Şu tuning veya yazılım meselesi

hebehebe

Emre
Düz Yol Gazcısı
24 Mar 2023
46
14
195
39
İstanbul
Marka
Volkswagen
Arkadaşlar yepyeni araçlara, ve oldukça - Türkiye koşullarında - pahalı araçlara, yazılım yapılıyor. Bu aracın, birçok bakımdan, fabrika garanti kapsamına çıkması anlamına gelmiyor mu? Ben yazılım yapılmış bir araç almaya doğrusu çekinirim, benim bilmediğim ıskaladığım birşeyler mi var, otomobil tutkunlarının gözlerini karartmaları dışında?

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,073
4,358
4,220
varsova
Marka
Porsche
Arkadaşlar yepyeni araçlara, ve oldukça - Türkiye koşullarında - pahalı araçlara, yazılım yapılıyor. Bu aracın, birçok bakımdan, fabrika garanti kapsamına çıkması anlamına gelmiyor mu? Ben yazılım yapılmış bir araç almaya doğrusu çekinirim, benim bilmediğim ıskaladığım birşeyler mi var, otomobil tutkunlarının gözlerini karartmaları dışında?

dediginiz gibi gozu karartma meselesi, bazi modifiye sirketleri anlasmali markalarda garanti bozmuyor ama o markalar pahali heico acs gibi firmalar. genelde benim cevremdekilerin cogu arabanin garantisi bittikten sonra basliyor yazilim islerine.

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
208
151
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Bu konu biraz da araca bağlı. Eski aracım kısık güçte bir turbo dizeldi. 4 yaşındayken henüz düşük kilometredeyken yazılımla %20 civarı gücünü artırdım. 6 yıl yaklaşık 100.000 km kullandım, saat gibi tıkır tıkır çalışırken sattım. Şu anki aracım ise gücü neredeyse sonuna kadar alınmış bir turbo benzinli. Daha da güçlendirmek için yapısal değişikliğe gitmem gerekecek. Bu yüzden cesaret edemedim. Bunun yerine Sprintbooster, Racechip gibi ürünlerle ara ara nefsimi köreltiyorum.

mhmtsl

Mehmet ASLAN
Senkromeççi
10 Haz 2023
24
19
70
19
Trabzon
Marka
Renault
Yüksek fiyatlı arabayı alan kişinin garantiyi çok dert edeceğini sanmıyorum, arabayı performanslı sürmek isteyenler için. Yazılımın bir zararı yok, yararı var hatta. Daha rahat gidiyor araba. Motoru ısıtmıyor, zarar vermiyorsa bir sorun olmaz. Otomobiller tüm dünya koşullarına uygun üretildiği için biraz kısılmış oluyorlar.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,037
7
51,372
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Garantili araca dokunmayı ben de doğru bulmuyorum. Bu işlere merakı olan gitsin motoru bitmemiş bir araç alsın, muhtelif yerleri elden geçirirken kendi beklentilerine göre custom bir hale getirerek toplasın. keyifle kullansın. Yeni aracı "iki gıdıklayalım" deyip, fiyat/fayda bakımından optimum dengede tasarlanıp üretilmiş aracın frenini yürüyenini kavramasını aktarmasını yetersiz bırakmanın alemi yok.

Edit: Bu arada yeni araçlar eski zamanlara çok daha düşük toleranslarda üretiliyorlar. Yani küçük oynamalarla elde edilen ekstra güçler bile aracın genelinde pek çok noktada sıkıntı çıkarabilir. Genel anlamda limitlerde üretiliyorlar. Dayanımları mevcut güçlerine göre tasarlanıyor.

Son düzenleme:

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,073
4,358
4,220
varsova
Marka
Porsche
Yüksek fiyatlı arabayı alan kişinin garantiyi çok dert edeceğini sanmıyorum, arabayı performanslı sürmek isteyenler için. Yazılımın bir zararı yok, yararı var hatta. Daha rahat gidiyor araba. Motoru ısıtmıyor, zarar vermiyorsa bir sorun olmaz. Otomobiller tüm dünya koşullarına uygun üretildiği için biraz kısılmış oluyorlar.

yazilimin zarari var olmaz mi kenar mahalle kopru alti tuningcilerde ne motorlar tuketildi, bilincli yazilimci bulsan bile senin kullandigin araca gore bir yazilim olmali, arabaya yazilimla zarar vermek cok kolay

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yazılımı yaptıracak değil de sonrasında çıkabilecek muhtemel sorunlara karşı harcayabilmeyi göze aldığın bir paran varsa yaptırsın ama böyle bir durumu olmayan kişinin yaptırması sağlıklı değil. Arabaya zararı olur mu ? Bu sadece otomobil özelinde değil, limitleri zorlanan her teknolojik ürüne mutlaka bir zararı olacaktır. Kimisi ciddi, kimisi küçük, kimisi erken, kimisi geç ama mutlaka bir zararı olacaktır. Limitleri zorlanan her ürünün toplam ömrü düşecektir. Lastik alırsın ve full virajda zorlayarak kullanırsan erken biter. Otomobil alırsın her virajda limit zorlarsan, yanlarsan mekanik parçalar erken eskir. Yani bu iş öyle karmaşık bir şey değil. Limitleri zorlanan her ürün ekonomik ömrünü erken tüketir.

hebehebe

Emre
Düz Yol Gazcısı
24 Mar 2023
46
14
195
39
İstanbul
Marka
Volkswagen
Sahibinden'de sanırım 6000'de yazılımlı bir golf R var, 2022 model, muadillerinden fiyat farkı varsa artı yönde olabilir. Ama güzel araç, Golf R'lar bence genelde biraz sevimsizler. Şimdi şusu busu garanti kapsamı dışına çıkmış bir aracın değer kaybetmesini beklemez miyiz? Bu araç hayatı boyunca olağanın dışında bir sorun çıkarmasa da, yatırım değerini oynanmamış bir Golf R kadar korur mu?

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,067
6,945
5,020
github.com
Marka
BMW
Sahibinden'de sanırım 6000'de yazılımlı bir golf R var, 2022 model, muadillerinden fiyat farkı varsa artı yönde olabilir. Ama güzel araç, Golf R'lar bence genelde biraz sevimsizler. Şimdi şusu busu garanti kapsamı dışına çıkmış bir aracın değer kaybetmesini beklemez miyiz? Bu araç hayatı boyunca olağanın dışında bir sorun çıkarmasa da, yatırım değerini oynanmamış bir Golf R kadar korur mu?
Golf R alacak profilin beklentilerini düşünüp ona göre karar vermek lazım. Hızlı giden heyecanlandırabilecek bir araba isteyen kullanıcı eğer yazılım ile birlikte kaliteli ve bilinçli parçalarla desteklenmişse sorun etmeyecek üstüne vakit harcamadan hazır kurulu makine alacağı için mutlu da olacaktır

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım