KAPALI Stock Dizelde Karaduman

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Gaza yüklenildiği zaman stock bir araç için gözle görülür derece fazla bir duman atıyor araç. Bakım zamanı geldi, tek sebep o mudur yoksa başka şeyler de neden olur mu ?

Birde kara duman neden çıkar ? Mazot tam yakılamadığı için mi ?

*224k km, 1.5 110ps Crdi.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Gaza yüklenildiği zaman stock bir araç için gözle görülür derece fazla bir duman atıyor araç. Bakım zamanı geldi, tek sebep o mudur yoksa başka şeyler de neden olur mu ?

Birde kara duman neden çıkar ? Mazot tam yakılamadığı için mi ?

*224k km, 1.5 110ps Crdi.
Hava filtresi, yakıt filtresi, yakıt kalitesi başta olmak üzere katalizör, turbo, enjektör diye devam eder.

Sadece gaza yüklenince arkada anlık siyah duman bulutu bırakması normal çünkü zengin karışım oluştuğu için mazot tam yanmadan atılıyor. Fakat sürekli siyah duman varsa sırayla yukarıdaki ihtimaller gözden geçirilmeli.

Hava filtresi neden siyah egzoz dumanına sebep olur diye soracak olursak; tıkanan hava filtresi, motorun temiz hava(oksijen) çekmesine engel olarak hava yakıt karışımı dengesini bozacağı için siyah dumana sebep olur.
Yakıt filtresi ve yakıt kalitesi neden siyah egzoz dumanına sebep olur diyecek olursak; oktanından tutun da mazotun içerisindeki yabancı maddeler, katkılar farklı motorlarda farklı arızalara sebep olabiliyor. Bazı katkılar mazotun yanmasını zorlaştırdığı için siyah duman atmasına sebebiyet veriyor. Piyasadaki bp ultimate shell v power opet ultraforce total excellium gibi katkılı yakıtlar halk ağzıyla ince mazot diye geçer. Daha kolay ve etkili yanmaya sebep olduğu için diğer mazotlara göre daha performanslı olmasını ve daha az duman atmasını sağlar.
Turbo arızası hava filtresiyle hemen hemen aynı sebeple
Enjektör arızası silindirlere fazla yakıt verme ihtimaliyle
Katalitik konvertör filtreleme sisteminin iş görmemesi sebebiyle doğrudan siyah dumanı dışarı atma

Performans düşüklüğü yoksa bakım sebebiyle siyah duman artmış olabilir. Ayrıca gaza yüklenince ani siyah duman normaldir

YavuzhanKartal

Profesör
9 Eyl 2016
397
774
1,695
İstanbul
Araç sürekli şekilde şehir içinde kısa mesafeli ve trafik ile kullanılıyorsa katalitik konvertör yeteri kadar yüksek sıcaklığa ulaşmadığı için bu durum oluyor olabilir. En az yarım saat aralıksız 3000 devir/dk ile seyrederseniz katalitik konvertör yeterli ısıya ulaşır ve kendini temizler. Sonrasında bu sorun devam ediyorsa diğer sebeplere bakmalı. Yukarıda ki ihtimallere ek olarak motorun yağ yakma ihtimalide var, muhtemelen segmanlar işlevini yitirmeye başladığı için olabilir. Ama bu durumda performans kaybı ve yakıt tüketimi artışı da olur.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Yakıt Shell' den alınıyor. On bin bakımını iki bin kilometre geçirmişiz. Son zamanlarda duman arttı dikkatimi çekince yazmak istedim. Araç yatıyor kilometre az yapılıyor, bakımı farketmeden aksatmamızın bir sebebi de o.

Sağlam bir bakıma girelim ondan sonra bir daha bakalım en güzeli.

Bu bakımda özellikle nelere baktırmalıyız ? Pek sanayi ile haşır neşir değiliz.

Ayrıca ''karaduman'' yanlış yazılmış, kusura bakmayın.

Son düzenleme:

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Yakıt Shell' den alınıyor. On bin bakımını iki bin kilometre geçirmişiz. Son zamanlarda duman arttı dikkatimi çekince yazmak istedim. Araç yatıyor kilometre az yapılıyor, bakımı farketmeden aksatmamızın bir sebebi de o.

Sağlam bir bakıma girelim ondan sonra bir daha bakalım en güzeli.

Bu bakımda özellikle nelere baktırmalıyız ? Pek sanayi ile haşır neşir değiliz.

Ayrıca ''karaduman'' yanlış yazılmış, kusura bakmayın.
Normaldir, Antalya'da yaşıyorsunuz diye hatırlıyorum hocam ben de Antalyalıyım ve havası ciddi anlamda kirli. Son bir kaç yıldır özellikle kazı çalışmaları ve gençlerin dizel araç yüklemesi yüzünden ortalık toz toprak kara dumandan göz gözü görmez oldu. Hava filtreleri çok çabuk tıkanıyor.

Hava, yakıt, polen filtreleri periyodik olarak değişiyor yağla birlikte. Buna ek olarak antifriz durumuna, fren balata durumuna, hidrolik seviyelerine baktırmanızı tavsiye ederim. Triger değişim periyodunuzu kontrol edin. Bunun haricinde ses ve performans sorununuz yoksa bir sorun yoktur.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
@Yasin Aygun doğrudur Antalya. Turbomuzda ıslık sesi var birde ona da bakılmalı mı acaba. Turbo olunca insan korkuyor açıkçası. Hortumlarda ki bir delikten de olabilir demişlerdi bir konuda. Performans kaybı yok, anahtar vurmaya değer mi acaba ?

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
@Yasin Aygun doğrudur Antalya. Turbomuzda ıslık sesi var birde ona da bakılmalı mı acaba. Turbo olunca insan korkuyor açıkçası. Hortumlarda ki bir delikten de olabilir demişlerdi bir konuda. Performans kaybı yok, anahtar vurmaya değer mi acaba ?
Evet 1.5 crdilerde turbo hortumu sorunlu diye biliyorum. Islık sesi derken gaza basınca turbo normal tiz bir ses çıkarır fakat biraz tok bir ıslık sesiyse sorun olabilir. Sanırım bu motorların turbo hortumları kaçırıyordu @Iskender in başına böyle bir şey gelmişti o bu konuda yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
Turbo hortumunun kelepçesi gevşemişti benim araçta o sebeple ıslık sesi geliyordu şu an bir sıkıntı yok

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Yok bayağı sağlam bir ıslık sesi bu evin içindeyken aracın geldiğini duyabiliyorum. Aslında hoş bir ses sorun değilde olması gereken bir şey gibi, birde fiiiiiiuvv' dan sonra çuff etse tam fakir Suprası olacak. :D

Yinede kelepçeye ve hortumlara bir baktıralım.

Son düzenleme:
1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
Yok bayağı sağlam bir ıslık sesi bu evin içindeyken aracın geldiğini duyabiliyorum. Aslında hoş bir ses sorun değilde olması gereken bir şey gibi, birde fiiiiiiuvv' dan sonra çuff etse tam fakir Suprası olacak. :D

Yinede kelepçeye ve hortumlara bir baktıralım.
Hahahaha :D benimki 3 bin devirden sonra geliyordu o ses :D hangi devirlerde geliyo knk

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım