etkisi de olur.

Bence koltuğunuzdan memnunsanız hiç ellemeyin, kalsın öyle.

Bahsettiğiniz gibi pantizo du değiştirmek, delikli bi yapıya geçmek, baya bir detay ve çok ciddi hesap kitap yapılması gereken, maliyetli ve çokta güçlü sistemler içinde gerekli olabiliyor..

kolay gelsin

ahmetveliarslan

ahmet veli arslan
Düz Yol Gazcısı
29 Ara 2020
17
19
145
33
istanbul
Marka
BMW
Bence yok ... yani genellikle bu kutular (subwoofer kutuları) kendi kendilerine tasarlanıp, çoğuz zaman da port lu olurlar.. sizin bagajdan bir tane daha port görevi görecek bir çıkış sağlamanız çoğu tasarımcı için hesap edilmeyen bir iş olur .. ses de olumsuz bir etkisi de olur.

Bence koltuğunuzdan memnunsanız hiç ellemeyin, kalsın öyle.

Bahsettiğiniz gibi pantizo du değiştirmek, delikli bi yapıya geçmek, baya bir detay ve çok ciddi hesap kitap yapılması gereken, maliyetli ve çokta güçlü sistemler içinde gerekli olabiliyor..

kolay gelsin
Teşekkür ederim tekrardan, sistem;
2* Focal ES 130 K
Helix G Five
Audison Bit Ten D
Pioneer Sph-C10bt
Focal ES25 kablo
Focal ER RCA
Alpine swg-1044 (geçici, Helix P10W ile değiştirme planım var)

Ekipmanlarından oluşuyor.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Teşekkür ederim tekrardan, sistem;
2* Focal ES 130 K
Helix G Five
Audison Bit Ten D
Pioneer Sph-C10bt
Focal ES25 kablo
Focal ER RCA
Alpine swg-1044 (geçici, Helix P10W ile değiştirme planım var)

Ekipmanlarından oluşuyor.

Çok güzel bir yapılandırma olmuş.
Audison ve Focal birleşimi hep güzel sonuç verir.

Kapılarda kullandığınız kitler oldukça kuvvetli ve görece derin sürücüler, montajda sırasında kapının camına değmez veya sorun çıkartmaz umarım..

onun dışında oldukça bilinçli bir sistem, yalıtım işine de girdiğinize göre hem bilinçli hemde düzgün bir atölye ile çalışıyorsunuz diye anlıyorum. Zaten bu durumda yukarıda yazdığım kapı/hoparlör derinliği sorunsalını da zaten çözmüşsünüzdür :)

Kolay gelsin !

ahmetveliarslan

ahmet veli arslan
Düz Yol Gazcısı
29 Ara 2020
17
19
145
33
istanbul
Marka
BMW
Çok güzel bir yapılandırma olmuş.
Audison ve Focal birleşimi hep güzel sonuç verir.

Kapılarda kullandığınız kitler oldukça kuvvetli ve görece derin sürücüler, montajda sırasında kapının camına değmez veya sorun çıkartmaz umarım..

onun dışında oldukça bilinçli bir sistem, yalıtım işine de girdiğinize göre hem bilinçli hemde düzgün bir atölye ile çalışıyorsunuz diye anlıyorum. Zaten bu durumda yukarıda yazdığım kapı/hoparlör derinliği sorunsalını da zaten çözmüşsünüzdür :)

Kolay gelsin !

ahmetveliarslan

ahmet veli arslan
Düz Yol Gazcısı
29 Ara 2020
17
19
145
33
istanbul
Marka
BMW
Yalıtım ve ses sistemi için, malzeme seçimi ve montajı tamamen bana ait:) Hem maddi olarak hem de kafamın rahat olması adına bu yola başvurdum. Araba komple restorasyonda olduğu için, içi göğüs dahil sökülü durumda olması bu kararı vermemde yardımcı oldu tabi:) Arabanın mekanik işleri yapılırken kabinin işlerini ben yapıyorum. İşyerim Çerkezköy'de araba maslakta olunca biraz zor oluyor zaman bulmak. Uzaktan, restorasyon sürecini yönetmek çok zor oluyor tabi. Yıllık iznimi ve haftasonlarını arabaya adadım:) 3-4 hafta civarı daha işi var gibi duruyor.

Arabanın hoparlör yerleri; arkalarda pandizot üstünde yer alıyor (Tweeterlar C sütununda), önlerde ayak altı çamurluk arkasına denk geliyor (tweeterlar kapılarda). Derinlikle alakalı sorun yok, ölçülere göre hareket ettim.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Yalıtım ve ses sistemi için, malzeme seçimi ve montajı tamamen bana ait:) Hem maddi olarak hem de kafamın rahat olması adına bu yola başvurdum. Araba komple restorasyonda olduğu için, içi göğüs dahil sökülü durumda olması bu kararı vermemde yardımcı oldu tabi:) Arabanın mekanik işleri yapılırken kabinin işlerini ben yapıyorum. İşyerim Çerkezköy'de araba maslakta olunca biraz zor oluyor zaman bulmak. Uzaktan, restorasyon sürecini yönetmek çok zor oluyor tabi. Yıllık iznimi ve haftasonlarını arabaya adadım:) 3-4 hafta civarı daha işi var gibi duruyor.

Arabanın hoparlör yerleri; arkalarda pandizot üstünde yer alıyor (Tweeterlar C sütununda), önlerde ayak altı çamurluk arkasına denk geliyor (tweeterlar kapılarda). Derinlikle alakalı sorun yok, ölçülere göre hareket ettim.

En güzelini yapıyorsunuz ...

Tabiki aracın baştan aşağı böyle bir revizyona girmesi..yer, zaman ve bu konu özelindeki motivasyonla çok da keyifli oluyor hemde 10 kat daha fazla şey öğreniyor insan ... Ne zaman ki ön kapının körüğünden 12-14awg lik kablo geçiriyor, döşemenin altından sırıtmadan bagaja 8-10 awg lik güç kablosunu taşıyor ve kapı içlerinden gelen zangırtıları çözüyorsunuz, o zaman bu işi insan gerçekten öğreniyor..

Ben de böyle yapmıştım ve kapılarıma izolasyon uygularken, kapı sacına sürtüp, kanayan parmaklarımda halen bir kaç iz duruyor..
Ama keyifli zamanlardı 🙂 .. aklıma geldi... 🙃

Bir kez daha kolay gelsin ..

ahmetveliarslan

ahmet veli arslan
Düz Yol Gazcısı
29 Ara 2020
17
19
145
33
istanbul
Marka
BMW
En güzelini yapıyorsunuz ...

Tabiki aracın baştan aşağı böyle bir revizyona girmesi..yer, zaman ve bu konu özelindeki motivasyonla çok da keyifli oluyor hemde 10 kat daha fazla şey öğreniyor insan ... Ne zaman ki ön kapının körüğünden 12-14awg lik kablo geçiriyor, döşemenin altından sırıtmadan bagaja 8-10 awg lik güç kablosunu taşıyor ve kapı içlerinden gelen zangırtıları çözüyorsunuz, o zaman bu işi insan gerçekten öğreniyor..

Ben de böyle yapmıştım ve kapılarıma izolasyon uygularken, kapı sacına sürtüp, kanayan parmaklarımda halen bir kaç iz duruyor..
Ama keyifli zamanlardı 🙂 .. aklıma geldi... 🙃

Bir kez daha kolay gelsin ..
Teşekkür ederim tekrardan, hem teknik hem de uygulama kısmında neler öğrendim haddi hesabı yok . Arabanın teknik resmini neredeyse ezberledim,

1 haftalık, sabah 9 akşam 10 mesai süresinin sonunda, aslında çok yanlış yerde çalıştığımı fark ettim zaten:) Eğer 10-15 sene önce sanayiye atsaymışım kendimi şuan çok farklı olurmuş her şey onu anladım maalesef:)
Doğru işvereni bulabilsem hiç düşünmeden işi gücü bırakacağım.. Maslak sanayi 2.kısımda fena olmayan bir çevrem oldu, biraz daha ilerletip doğru insanları bulmam lazım. Kendimi bir şekilde sanayinin içine atmam lazım:)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
@ahmetveliarslan Ben de orta okul, takiben lise yıllarımdan beri bu Hifi işindeyim.. daha çok ev sistemlerinden vakit geçirdim ama özellikle ilk aracım olan Honda Civic üzerinde aynen sizin gibi çalışmıştım.. Ön kapılara koyduğum Morel Tempo 6 nın sesini hiç unutamam .. muhtemelen kendim yaptığım içinde ayrıca bir güzel geliyordu :)

Şu sıralar ben de ev için kendi hoparlörlerimi yapayım mı, mevcutu satıp, başka bir şey mi alayım, ona karar vermeye çalışıyorum.
İşin matematik kısmını bir kenara koyan çok iyi "kitler" var.. ama kabini kendim yapmam lazım lakin Hollanda da kime nasıl kabin kestirebilirim emin değilim... Böyle olunca uygun alet edavat nedir, freze ile mdf üzerinde nasıl delik açılır, kutunun köşeleri nasıl yumuşatılır, ağaç görünümlü kapmala nasıl yapılır, nereden alınır.. her şey den önce ortaya çıkacak olan hoparlörü eşim beğenip benimseyecek mi ... vs vs.. bunları düşünüyorum şu sıra.. Lise yıllarımda Türkiye de yaptırdığım kutulara hoparlörlerler alıp, crossover birleştirmiş ve kendimle gurur duymuştum, her sabah okul servisi gelene kadar açar çok kısık sesle müzik dinlerdim salonda :).... şimdide böyle bir tatmin peşindeyim..

Neyse... bu işler hiç bitmez... yeterki sağlık olsun ...

ahmetveliarslan

ahmet veli arslan
Düz Yol Gazcısı
29 Ara 2020
17
19
145
33
istanbul
Marka
BMW
@ahmetveliarslan Ben de orta okul, takiben lise yıllarımdan beri bu Hifi işindeyim.. daha çok ev sistemlerinden vakit geçirdim ama özellikle ilk aracım olan Honda Civic üzerinde aynen sizin gibi çalışmıştım.. Ön kapılara koyduğum Morel Tempo 6 nın sesini hiç unutamam .. muhtemelen kendim yaptığım içinde ayrıca bir güzel geliyordu :)

Şu sıralar ben de ev için kendi hoparlörlerimi yapayım mı, mevcutu satıp, başka bir şey mi alayım, ona karar vermeye çalışıyorum.
İşin matematik kısmını bir kenara koyan çok iyi "kitler" var.. ama kabini kendim yapmam lazım lakin Hollanda da kime nasıl kabin kestirebilirim emin değilim... Böyle olunca uygun alet edavat nedir, freze ile mdf üzerinde nasıl delik açılır, kutunun köşeleri nasıl yumuşatılır, ağaç görünümlü kapmala nasıl yapılır, nereden alınır.. her şey den önce ortaya çıkacak olan hoparlörü eşim beğenip benimseyecek mi ... vs vs.. bunları düşünüyorum şu sıra.. Lise yıllarımda Türkiye de yaptırdığım kutulara hoparlörlerler alıp, crossover birleştirmiş ve kendimle gurur duymuştum, her sabah okul servisi gelene kadar açar çok kısık sesle müzik dinlerdim salonda :).... şimdide böyle bir tatmin peşindeyim..

Neyse... bu işler hiç bitmez... yeterki sağlık olsun ...
Bence benim sistem de güzel olacak gibi:) Bir de ses mühendisi olan kuzenime yaptıracağım tüm ses ayarlarını. Bu subwoofer konumu işini onunla konuştuğumda, ezbere bir şey söyleyemem, denemek lazım, akustik işi çok farklı bir konu demişti bana. Ben de o yüzden tecrübe etmiş birini arama amacıyla yazmıştım konuyu.

Farklı bir arabadan keyif alamıyorum zaten:) Arabadaki tek elektronik sürüş desteğinin ABS olması mükemmel bir şey. Herşeyi hissediyorsunuz.

Nerede gördüğümü tam hatırlamamakla birlikte, yurt dışı yapı marketlerin web sitelerinin birinde Black&Decker' ın 12-13 farklı amaç için başlığı olan akülü set görmüştüm. O tarz bir ürün çok faydalı olacaktır size. Do it yourself videolarında da link koyuyorlar ayrıca. Çok rahat ulaşabilirsiniz bence.

Özkan Biçer

Asfalt Kurutucu
13 Ağu 2019
18
22
595
42
Marka
Subaru
Herkese Merhaba,

Forumlara girmeye pek vaktim olmuyor . Senede birkaç defa denk gelirse yazabiliyorum. Ses yalıtımı için seçilen malzemeler çok önemlidir . İşçilik daha da önemlidir. Subwoofer ın sesini kabine taşıyamazsınız ama DSP ile ayar yaparak öyle algılanmasını sağlayabilirsiniz. Otomobillerde müzik dinlemek zordur ve ayar olmadan tat vermez. Eski teknoloji power amfilerle olmaz. DSP şart, DSP ye ayar yapmak şart.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım