Triger Kayışı Değişim Periyodu Ne Olmalı?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan hoodie54
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

hoodie54

Profesör
97
Marka
Nissan
aracım 2017 model 91500km. triger daha once degismedi. triger kayısını 100000km bakımında değiştireyim diyorum. 100k km erken mi? mantıklı mı?

aracım 2017 model 91500km. triger daha once degismedi. triger kayısını 100000km bakımında değiştireyim diyorum. 100k km erken mi? mantıklı mı?
100 bin km değişim için iyi bir km içiniz rahat değiştirebilirsiniz. Daha erken değişim, yağ içinde çalışmayan kayışlar için mantıksız.

Sürüş koşulları , kullanılan marka , kayış sisteminin etrafının toz , su ve nem alma durumu , iklim farklılıkları , yol sürüş koşulları vs. vs. bir çok seçenek triger kayışını etkiler , herkes için değişim farklıdır kimi triger 10 yıl 200k km giderken kimi kullanımlarda 100k km de dağılabiliyor...

2006 Megane II 1.5 dizel için 5 yıl/60 bin kmydi yanlış hatırlamıyorsam.
2. el 6 yaşında aldığımız C4 1.6 dizel için zamanı gelmiştir diye yetkili servisi arayıp sormuştum, 10 yıl/180 bin km demişlerdi.
Şu an kullandığım Insignia 1.6 turboda zincir var, evet bir periyod var ama zincir sesini bekleyin diyorlar hep.

Yani her üreticiye, araca, kullanım koşullarında göre değişiklik gösterir. Mesela fikir vermesi açısından kullanıcı el kitabına bakabilirsiniz :)

Üreticiler, triger kayış değişimi için genelde 90k km, nadiren de 60k km aralık verirler. Ama her halükarda 5 yıl opsiyonu koyarlar.