Seramik kaplama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kahraman61

Asfalt Kurutucu
20 Eyl 2016
11
2
645
37
İstanbul
Arkadaşlar seramik kaplama hakkında bilgisi olan veya kullananlar var mı. Anlatıldığı gibi boyaya ciddi anlamda dayanıklılık katar mı. Ömrü nekadardır Vs...

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,073
4,359
4,220
varsova
Marka
Porsche
dogru kullanilmazsa boyayi mahvediyor, bir tane bmwye seramik yaptirdi arkadas, nasil bir urun kullandilarsa 6 ay sonra orjinalinden daha kotu oldu, bende yaptiracaktim guvenilir usta bulmak sorun oldugu icin vazgectim.
Seramik kaplama boyayi korudugu gibi yanlis uygulanirsa boyayi daha beter yapabiliyormus onu da gordum.

Yaptiracaksaniz, arabanizin boyasiyla uyumlu bir malzeme kullanacak birini bulmaniz gerek, her araba ureticisi farkli boya kullaniyormus, opak metalik gibi degil, boya kalinligi ve boyanin icerdigi yag orani ile alakali, kullanilan seramik boyayi sertlestiriyormus, vs vs..

Detayli arastirmanizi tavsiye ederim...

cdogu

Profesör
20 Eyl 2016
109
359
1,835
Seramik boya korumalar tabii ki aracın boyasına ekstra bir katman ekleyerek boyanın ömrünü,parlaklığını ve dış etkenlere karşı mukavemetini artırır. Buna şüphe yok.

Ancak aracın çizilmemesini beklemek tamamen bir fantezi. Bazı uygulama bayiileri bunu çok yanlış pazarlıyor. 9H sertlikten vesaire bahsediyorlar. Abuk subuk çakmak testleri de cabası. Öncelikle,bu sertlik çiziğe karşı olan bir dayanımı ifade etmez. Bu değerler tamamen dış etkenlere karşı (kuş pisliği,kireçli su,kışın atılan tuz) korumanın etkisini ifade eder. Bu sebeple eğer aracım çizilmesin diyorsanız,daha iyi bir yöntem olan komple şeffaf film kaplama yoluna gidebilirsiniz ancak maliyet olarak en yükseğe çıkarsınız.

Mühim olan bu uygulamadan evvel yapılacak yüzey hazırlığı,temizliği ve çizik giderme işlemleridir. Bu sayede korumanın ömrü belirtilen sürelere yaklaşır. Yine de Türkiye gibi havası ve yolları kirli güzide ülkemizde 5 yıl iddialı bir ürünün ömrü 3 yıla kadar düşebilir. Buna aracın hangi koşullarda yıkandığı,park edildiği,kullanıldığı da çok etki eder.

Bu korumalar çiziği engellemez. Vernik katın üzerine ekstra bir katman eklenir ancak bu katmanın çizilmesi ile,korumasız yğzeyin çizilmesi arasındaki fark gözle görülebilir. Ama kesinlikle çizilmez,9h sertlik Amman Allah falan değil durum.

Marka bazında ise kendini kanıtlamış markalardan üçü ; Gyeon,Gtechniq,Nanolex. Bu markaları kullanan uygulamacıları tercih etmek faydanıza olacaktır.

Seramik koruma uygulamaları için de artık franchasing bayilik veren yerleri (Meguiar's,Sonax,Ziebart) değil,butik konseptteki uygulamacıları tercih etmek gerekir. Bu arkadaşlar çizik ve boyanın durumuna göre aracınızı 'en az' 1 gün alacaklardır. Bu da işin ne kadar detaylı yapıldığı ile alakalı iyi bir gözlem noktası sizin için.

Son düzenleme:

mcanerg

Panpa
14 Eyl 2016
1,710
3,402
3,720
Marka
BMW
Ben BMW'nin önerisi ile Williamsta yaptırdım seramik kaplama, bana sertifika da verdiler 5 yıl garantili, beraberinde kaput koruma filmi ve cam filmi de yaptırdım cam filminden çok memnunum ama kaput filmine sonaxta pek kaliteli değil uzun vadede kalırsa çıkardığınızda boyaya zarar verir dediler, bana da çok kalietli değil gibi geldi
1. si williams'ı duyan bilen var mı seramik kaplama konusunda nasıldır, bu ne kadar dayanır?
2. si kaput filmine 500 tl verdim çıkarttırıp sonaxta 900tlye yenisini yaptırmalı mıyım sizce

summi

Profesör
9 Eyl 2016
193
258
1,335
Marka
BMW
Ben BMW'nin önerisi ile Williamsta yaptırdım seramik kaplama, bana sertifika da verdiler 5 yıl garantili, beraberinde kaput koruma filmi ve cam filmi de yaptırdım cam filminden çok memnunum ama kaput filmine sonaxta pek kaliteli değil uzun vadede kalırsa çıkardığınızda boyaya zarar verir dediler, bana da çok kalietli değil gibi geldi
1. si williams'ı duyan bilen var mı seramik kaplama konusunda nasıldır, bu ne kadar dayanır?
2. si kaput filmine 500 tl verdim çıkarttırıp sonaxta 900tlye yenisini yaptırmalı mıyım sizce
Aracı komple seramik kaplatıp üstüne kaputa da film mi yaptırdınız?

summi

Profesör
9 Eyl 2016
193
258
1,335
Marka
BMW
Yaklaşık 2-3 aydır aracımızda seramik var. Benim tavsiyem öncelikle arkadaşların dediği gibi iyi ellerde yapılması. Biz bir hata ettik hem tanıdık hem de uygun fiyatlı diye sanayi de bir ustaya verdik. Hata ettik dediğime bakmayın herhangi bir sorun yaşamadık. Açıkçası aracı verirken içim hiç rahat değildi. Sonuçta şuan araç seramikli. Herhangi bir sorunu yok. Su kaydırıcılığı gayet başarılı. Hatta üstünde seramik varken; sol arka tarafına park halindeyken sürtme de oldu. Sonuç boyada sıfır zarar. Yine seramiği yaptırdığımız yere götürdük. Islak zımpara + pasta cila üstüne bir daha seramik uygulaması yaptı çizilen bölgeye. Sonuç tertemiz. İlk olayını başarıyla geçti benim gözümde seramik. Ayrıca kuş pisliklerinin de çıkarılması artık daha kolay. Kısacası ben memnunum, tavsiye ederim. Ama içiniz rahat etmesini istiyorsanız güvenilir ellere teslim etmenizde fayda var.

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,073
4,359
4,220
varsova
Marka
Porsche
Seramik yaptirdiktan sonra dikkat edilmesi gereken hususlar var sanirim, ben bir ara dusunmustum de bana o kadar cok sey soylediler ki, dedim hic ugrasamam..
aracin el ile yikanmasi, yikandiktan sonra wax falan uygulanmasi gibi hususlar, siz neler yapiyorsunuz bakimi icin ?

summi

Profesör
9 Eyl 2016
193
258
1,335
Marka
BMW
Yapılır mı yapılmaz mı detaylı bilgim yok ama mantığına aykırı değil mi? Seramik zaten genel bir koruma sağlıyor üstüne neden koruma yapılır ki? Seramik zamanla boya üzerinden zaten gidiyor. Üstüne film kaplanarak bu süreç bozulur bence. Kaput ile diğer kaporta parçaları arasında gözle görülür fark olabilir.
Tamamen bilmediğimden soruyorum yanlış anlamayın lütfen.

summi

Profesör
9 Eyl 2016
193
258
1,335
Marka
BMW
Seramik yaptirdiktan sonra dikkat edilmesi gereken hususlar var sanirim, ben bir ara dusunmustum de bana o kadar cok sey soylediler ki, dedim hic ugrasamam..
aracin el ile yikanmasi, yikandiktan sonra wax falan uygulanmasi gibi hususlar, siz neler yapiyorsunuz bakimi icin ?
Biz herhangi bir özen göstermedik. Hatta özen göstermediğimiz için bu yönteme başvurduk ki kafamız rahat etsin. Dediğiniz yöntemler ile yıkandığı durumda garanti verilen süreye yakın bir zaman seramik gerçekten aracınızı koruyor. Ama gidip fırça ile veya benzinliklerdeki makinalarda yıkanırsa ömrü yarı yarıya azalır. Ne de olsa boyanın üstünde zar gibi bir tabaka seramik denen şey. Bu yöntemler de seramik tabakasının aşınmasını yavaşlatmak için zaten.

mcanerg

Panpa
14 Eyl 2016
1,710
3,402
3,720
Marka
BMW
Yapılır mı yapılmaz mı detaylı bilgim yok ama mantığına aykırı değil mi? Seramik zaten genel bir koruma sağlıyor üstüne neden koruma yapılır ki? Seramik zamanla boya üzerinden zaten gidiyor. Üstüne film kaplanarak bu süreç bozulur bence. Kaput ile diğer kaporta parçaları arasında gözle görülür fark olabilir.
Tamamen bilmediğimden soruyorum yanlış anlamayın lütfen.
hocam bir önceki arabamda yaptırmadım uzun yolda taş sıçradı pişman oldum, seramik 200 ile giderken seken taşa karşı korumaz diye düşünüyorum

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Kullanılan malzemeler ve yapan kişinin ne yaptığını bilmesi çok önemli.

Seramik denilen şey aslında basitçe fabrikada atılan verniğin üstüne 1 kat daha vernik uygulanması.

Ehil kişiler tarafından yapılmadığında boyayı kötü hale getirebiliyor.

remuss

Elit Apaçi
12 Eyl 2016
59
25
970
Seramik kamplama eğer güzel yerde yapılırsa muazzam bişey gerçekten, BekbarsNano bu işte bana göre türkiyede 1 numaradır, 2 yıllık seramik yaklaşık bin tl olması lazım, 2k 3k diye değişiyor eğer para varsa kesinlikle seramik yaptırın hem koruyor hemde ayna etkisi var çok güzel parlaklık sağlıyor heleki siyah araçlarda. Arkadaş boyayı korumak için elbette boya koruma yapılabilir, benim araç 0 alındı 1 yaşına geldiğinde bursa bekbarsta boya koruması yapıldı 500tl gibi bi fiyatı var, bir sürü yer 200 250 tl ye yapıyor açıkcası içinede edebilir boyanın o yüzden riske gerek yok işin ehli yere git ve kafa rahat çayını iç

cdogu

Profesör
20 Eyl 2016
109
359
1,835
Seramik boya korumalar yapıldıktan sonra,aracın yıkanması konusundaki prensipler değişmelidir.Kaldı ki zaten araç yıkama konusunda gerek seramik gerek klasik koruma yöntemleri olsun,her zaman dikkatli ve seçici olunmalıdır. Bir kere,benzinlik köpükleri vesaire içerdikleri kostik maddeler sebebiyle aracın boyasından tutun plastik aksamlarına kadar kısa veya uzun vadede zararlar verir. Kireçli su keza böyle..

Gelelim seramiğe; yıkama konusundaki önlemleri ''zaten seramik var,mantığına aykırı'' diye nitelemek doğru olmaz. Şayet uygulanan ürün de maksimum ömrünü ancak, koşullarını yerine getirdiğiniz zaman karşılayabilir. Seramik yapılmış bir araç,PH Nötr bir şampuan ile yıkanmalıdır. Üzerine seramik koruma ile uyumlu (ki bazı markalar bunları paket olarak satarlar) hızlı cilalar kullanılabilir. Bunlar yapılırsa koruma maksimum ömrünü korur. Öteki türlü,ömründen yersiniz.

Seramik koruma üzerine film yapılmaz. Kaputa önce film yapılır,ardından seramik kullanılır. Dolayısıyla,vernik katmanına tutunması maksadıyla yapılmış bu ürün,film üzerine tam olarak tutunamaz. Bu yüzden ömrü aracın geri kalanına göre daha kısa olur.

Kaput filminde Llumar'dan başka bir marka düşünmeyin. Sonax vesaire zaten bu arkadaşların yaptığı filmlerden koşarak uzaklaşın. Orjinal Llumar bölge bayilerine ulaşmanız internet ile çok zor değil. İleride sıkıntı çekmemeniz için bu çok önemli.

İlla ki istisnalar vardır ancak boya koruma ve polisaj işleri sanayide yapılmamalı. Her şeyden evvel,boya koruma uygulamaları,temiz bir ortam gerektirir. Sanayiden çekilmiş bir fotoğrafı paylaşayım ; (Ahmet Tansel beye teşekkür ederim,fotoğraf için)

DSC_0370_zpsb794377f.jpg

İşte bu yüzden. Pedin içi muhtemelen son 3 aydır,pasta ile dolu. Üstelik,yerde tozun pisliğin içinde. Bu pis ve içi sert cisimlerle dolu tüylü arkadaşın kaportada gezerken yaptığı,yapabileceği izler hakkında ise şöyle bir fotoğraf paylaşalım ; (Bu fotoğraf ta sevgili hocam Köksal Yılmaz tarafından çekilmiştir)

7538524a15f47e24d6011692a21ca44b.jpg

Görüldüğü üzere seramikten evvel yapılması gereken polisaj işleminde bu tarz kötülüklerle karşılaşabiliriz. Bu sebeple size tek tavsiyem butik uygulamacıları tercih etmenizdir. Sanayide aracınızı pisliğin içinde sürekli dönen bir makinanın altına sokmaktansa,butik uygulamacıların titizlikle yaptığı işleri uzun yıllar kullanmanız ve bunu sürdürmek için aracınızın yıkama prensiplerini değiştirmeniz kesinlikle daha karlı olacaktır. Zaten bir kişi aracına seramik veya kaput filmi uyguluyorsa,aracına zeval gelmesini istemiyor demektir. Bu sebeple,yıkama konusunda yapacağınız bir iki değişikliğin çok ta zahmet veya maliyet vereceğini kesinlikle sanmıyorum.

Bu arada 250 liraya seramik uygulayan kişilerden de koşarak uzaklaşın. Hakkı ile yapılan bir polisaj işleminin ücreti bile değildir 250 lira. Araç önce detaylı bir şekilde yıkanacak,sonra demir tozlarına müdahale edilecek ve kil yapılacak. Ardından araç maskelenecek ve iki aşamalı,bazı renklerde üç aşamalı polisaj uygulaması yapılacak,ardından tekrar araç bütün yağlardan arındırılacak ve seramik uygulaması yapılacak. Korumanın kürleşme süresi de cabası,en az 4-5 saat kadar daha araç sabit sıcaklıkta beklemeli ki ürün sımsıkı tutunsun ve parlaklığını tam olarak versin.

Tekrar ediyorum işin kenarından kıyısından da olsa içinde olan birisi olarak,kesinlikle dünya çapında kendini kanıtlamış markaları kullanmanızdır. Detailing World, Detail Turkey gibi siteleri takip ederek aracınıza nasıl iyi bakabilirsiniz,ne gibi ürünler kullanabilirsiniz bunları çok iyi bir şekilde öğrenip,kolayca uygulayabilirsiniz. YouTube'da türkçe kanal Detailing Tube var. Başlangıç için oldukça iyi kısa videoları mevcut. Yine YouTube'dan dünyaca ünlü Larry Kosilla'nın kanalı AMMO NYC /Drive Clean var. Pek çok kanaldan bu ürünler hakkında detaylı bilgi almanız mevcut.

Düzgün markalar MSDS,yani Material Safety Data Sheet (Malzeme Güvenliği Veri Sayfası) hazırlar ve bu sayfaları bağımsız araştırma laboratuarlarından alırlar. Bu dosyaları bulamadığınız markalardan uzak durun. Bu işin aslında düşündüğünüz kadar basit olmadığını ve bazı durumlarda çok ciddi tecrübe,emek ve ekipman gerektirebileceğini de düşünün derim. Herkese iyi forumlar.

cdogu

Profesör
20 Eyl 2016
109
359
1,835
Hocam Ankara'da cila seramik yapan iyi bir yer varmı bildiginiz .

Bir üst mesaja katılıyorum. Berkay bey Detailing sektörünün gelişimine çok büyük katkılar sağlamış,genç yaşına karşın sektöre yeni insanlar yetiştirmiş kelimenin tam anlamıyla usta birisidir. Gönül rahatlığıyla hem kaput filmi hem de boya koruma,detaylı temizlik işlerinde kendilerine ulaşabilirsiniz.

toroman

Asfalt Kurutucu
29 Eyl 2016
5
8
595
Kocaeli

Malesef Kadıköy Williams'ta 900 TL'ye seramik koruma yaptırdım. Aracı aynı zamanda aldığımız arkadaş aracına hiç bir kaplama yaptırmadı. İki araba da kırmızı, iki araba da aynı açık otoparkta duruyor. Şunu söyleyebilirim ki araçlarımız arasında hiç ama hiç bir fark yok. Ben de aracımın kesinlikle çizilmeyeceğini düşünerek yaptırmadım elbet bu kaplamayı ama en azından araç yıkanırken oluşan kılcal çizikleri önleseydi keşke ama o da yok aracım kılcal çiziklerle dolu.. :(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım