SENKROMENÇLİ ŞANZIMAN NEDİR ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

beys

Asfalt Kurutucu
15 Kas 2016
44
17
595
İstanbul
Manuel vitesli araçlarda adını sıkça duyduğumuz bu terimin açıklaması nedir ve nasıl bir çalışma sistemi vardır.Avantajları ve dezavantajları nelerdir.

mevlut olcy

Profesör
8 Eyl 2016
105
81
1,035
Vitesin dişliye oturmasına yardımcı olan bilezik gibi parça diye biliyorum tüm araba şanzımanlarında vardır heral

123456mtn

Panpa
8 Eyl 2016
1,211
2,491
3,770
Sivas
Marka
Caterham
*Senkromeç*siz şanzıman üretilmiyor günümüzde (geri vites hariç). Basitçe vitesler arası geçişi kolaylaştırır, aşındıkça güzel sesler çıkarır kendileri :)

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
düz kara şanzımanlarda vites dişlileri hareket ettirerek birbirine kenetlenir ve vites geçişi sağlanır,
fakat dişlilerin düz yapısı ve dişlileri geçirmek için uygulanan kuvvet bazı sorunlara neden oldu.
Vitese geçmeme ( eski kamyonların ara gaz sebebi ) ve gürültülü konforsuz sürüş..
senkromeç ile birlikte helisel dişliler sürekli dönmektedir fakat boş dönmekte, dişlileri sabitlemek için manşon adında parçamız senkronun üzerinden kayıp dişliye kitlenip vites geçişi yaparak dişliyi göreve sokmakta, ama dönen dişliyi göreve sokmak zor olur çünkü hareket halinde bunun içinde senkromeçler kullanılıyor, senkron ile dişli arasında sarı bir bilezik özel malzemelerden yapılır ve köprü görevi kurarak manşonun kolayca girmesini sağlar.
güzel bir bilgide paylaşmak isteyim focus 1.6 tdci şanzımanı içini söktüğümüzde alışıla gelenin dışında bir malzeme gördük dairesel bir balata gibi.
Geri vitesin ötmesinin sebebi de dişlerin düz olmasıdır :) normal sürüşte o şekilde öten bir araç sürmek eminim çok zevkli olurdu bizler için ama bazısı da sevmezdi, bu yüzden sequential şanzıman :):)

Son düzenleme:

beys

Asfalt Kurutucu
15 Kas 2016
44
17
595
İstanbul
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim herkese ne olduğunu ne işe yaradığını öğrenmiş olduk.Yanlız bu sistem benim aracımda çok canımı sıkan bir problem oluşturuyor geri vitese almak istediğimde geçmeyişi çok sinir bozucu:mad::mad::mad: yetkili servis fabrikaya varıncaya kadar bu problemi söylediğimde bu sistem böyle çalışıyor diyorlar yokmu bunun bir çözümü çağresi

123456mtn

Panpa
8 Eyl 2016
1,211
2,491
3,770
Sivas
Marka
Caterham
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim herkese ne olduğunu ne işe yaradığını öğrenmiş olduk.Yanlız bu sistem benim aracımda çok canımı sıkan bir problem oluşturuyor geri vitese almak istediğimde geçmeyişi çok sinir bozucu:mad::mad::mad: yetkili servis fabrikaya varıncaya kadar bu problemi söylediğimde bu sistem böyle çalışıyor diyorlar yokmu bunun bir çözümü çağresi
Geri viteste senkromeç olmaya biliyor. Debriyaja bastıktan 2-3 saniye bekleyip geri vitese takın, yine cartlarsa rota belli :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım