Trafik Kazalarında İlk Yardım:

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Birçok kez yollarda trafik kazalarına şahit olmuşsunuzdur.Bir yayaya çarpan süratli bir arabadan dikkatsiz bir motorlu kuryenin kayıp düşmesine kadar hafif/ağır kazalara şahit olurken elimizden bir şeylerin gelebilmesini az çok istiyoruzdur.Bunun için hiç yeterli olmayan sürücü kursu eğitimleri veriliyor.Ama maalesef bu bilgiler yetersiz ve ya unutulmaya yatkınlıkı olan teorik bilgiler olarak hayatımızda yer ediniyor.
ilkyardim-kapak.jpg

Otopark forumda ise birçok insan arabalarla ilgilenirken böyle hayati bir noktada eksikleri varsa eksiklerini gidermek; bilgisi yetersiz ise bilgi alması/öğrenmesi için bir eğitim yazısı düzenlemek istedim.KOLAY GELSİN!
Başlıyoruz:
-Trafik kazalarında altın saat denen kaza anından itibaren 1 saat sürede kazazedelerin %40 ı olay yerinde hayatını kaybediyor.Bunu engellemek için ilk yardım bilmemiz şart: İlk yardım 3 ana başlıkta ve sırasıyla uygulanmalıdır

1-)KORUMA:
Olay yerinin değerlendirilerek ilk yardımcının; kendisinin, olay yerinin ve hasta/yaralının güvenliğini sağlamasıdır.

• Ani patlama riski olan lpg kaçağı/benzin sızıntısı vb tehditlerin tespiti ve uzaklaştırılması,
  • Olay yerinin görünebilir biçimde üçgen reflektörler kullanılarak işaretlenmesi,
  • Meraklı kişilerin olay yerinden uzaklaştırılması(çocuk,yaşlı,sadece meraklı olan gözler),
  • Kazaya uğrayan aracın kontağının kapatılması,
  • Olay yerinde sigara içilmemesi ve içilmesine izin verilmemesi,
  • Hasta/yaralıların kımıldatılmaması gerekmektedir
  • En hızlı şekilde acil yardım servisine haber verilmesidir.

2-)BİLDİRME:

En hızlı şekilde acil yardım servisine haber verilmesidir.
    • 112 aranarak,
    • İsim ve telefon numarası,
    • Olay yerinin adresi,
    • Olayın tanımı,
    • Hasta ya da yaralı sayısı,
    • Hasta ya da yaralıların durumu,
    • Mevcut imkânlar ve yapılan ilk yardım müdahalesi.
  • Acil yardım merkezince “tamam” denilmeden telefonun kapatılmaması gerekmektedir.Olay yerine en geç kaç dakikada olacağı sorulmalı ve kazazedenin bilinci açık ise bu bilgi onunla paylaşılmalıdır.
  • Bildirim yapıldıktan sonra, olay yeri güvenliğini ve etrafta oluşabilecek kargaşadan kazazedeler korunmalıdır
    3-)KURTARMA
    Kurtarma, olay yerinde hasta/yaralılara yapılan ilk yardım uygulamalarını kapsar.
    • Hasta/yaralıların korku ve endişelerin gidermeli,
    • Hasta/yaralıyı kayıp olarak görmemeli,
    • En iyi düzeyde ilk yardım verebilmek için kendisini formda tutmalıdır
    • İlk yardım uygulamalarını hasta/yaralıyı bulduğu yerde ve kımıldatmadan yapmalı, tehlike söz konusu ise doğru yöntemlerle uzaklaştırmalı,
    • Hasta/yaralıyı sıcak tutmalı,
    • Hasta/yaralının yarasını görmesine izin vermemeli,
    • Acil yardım merkezine (112) haber vermeli.
    • Hasta/yaralının kendisine emanet ettiği eşyalardan sorumlu olmalı,
    • Hizmeti karşılığında asla maddi bir karşılık almamalı,
    • Hasta/yaralının durumunu değerlendirerek; gerekli ilk yardım uygulamalarını önceliklere göre yapmalı,
    • İlk yardımcı alkollü ise asla ilk yardım uygulamamalı,
    • İlk yardımcı sağlık personeli gibi davranmamalı,
    • Görevi tamamlayıncaya kadar hasta yaralıyı izlemeli ve yalnız bırakmamalıdır.
    • Hastanın uykuya meyili varsa uyumasına izin vermemeliyiz.
    • Hastanın kanayan bölgesinin hemen bir üstündeki eklemden turnike sarmalıyız.

• Yukarıdaki videolar temel olarak bir kazazedeyi hayatta tutmanız için yapılabilecek manevraları uygulamanıza yardımcı olacak kadar yeterlidir.Peki arabalarımızda bulunan İLK YARDIM KİTLERİ' nde bize yardımcı olabilecek hangi ekipmanlar var?
    • 9122892152882.jpg

• Güvenlik için: Reflektörler,yangın riski için yangın söndürme tüpü,araba için takoz bulunmakta.
    • İlk yardım etkinliği için:
    • 1-)Spanç: Kanayan yüzeye steril olduğu için ilk tercih edilmesi gereken genelde kare bezlerdir.
    • STERIL-SPANC-5-CM-X-5-CM-4-KATLI-52-AD_1872_large.jpg
    • Dezenfeksiyon sıvısı:Genelde tendurdiyot olarak bilinen bu sıvı.Direk yaraya değil etrafındaki sağlıklı dokuya sürülür.Yara üstüne ise spança bir miktar sıvı dökülerek uygulanır.
    • resim100.jpg

• Sargı bezi:Yaranın kanamasını veya sabitlenmesi için üst üste gelecek şekilde sarmaladığımız bez
    • Flaster:Sargı bezi sabitleyici
    • Boyunluk:Tüm müdahelelerde kafa travması almışsa hasta ilk olarak boynu felç olması riskine karşı sabitlememiz gerekiyor.Bunun için boyunluk kullanmak şart.Çene için verilmiş kavis çene altına gelecek ona dikkat edin.Bağlanma bölgesi ensede kalacak yani
    • boyunluk3.jpg
    • İlk yardım gerçekten hayat kurtarıcı bir sorumluluktur.Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.İyi forumlar.Aklınıza takılan soruları bu başlık altında konuşabiliriz.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Birçok kez yollarda trafik kazalarına şahit olmuşsunuzdur.Bir yayaya çarpan süratli bir arabadan dikkatsiz bir motorlu kuryenin kayıp düşmesine kadar hafif/ağır kazalara şahit olurken elimizden bir şeylerin gelebilmesini az çok istiyoruzdur.Bunun için hiç yeterli olmayan sürücü kursu eğitimleri veriliyor.Ama maalesef bu bilgiler yetersiz ve ya unutulmaya yatkınlıkı olan teorik bilgiler olarak hayatımızda yer ediniyor.
ilkyardim-kapak.jpg

Otopark forumda ise birçok insan arabalarla ilgilenirken böyle hayati bir noktada eksikleri varsa eksiklerini gidermek; bilgisi yetersiz ise bilgi alması/öğrenmesi için bir eğitim yazısı düzenlemek istedim.KOLAY GELSİN!
Başlıyoruz:
-Trafik kazalarında altın saat denen kaza anından itibaren 1 saat sürede kazazedelerin %40 ı olay yerinde hayatını kaybediyor.Bunu engellemek için ilk yardım bilmemiz şart: İlk yardım 3 ana başlıkta ve sırasıyla uygulanmalıdır

1-)KORUMA:
Olay yerinin değerlendirilerek ilk yardımcının; kendisinin, olay yerinin ve hasta/yaralının güvenliğini sağlamasıdır.

• Ani patlama riski olan lpg kaçağı/benzin sızıntısı vb tehditlerin tespiti ve uzaklaştırılması,
  • Olay yerinin görünebilir biçimde üçgen reflektörler kullanılarak işaretlenmesi,
  • Meraklı kişilerin olay yerinden uzaklaştırılması(çocuk,yaşlı,sadece meraklı olan gözler),
  • Kazaya uğrayan aracın kontağının kapatılması,
  • Olay yerinde sigara içilmemesi ve içilmesine izin verilmemesi,
  • Hasta/yaralıların kımıldatılmaması gerekmektedir
  • En hızlı şekilde acil yardım servisine haber verilmesidir.

2-)BİLDİRME:

En hızlı şekilde acil yardım servisine haber verilmesidir.
    • 112 aranarak,
    • İsim ve telefon numarası,
    • Olay yerinin adresi,
    • Olayın tanımı,
    • Hasta ya da yaralı sayısı,
    • Hasta ya da yaralıların durumu,
    • Mevcut imkânlar ve yapılan ilk yardım müdahalesi.
  • Acil yardım merkezince “tamam” denilmeden telefonun kapatılmaması gerekmektedir.Olay yerine en geç kaç dakikada olacağı sorulmalı ve kazazedenin bilinci açık ise bu bilgi onunla paylaşılmalıdır.
  • Bildirim yapıldıktan sonra, olay yeri güvenliğini ve etrafta oluşabilecek kargaşadan kazazedeler korunmalıdır
    3-)KURTARMA
    Kurtarma, olay yerinde hasta/yaralılara yapılan ilk yardım uygulamalarını kapsar.
    • Hasta/yaralıların korku ve endişelerin gidermeli,
    • Hasta/yaralıyı kayıp olarak görmemeli,
    • En iyi düzeyde ilk yardım verebilmek için kendisini formda tutmalıdır
    • İlk yardım uygulamalarını hasta/yaralıyı bulduğu yerde ve kımıldatmadan yapmalı, tehlike söz konusu ise doğru yöntemlerle uzaklaştırmalı,
    • Hasta/yaralıyı sıcak tutmalı,
    • Hasta/yaralının yarasını görmesine izin vermemeli,
    • Acil yardım merkezine (112) haber vermeli.
    • Hasta/yaralının kendisine emanet ettiği eşyalardan sorumlu olmalı,
    • Hizmeti karşılığında asla maddi bir karşılık almamalı,
    • Hasta/yaralının durumunu değerlendirerek; gerekli ilk yardım uygulamalarını önceliklere göre yapmalı,
    • İlk yardımcı alkollü ise asla ilk yardım uygulamamalı,
    • İlk yardımcı sağlık personeli gibi davranmamalı,
    • Görevi tamamlayıncaya kadar hasta yaralıyı izlemeli ve yalnız bırakmamalıdır.
    • Hastanın uykuya meyili varsa uyumasına izin vermemeliyiz.
    • Hastanın kanayan bölgesinin hemen bir üstündeki eklemden turnike sarmalıyız.

• Yukarıdaki videolar temel olarak bir kazazedeyi hayatta tutmanız için yapılabilecek manevraları uygulamanıza yardımcı olacak kadar yeterlidir.Peki arabalarımızda bulunan İLK YARDIM KİTLERİ' nde bize yardımcı olabilecek hangi ekipmanlar var?
    • 9122892152882.jpg

• Güvenlik için: Reflektörler,yangın riski için yangın söndürme tüpü,araba için takoz bulunmakta.
    • İlk yardım etkinliği için:
    • 1-)Spanç: Kanayan yüzeye steril olduğu için ilk tercih edilmesi gereken genelde kare bezlerdir.
    • STERIL-SPANC-5-CM-X-5-CM-4-KATLI-52-AD_1872_large.jpg
    • Dezenfeksiyon sıvısı:Genelde tendurdiyot olarak bilinen bu sıvı.Direk yaraya değil etrafındaki sağlıklı dokuya sürülür.Yara üstüne ise spança bir miktar sıvı dökülerek uygulanır.
    • resim100.jpg

• Sargı bezi:Yaranın kanamasını veya sabitlenmesi için üst üste gelecek şekilde sarmaladığımız bez
    • Flaster:Sargı bezi sabitleyici
    • Boyunluk:Tüm müdahelelerde kafa travması almışsa hasta ilk olarak boynu felç olması riskine karşı sabitlememiz gerekiyor.Bunun için boyunluk kullanmak şart.Çene için verilmiş kavis çene altına gelecek ona dikkat edin.Bağlanma bölgesi ensede kalacak yani
    • boyunluk3.jpg
    • İlk yardım gerçekten hayat kurtarıcı bir sorumluluktur.Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.İyi forumlar.Aklınıza takılan soruları bu başlık altında konuşabiliriz.
Güzel konu
Ehliyeti alalı henüz 1 yıl bile tam dolmamisken burada 30 yildir araç kullanan abiler açısından bilgileri tazelemek amaçlı faydalı bir yazı olmuş..

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,527
2,696
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Doktor eline sağlık.

Benim gözlemim bildirme kısmına kadar herhangi bir sorun yok. Artık on yüz milyon kez uyarıdan sonra insanlar karga tulumba taşınmıyor. İvedilikle 112 aranıyor da sonrasında sıkıntı büyük. Acil servis ekiplerinin olay yerine ulaşması büyükşehirlerde kanamalı yaralının kan kaybından ölüp gitmesine sebep olacak kadar uzun sürüyor. Olay yerine gelen acil servis ekibinde yetersiz ekipman ya da travma uzmanı bulunmayabiliyor. Bu sebeple "bence" iyi kötü yaralının durumunu stabil hale getirebilmek için temel düzeyin bir tık üstünde ilk yardım biliyor olmak gerçekten hayat kurtarabilir.

Geçen haftasonu kapı komşumuz zeytin toplarken 2 metre yükseklikte ki ağaçtan düşüp bahçe duvarına kafasını(şakak kısmından) vuruyor. Komşular yetişip yırtılan bölgeye tampon yaparak kanı durdurmaya çalışsa da uzayan müdahale zamanından adamın artık vücut ısısı düşmeye başlamıştı. Neyse ki ekip gelip(2 bayan 1 erkek) çevredekilerin yardımı ile sedyeye alarak götürdüler. 1 gece yoğun bakımda kaldı hayati tehlikesi yokmuş ancak kan kaybından gidiyormuş nerdeyse.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Bir doktor için bile ilk kural "primum non nocere" yani "bilmiyorsan bari zarar verme,önce zarar verme vs." gibi anlamı vardır.

Ben bir yıl 112 ambulansta üç ay acilde çalışmış bir doktor olarak en önemli tavsiye olarak ikincil kazaları engelemek adına olay yeri güvenliğinin hemen süratle almanızı ve ve akabinde 112'yi aramanızı tavsiye ederim. Temel acil yardım kursları var en azından merakı olanlar katılsın ertelemesin bu düşüncesini gerçekten çok huzur ve güven veren bir eğitim olmasının yanı sıra eğlenceli de oluyor, keşke herkes katılsa diyorum içimden.

Çok güzel ve anlamlı bir konuya değinilmiş,teşekkürler.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım