HABER Trafik sigortası tavan fiyatları açıklandı

aliserdar

Yönetim
Editör
Katılım
8 Eyl 2016
Mesajlar
143
Beğeni puanı
103
Puanları
1,085
Yaş
24
Uzun süredir beklenen trafik sigortasına tavan fiyatlar kesinleşti. Yeni düzenlemeye göre Türkiye genelinde baz olarak kabul edilen İzmir, Yalova, Erzurum ve Kayseri için tavan fiyat iyi sürücülerde (otomobilde) 444 lira oldu.

İyi sürücü az ödeyecek

İstanbul’da iyi sürücülerin sigorta tavanı (otomobilde) 470 liraya indi. Türkiye genelinde trafik sigortasında en pahalı il olan İstanbul’da 3 yıl arka arkaya kaza yapan veya hasar yapan sürücülerin primi ise 2 bin 137 lira olacak.

Prim için 7 basamaklı sistemTrafik sigortasında araçların sigorta primi 7 ayrı basamakta belirleniyor. İlk kez otomobil veya başka bir araç alıp sigorta yaptıran sürücü 4’üncü basamak sayılıyor.

Sürücü kaza yaparsa basamak değişiyorSürücü eğer kaza yaparsa 1’inci basamağa doğru eğer kaza yapmaz ise 7’nci basamağa doğru gidiyor. 7’nci basamak 3 yıl arka arkaya kaza yapmayan iyi sürücüleri içeriyor.

Sisteme yeni giren ne kadar verecek?

Trafik sigortası yeni tavanlarına göre sisteme yeni girenler İstanbul’da 855 lira ödeyecek. Bir yıl sonra kaza yapanlar (üçüncü basamak) yüzde 50, ikinci yıl kaza yapanlar (ikinci basamak) yüzde 100 ve üç yıl arka arkaya kaza yapanlar yüzde 150 zamlı sigorta primi ile karşılaşacak.

Sisteme girdikten sonra 1 yıl kaza yapmadan geçiren sürücü için ilk yıl yüzde 15, ikinci yıl yüzde 30 ve üçüncü yıl kaza yapmayan sürücüye de yüzde 45 indirim yapılacak. Böylece iyi sürücüler için çok ucuz olan sigorta kaza yapıp hasar çıkaranlar için pahalı hale gelecek.

Basamağa göre indirim ve zam oranları…
Yüksek prim ödeyenlere iade olacak mı?
Yeni sistemle birlikte en çok merak edilen sorulardan biri daha önce yüksek prim ödeyenlere iade olup olmayacağı. NTV yayınına katılan Türkiye Sigorta Acenteleri Başkanı Turusan Bağcı, herhangi bir iadenin söz konusu olmadığını açıkladı.
İstanbul yüzde 6 daha pahalıİl bazında da fiyatlar farklılaştı. Baz iller İzmir, Yalova, Erzurum ve Kayseri oldu. Kocaeli, Ankara ve Bursa bu illerden yüzde 3, İstanbul ise yüzde 6 daha pahalı il oldu.

İstanbul’da kim ne kadar ödeyecek?(Habertürk’ten alınmıştır)

Türkiye geneli fiyatlar

İl il fiyatlar
(Posta’dan alınmıştır)


Read the whole post here.
 

stan

Rahmi Tanır
Panpa
Katılım
8 Eyl 2016
Mesajlar
1,455
Beğeni puanı
4,867
Puanları
4,070
Yaş
32
Konum
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Basamak olayı tam olarak neye göre tayin ediliyor bilen var mı?

İl, yaş, kazasızlık yılı, araç markası falan derken, hangi parametrelere bakılıyor?
 

alfhonso

Hakan BIÇAK
İnfazcı
Yönetici
Admin
Katılım
9 Eyl 2016
Mesajlar
22,067
Beğeni puanı
59,642
Puanları
6,820
Yaş
31
Konum
Denizli
Marka
Opel
Basamak olayı tam olarak neye göre tayin ediliyor bilen var mı?

İl, yaş, kazasızlık yılı, araç markası falan derken, hangi parametrelere bakılıyor?
Valla ben de merak ettim, 28 yaşındayım ilk arabamı alacağım 4ncü basamak görülüyor Denizli için 791 lira da 15-16 yaşında araba alsam kaç kuruş çıkar bana merak ettim keşke bunları bi sigortacıya sormadan öğrenebilsek :)
 
Üst