Volkswagen Bora 1.6 Pacific

muhammed37

Panpa
2,744
Marka
Volkswagen
Merhaba, ilk arabam olan Volkswagen Bora'dan bahsetmek ve bir kayıt defteri şeklinde kalması için konuyu açıyorum. Ehliyet aldıktan sonra yıllarca araba ilanlarına baktım. Çoğunlukla bütçe kaynaklı sorunlar yüzünden bir türlü araba sahibi olamadım. Nihayetinde nisan ayında hem kendi birikimim hem de aile desteği ile bu arabayı aldım. Açıkçası aklımın ucundan geçen bir model dahi değildi. Sahibinin misafirlik üzerine mahalleye gelmesiyle gördüm ve sonrasında ciddi şekilde konuşuldu. Golf 4 çok beğendiğim bir modeldi. Bora'da onun sedanı olunca onu da çok beğendim. En sonunda satın aldık.
Kendisi 2004 model 1.6 L hacminde benzinli BCB kodlu 105 beygir güç üreten motora sahip. Daha önce lpg ile kullanılmış ancak benden önceki sahibi sistemi iptal etmiş. Ben de bu şekilde kullanmaya devam ediyorum. 264200 km de iken satın aldım ve şu an 266500 km de. 4 aylık beraberliğimiz olsa da düzgün fotoğraf çekecek uygun ortama denk gelmedik.
Aracın artı yönleri= Konfor, yol tutuş, malzeme kalitesi, işçilik, izolasyon konularında dönemindeki rakiplerinden üstün olduğunu düşünüyorum.
Eksi yönleri= Aslında bunu eksi olarak yazmak ne kadar doğru olur bilmiyorum ama performansı diyebilirim. Turbolu motorlara alışınca bu durum oluşuyor. Atmosferik motor olması ve boş ağırlığının yaklaşık 1.3 ton olması bu duruma etken.

WhatsApp Image 2024-08-16 at 23.45.17.jpeg WhatsApp Image 2024-08-16 at 23.45.41.jpeg

Son düzenleme:
İlk sorunumuz arabayı almamın üzerinden bir hafta geçmeden başımıza geldi. Caddede ilerlerken aniden stop etti. Allahtan fazla hızlı değildim ve az daha ileride olsaydı araç yoğunluğunun fazla olduğu bölgeydi ve kaza kaçınılmaz olurdu. Tekrar çalıştırdığımda kısa süre sonra stop ediyor ve alternatör uyarısı vermişti. Elektrik sisteminde bir sorun olduğunu düşünüp çekici ile sanayinin yolunu tuttuk. Ancak elektriksel bir sorun yoktu. Bilgisayara bağlandığında krank devir sensörü arızası vermişti. Tam Ramazan bayramının arifesinde yaşandığı için araba 10 gün boyunca sanayide yattı. Sonrasında sensör değiştirildi.

Kurban bayramında uzun yola çıkacaktım. Aracın periyodik bakım zamanı gelmişti. Yağ olarak 5W40 Elf Moligraf F1 yağını tercih ettim. Bosch yağ filtresi, filtron hava filtresi ve kruger polen filtresi kullanıldı.
Kliması soğutmuyordu. Sebebi ise sistemdeki kaçaklarmış. Bu kaçaklar tamir edildi ve klima gazı basıldı. Şu an herhangi bir sorunu yok.
Gidiş dönüş yaklaşık 1300 km'lik yolculukta herhangi bir sıkıntı yaşatmadı.

Temmuz sonlarında seyir halindeyken aniden motor lambası yaktı ve emisyon uyarısı verdi. Bilgisayara bağlatıldığında beklemediğim bir şekilde fren müşürü arızası çıktı. Orijinal parça sipariş edildi. İçinden çıkan ile aldığım parça biraz farklıydı. Bu yüzden biraz sıkıntı çıkarsa da yerine yerleştirildi ve sorun çözüldü.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2024-08-16 at 23.45.41 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2024-08-16 at 23.45.41 (1).jpeg
    187.7 KB · Görüntüleme: 0
Geçen hafta aniden 2. ve 5. vitese geçmemeye başladı. Sanayiye götürdüğümde vites çubuklarında sorun olduğu tespit edildi.(Boraların kronik sorunu). Ankara'dan parçaları sipariş ettim ve dün taktırdım.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2024-08-16 at 23.45.41 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2024-08-16 at 23.45.41 (2).jpeg
    260 KB · Görüntüleme: 0