HABER Türkiye'nin ilk yüzde 100 yerli elektrikli otobüsü

maximaorhan

Dispatcher
8 Eyl 2016
5,510
17,959
5,320
33
34
u%C3%A7anlar.jpg
şu yerli uçak konusunda günahlarını almayalım şimdi yolcu uçağı olmasa da, 35500 ft yüksekliğe çıkan bi eğitim uçağı yapıldı -Hürkuş- ve cayır cayır sipariş aldılar. 35500 ft yüksekliğe çıkan eğitim uçağı büyük başarıdır ve her eğitim uçağı kolay kolay çıkamaz o kadar yükseğe. O konuda takdiri hak ediyolar :D
Üretilecek denen yerli yolcu uçağı hakkında da şöyle bir bilgi vereyim;
Yerli uçak olarak bahsedilen uçak, Dornier markasının artık üretimini durdurduğu bir modelin, Türkiye'den bi şirketin patent haklarını satın alarak, tekrar üretime geçirmek istemeleridir. Yani yerli değil, sadece patent hakları satın alınıp tekrar üretilecek.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,040
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
şu yerli uçak konusunda günahlarını almayalım şimdi yolcu uçağı olmasa da, 35500 ft yüksekliğe çıkan bi eğitim uçağı yapıldı -Hürkuş- ve cayır cayır sipariş aldılar. 35500 ft yüksekliğe çıkan eğitim uçağı büyük başarıdır ve her eğitim uçağı kolay kolay çıkamaz o kadar yükseğe. O konuda takdiri hak ediyolar :D
Yerli uçak olarak bahsedilen uçak, Dornier markasının artık üretimini durdurduğu bir modelin, Türkiye'den bi şirketin patent haklarını satın alarak, tekrar üretime geçirmek istemeleridir. Yani yerli değil, sadece patent hakları satın alınıp tekrar üretilecek.
Yeni Fiat Regata - Tofaş Kuş serisi operasyonu diyorsun? :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,040
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Elektrikli otomobili muhtemelen ancak lunaparklara yapıyoruzdur. :) Uçakta da @maximaorhan ın anlattıkları ve diğer paylaşılanlara bakılırsa durum pek parlak değil. Ama otomotivin otobüs tarafı öyle değil. Yıllardır yabancı markaların ticari araçlarını üreterek çok ciddi bir deneyim kazandı Türkiye. Gerek tasarım, gerek tedarikçi yan sanayi firmaları çok ilerledi. Otobüs konusunda gerçekten daha da ileri gidebilecek durumdayız.

3xcellency

Profesör
8 Eyl 2016
451
817
1,645
31
MuğIa
Hep muhalefet olmaz biraz da takdir etmek lazım :D

Mertcan

Profesör
8 Eyl 2016
1,731
892
1,920
İstanbul
Marka
Volkswagen
Hakikaten öyleymiş. İyi bilgi, teşekkürler. :)
İkisi de karoser firması zaten. İçlerine farklı dönemlerde farklı markalardan motorlar konuyor. Man'ın Neoplan'ı aldığını bilmiyordum. Geriye büyük dediklerimden sadece Alman üretimi Setra kaldı o zaman :)
Setra'da Daimler gurubunda yani Mercedes'in olduğu gurup. Ülkemizde pek fazla tercih edilmiyor bence. Hep Travego :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,040
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Setra'da Daimler gurubunda yani Mercedes'in olduğu gurup. Ülkemizde pek fazla tercih edilmiyor bence. Hep Travego :)
Çünkü yerli, yan sanayi denecek yedek parçası da burada üretiliyor. Bir de son bıraktığımda (geçen yıl) Mercedes motorları ilginç şekilde hala 10numara motor yağına dayanıklıydı :) . Tüm bunların yanında, kötü otobüsler de değil. Neden tercih edilmesin ki =)

Mertcan

Profesör
8 Eyl 2016
1,731
892
1,920
İstanbul
Marka
Volkswagen
Çünkü yerli, yan sanayi denecek yedek parçası da burada üretiliyor. Bir de son bıraktığımda (geçen yıl) Mercedes motorları ilginç şekilde hala 10numara motor yağına dayanıklıydı :) . Tüm bunların yanında, kötü otobüsler de değil. Neden tercih edilmesin ki =)
Parça konusunda katılıyorum ve Travego zaten bencede güzel bir otobüs ve kullanışlı ama Setra'da bir başka bence :)

TheMachinist

Profesör
9 Eyl 2016
194
381
1,335
setranın tercih edilmeme sebebi pahalılığı ve ülkemizin yol koşullarına uyum sağlamaması :) ikisi de mercedes benz motoru kullanıyor o konuda aynılar fakat travegolar hem sanayi alanında her türlü imkana sahip hem de pazarı çok kuvvetli. ne zaman almanya otobanlarına benzer yollarımız olur o zaman setralar daha çok tercih edilir :)

dipçe olarak söyleyeyim de en son kasa değil bir önceki kasa setralar V8 olarak üretiliyorlardı yakıtları da doğal olarak fazlaydı. bu da travego karşısında elini zayıflattı. ama setra ayrı bir aşktır ne olursa olsun gönlümüzün lideridir :)

Mertcan

Profesör
8 Eyl 2016
1,731
892
1,920
İstanbul
Marka
Volkswagen
setranın tercih edilmeme sebebi pahalılığı ve ülkemizin yol koşullarına uyum sağlamaması :) ikisi de mercedes benz motoru kullanıyor o konuda aynılar fakat travegolar hem sanayi alanında her türlü imkana sahip hem de pazarı çok kuvvetli. ne zaman almanya otobanlarına benzer yollarımız olur o zaman setralar daha çok tercih edilir :)

dipçe olarak söyleyeyim de en son kasa değil bir önceki kasa setralar V8 olarak üretiliyorlardı yakıtları da doğal olarak fazlaydı. bu da travego karşısında elini zayıflattı. ama setra ayrı bir aşktır ne olursa olsun gönlümüzün lideridir :)
Hepsinin yeri ayrı tabi ama Travego ve Setra başka. Çift katlıları bir başka :)

TheMachinist

Profesör
9 Eyl 2016
194
381
1,335
Hepsinin yeri ayrı tabi ama Travego ve Setra başka. Çift katlıları bir başka :)
zamanında varan firması getiriyordu setraları. 1-2 tane S431dt getirdiler ama arabada bagaj yok :) Türk insanı otobüste ev taşıyacak potansiyelde olduğu için verim alınamadı. bir kaç sene turizm bölgelerinde çalıştırdılar sonra ne oldu bilmiyorum :) şimdiki setralar biraz daha iyi o konuda. 500 serisinden bahsediyorum

Mertcan

Profesör
8 Eyl 2016
1,731
892
1,920
İstanbul
Marka
Volkswagen
zamanında varan firması getiriyordu setraları. 1-2 tane S431dt getirdiler ama arabada bagaj yok :) Türk insanı otobüste ev taşıyacak potansiyelde olduğu için verim alınamadı. bir kaç sene turizm bölgelerinde çalıştırdılar sonra ne oldu bilmiyorum :) şimdiki setralar biraz daha iyi o konuda. 500 serisinden bahsediyorum
500 serisi güzel. Bildiğim kadarı ile Varan firmasını Ulusoy firması satın aldı.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım