VGT mi LPG mi ?

CetinAdam

Profesör
23 Kas 2016
89
129
1,060
30
İstanbul
Marka
Honda
Selamlar arkadaşlar, Lpg kadar tasarruf edilebileceğini keşfettim ve araştırıyorum.
Kullanan var mı bu VGT yi ? Otomotiv mühendislerinin arabaları kontrollü eskitmesi doğru mu ?

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,719
6,738
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
LPG gibi bir tasarruf mümkün değil ayrıca motor kompresyonunun iptal edilmesini son derece tehlikeli buluyorum.
Bir de VGT testlerindeki gibi gaza azcık basın cekin vs. şeklinde kullanırsanız zaten az yakarsınız.

Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
bana hiç inandırıcı gelmiyor bu vgt olayı. Şöyle inandırıcı gelmiyor, az yaktırıyodur çok kaçtırıyodur doğru ama bunu hiç zarar vermeden mi yapıyodur bilmem

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,719
6,738
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Ben kendi aracimda olmasada takili bir araçta denedim. Mevzu ayağınızı gazdan çekince, motor kompresyona düşmüyor ve yavaşlamıyor. Buna alışmak uzun süredir araba kullanan için çok zor. Özellikle şehir içinde de tehlikeli buluyorum. Frenle ve gazla olan ilişkiniz tamamen değişiyor, frensiz yokuş inmek gibi bir durumunuz ortadan kalkıyor.
Bunlar sürüş güvenliğini ve malzeme ömrünü etkileyen şeyler. Atıyorum 20k'da degistirdiginiz balataları çok daha erken degistirirsiniz. Diskleriniz daha çabuk biter. Bazı durumlarda motor kompresyonuyla rahatça inebileceginiz yerde hunharca frenler yapmanız gerekecek ve aracınızın fren performansını, hidroliğin kaynamasını vs. pistteymiscesine etkileyecek.
Ben tüm bunlara alışırım, frenlere ekstra masraf ve yatırım yaparım diyorsanız taktırabilirsiniz.
Ancak yinede LPG kadar tasarruf sağlamak mümkün değil.
Deneyimledigim aractada ('11 1.6 Elantra) mümkün olmuyordu.

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Hem motor kompresyonu zayıflayacak hem de maf sensörünün ölçümünden ciddi miktarda fazla bir hava emilecek. Belki alt devirlerde ekonomi yapayım derken üst devirlerde verimsizlik oluşacak, bence değmez. Bazen sığ bir yaklaşım gibi gözüküyor ama işi verimliliği arttırmak olan mühendisler kılı kırk yararak bulamıyor da vgt mi işi çözüyor? Bence uzak durulmasında fayda var.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,131
1
3,131
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Üniversitemizde denendi, hem emisyon hem de yakıt ekonomisi namına hiçbir şey sağlamadığı tespit edildi.
Satıcının video altlarında bir süre öncesine kadar bilgili kişilerin bunun hiçbir işe yaramayacağı hususunda onlarca yorumu vardı. Bu yorumlara üreticinin verdiği cevaplar "neden alınmamalı" sorusuna cevap niteliğindeydi. Ben karara yorumları okuyarak varmıştım.

Şahsen böyle bir girişimim olsa ve bu denli mucizevi bir buluşa imza atmış olsam Doğan Kabak'a video çektirmekten daha etkili şeyler yapmayı tercih ederdim. Gerçi bu da fikir sahibi olunması için yeterli bence. Reklam teklifi için Otopark ya da Benzin TV'ye değil de Doğan Kabak'a gitmiş olması hedef kitlesini de açıklıyor zaten.

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Satıcının video altlarında bir süre öncesine kadar bilgili kişilerin bunun hiçbir işe yaramayacağı hususunda onlarca yorumu vardı. Bu yorumlara üreticinin verdiği cevaplar "neden alınmamalı" sorusuna cevap niteliğindeydi. Ben karara yorumları okuyarak varmıştım.

Şahsen böyle bir girişimim olsa ve bu denli mucizevi bir buluşa imza atmış olsam Doğan Kabak'a video çektirmekten daha etkili şeyler yapmayı tercih ederdim. Gerçi bu da fikir sahibi olunması için yeterli bence. Reklam teklifi için Otopark ya da Benzin TV'ye değil de Doğan Kabak'a gitmiş olması hedef kitlesini de açıklıyor zaten.
Otopark'a da bizzat teklifte bulundu hatatat SK reis durumun farkında bence.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Vgt motor kompresyonu üzerinden oynanan bir sistem.Ayağı gazdan çekince şanzıman ayırmadan kompresyondan çekince bu sefer şanzıman motorun üzerine yürütücü güç uyguluyor.Ne kadar km sonra yapar muammadır ama muhtemelen şanzıman-motor bağlantı eklemi model-marka araçlarda neyse onu yoracaktır.Yeni nesil araçların çoğu kompresyondan düşeceğine şanzımanı motordan ayırıyor boşa atıyor.Kontrollü eskitme yapan bu kadar über mühendislik ürünü know how ı olan firmalar emisyon konusunda bu kadar zor durumlardayken kompresyondan vazgeçmiyorlarsa olmuyordur demek gerekiyor bana kalırsa.

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,719
6,738
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Konuda yazılan her şeyi doğrular nitelikte, üretici tarafından çeşitli kıvırmalara sahne olan güzel bir video olmuş.
Noldu Corvette'e yarı yarıya az yaktırıyordu hani?
Başta hata yaptıklarını, yanlış montaj falan diye başladı, sonra montajın bu araca doğru yapıldığını söyledi. Hatta bir ara neredeyse biz tasarruf vaadetmiyoruza kadar geldi olay. Çok komik gerçekten. :)

İşe yaramaz, güzel bir plasebo ürünü.

Sağ ayağına hakim ol, akıcı araç kullanmayi öğren, bunun içinde mevcut rotalarda hep bir adım öne bak. Işık gordun mü hız kesmeden basıp zınk diye gelince durma, gerekli mesafede gec sag seride sal arabayi motor kompresyonuyla aksın yavaşlasın çoğu zaman hic durmak bile gerekmeyecek. Dur kalklarda debriyajinizi iyi tanıyın, bögürterek kalkmayın. Daha akıcı ve stabil bir hizlanma rejimi izleyin.
Bunları uygulamak bedava. Bunların iddiaa ettiğinden daha az yakmazsanız bende hiç bir sey bilmiyorum.
Bu zımbırtı takildiktan sonrada size boyle kullanmanızı soyluyorlar. Bende bir etiket yaptırıp, arabanızın motor kapağına yapıştırıp yan koltuğunuzda size tecrubede bunları uygulatıp aha bakın az yaktık desem aynı şey.

Az yaktıran etiket 100 Lira. Münferit Gücü Teknolojisi.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Az yaktırma eğitimi satcam alanlara az insan olun diyecem ben de :D

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,131
1
3,131
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Konuda yazılan her şeyi doğrular nitelikte, üretici tarafından çeşitli kıvırmalara sahne olan güzel bir video olmuş.
Noldu Corvette'e yarı yarıya az yaktırıyordu hani?
Başta hata yaptıklarını, yanlış montaj falan diye başladı, sonra montajın bu araca doğru yapıldığını söyledi. Hatta bir ara neredeyse biz tasarruf vaadetmiyoruza kadar geldi olay. Çok komik gerçekten. :)

İşe yaramaz, güzel bir plasebo ürünü.

Sağ ayağına hakim ol, akıcı araç kullanmayi öğren, bunun içinde mevcut rotalarda hep bir adım öne bak. Işık gordun mü hız kesmeden basıp zınk diye gelince durma, gerekli mesafede gec sag seride sal arabayi motor kompresyonuyla aksın yavaşlasın çoğu zaman hic durmak bile gerekmeyecek. Dur kalklarda debriyajinizi iyi tanıyın, bögürterek kalkmayın. Daha akıcı ve stabil bir hizlanma rejimi izleyin.
Bunları uygulamak bedava. Bunların iddiaa ettiğinden daha az yakmazsanız bende hiç bir sey bilmiyorum.
Bu zımbırtı takildiktan sonrada size boyle kullanmanızı soyluyorlar. Bende bir etiket yaptırıp, arabanızın motor kapağına yapıştırıp yan koltuğunuzda size tecrubede bunları uygulatıp aha bakın az yaktık desem aynı şey.

Az yaktıran etiket 100 Lira. Münferit Gücü Teknolojisi.
aynen öyle. adamlar motora uzatma kablosu takıp sürücüsüne de hypermiling 101 dersi verip gönderiyolar. aslında bunu @ istanbullu'nun girişime dönüştürmüş olması gerekirdi :D

Edit: Girişimci ruhlara benden amme hizmeti. Taksim meydanına bir çadır açıp kapısına da "DSG sorunlarına kesin çözüm" yazdırıp içeri her girenden 50 TL alacaksınız. İçeride de "ağbi dur kalklarda, yokuşlarda manuele al. arabayı park ederken önce N'ye alıp freni sal sonra P'ye al hiç sorun yaşamazsın" diyip göndereceksiniz. birer de boru verirsiniz tamamdır :D

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım