Steam Cleaner (Buharlı Temizleyici) ile Araba Temizliği

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Merhabalar,

gün geçtikçe insanlar arabalarını daha çok kendi yıkamaya başladı. YouTube, benzinlikte kendisi araba yıkayanlarla, detailingcilerle dolu. Bunun yanısıra ben de son 3-4 yıkamadır oto yıkamacılardan hiç memnun kalmadım. Gerçi %90 kendim yıkıyorum aracımı. Son dönemde ev için aldığım buharlı temizleyici ile uzun yol sonrası bir içini temizleyeyim dedim aracın. Artık zaten paspas altlarından bagaj döşemesine kadar halı olduğundan buharlı temizliğin çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Halılar da kumaşlar da tozdan, dökülen derilerimizden, yazın krem sürüp oturmalardan değmelerden, terden ve hatta saçlarımızdaki kepeklerden bile kirleniyor. Sadece süpürmeyle de doğal olarak geçmiyor. Evde de kumaş ve deri koltuklarda bu temizleyiciyi kullandığım ve zarar vermediğini gördüğüm için gönül rahatlığıyla daldım arabaya. 10 dakikada işlem tamam. Korktuğum kadar kirli de değilmiş zaten ama artık beyazlanmış baldır destekleri, kafalıklar, şaft tünelinin olduğu yer falan eskisi gibi simsiyah oldu. Asıl beni şaşırtan ise jantlar oldu. Jantlara Sonax Extreme Jant Temizleyici sürüp yıkıyorum normalde. 3 gün önce yıkamıştım arabayı ancak jantlar temizlenmemiş gibiydi. Üstünde kir yoktu ancak mat görünüyordu. Sanki bir tabaka var gibiydi üstünde. Buharı bastım sonuç olarak ve jantlar ilk günkü gibi oldu. Bundan sonra deterjana da gerek yok sanırım jant için. Suyla yıkayıp gelir ve buharla son detay demizliği yaparım diye düşünüyorum. Ev perfomansından da memnunum bu arada. Almak isteyenlerin soruları olursa beklerim :)

Kullandığım model Kärcher Easy Fix SC2 bu arada. 75m2 temizlik kapasitesi var ortalama. Maalesef before & after yapmamışım fotoğraf çekerek. Bir dahakine inşallah :)

furkanacar07

Furkan Acar
Düz Yol Gazcısı
18 Haz 2020
7
6
145
25
Antalya
Marka
Volkswagen
bazı forumlarda torpido gibi plastik kısımlarda matlaşma gözlendiğini okumuştum öyle bir şeyle karşılaştınız mı acaba?

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
bazı forumlarda torpido gibi plastik kısımlarda matlaşma gözlendiğini okumuştum öyle bir şeyle karşılaştınız mı acaba?

Valla ben torpidoyu temizlemedim buharla. Sadece koltuklar, paspaslar ve paspasların altı yani aracın zeminindeki halıyla bagaj da halı oraları temizledim. Plastik ya da sahte deri, ahşap gibi yerlere pek sürmek istemem ne olur ne olmaz diye.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Son olarak gerçek deriye de uygulanmasında sorun olmuyor. Koltuklara mesela. Yine de deride uygulandıktan sonra güzelce kurulayıp sonra bakım sütü uygulamak güzel sonuç verecektir.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Hocam deriye bile zarar vermiyorsa torpido-kokpite zarar vermesi düşük bir ihtimal .

Aracım plastik kısımları , insan eli değdikçe kirlenir hatta ter ile el yagı ile parlar . Bununla beraber kullanılan koruyucu-parlatıcılar da etki eder .
Buhar makinası derinleme temizlediginde belki bunları ortadan kaldırdıgı için matlaşıyor olabilir .

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Hocam deriye bile zarar vermiyorsa torpido-kokpite zarar vermesi düşük bir ihtimal .

Aracım plastik kısımları , insan eli değdikçe kirlenir hatta ter ile el yagı ile parlar . Bununla beraber kullanılan koruyucu-parlatıcılar da etki eder .
Buhar makinası derinleme temizlediginde belki bunları ortadan kaldırdıgı için matlaşıyor olabilir .

Makinenin gücüne bağlı olarak bence plastiğe zarar verebilir. Çünkü aşırı sıcak bir su buharı püskürtüyor ve bunu basınçla yapıyor. Zaten Kärcher de plastik ve ahşap yüzeylerde (mesela mutfak dolaplarında falan) dikkatli kullanın demiş. Bu makineler koltuk (deri dahil), halı, taş, seramik gibi yüzeylerde kullanılmak üzere yapılmış. Bu nedenle ben plastik, piano black, ahşap, sahte deri, sahte ahşap görünümlü plastik gibi malzemelerde kullanmazdım. Koltuklar, araç zemini ve bagajda ise kullanırdım. (Kullandım ve çok da memnun kaldım.)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım