Sizce hangisi doğru olur?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sinanknc

Profesör
13 Kas 2016
136
149
1,185
Arkadaş merhaba. Aracım fiat fiorino yaz lastiği almak istiyorum. Orijinal lastik ebatları 195 55 r16 ancak bu ölçülerde lastikler pahalı ve bütçeme en uygunu petlas imperium lastiği ancak 205 55 16 lar daha ucuz ve goodyearın bir kaç modeli, lassa gibi lastikleri alabiliyorum. Sizce hangisi daha doğru olur? Orjinal ebatlarla petlas mı yoksa taban genişliğini büyütüp daha iyi bir lastik almak mı? Taban genişliği arttırmanın araca bir eksisi olur mu? Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler :)

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,656
1
64,538
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Arkadaş merhaba. Aracım fiat fiorino yaz lastiği almak istiyorum. Orijinal lastik ebatları 195 55 r16 ancak bu ölçülerde lastikler pahalı ve bütçeme en uygunu petlas imperium lastiği ancak 205 55 16 lar daha ucuz ve goodyearın bir kaç modeli, lassa gibi lastikleri alabiliyorum. Sizce hangisi daha doğru olur? Orjinal ebatlarla petlas mı yoksa taban genişliğini büyütüp daha iyi bir lastik almak mı? Taban genişliği arttırmanın araca bir eksisi olur mu? Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler :)

82T yazan lastikler ticarilerde kullanılamıyor diye duymuştum tuvtürkten geçmiyor onu bi araştır derim aklında olsun . O geldi aklıma şimdi okuyunca :)

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
195 ile 205 arasında 10 mm yani 1 cm fark var, yakıta olumsuz bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Zira aracın gidişine ya da yol tutuşuna da olumsuz etkisi olmaz.

O yüzden tercih edilebilir. Muayeneden hangi lastik yük ve hız endekslerinin geçip nelerin kaldığını araştırmalısınız, madem öyle bir durum var dikkatli seçim yapmak lazım.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Lastikte oluşacak çap farkında +/- %2,5'dan fazla fark önerilmiyor. Sizin şuanki ebatınız ve takmayı düşündüğünüz ebat ile çaptaki fark tam olarak %1,77 oluyor. Dolayısıyla herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

sinanknc

Profesör
13 Kas 2016
136
149
1,185
195 ile 205 arasında 10 mm yani 1 cm fark var, yakıta olumsuz bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Zira aracın gidişine ya da yol tutuşuna da olumsuz etkisi olmaz.

O yüzden tercih edilebilir. Muayeneden hangi lastik yük ve hız endekslerinin geçip nelerin kaldığını araştırmalısınız, madem öyle bir durum var dikkatli seçim yapmak lazım.
Dediğiniz gibi bakıp ona göre seçim yapmak lazım teşekkürler

sinanknc

Profesör
13 Kas 2016
136
149
1,185
Lastikte oluşacak çap farkında +/- %2,5'dan fazla fark önerilmiyor. Sizin şuanki ebatınız ve takmayı düşündüğünüz ebat ile çaptaki fark tam olarak %1,77 oluyor. Dolayısıyla herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.
Bu kadar ince detayı ben bilemezdim çok teşekkürler 205 bakayım o zaman ben :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım