VW dizel sahipleri tamir sonrası araçlarından memnun değil

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Volkswagen’in geçtiğimiz yıllarda patlak veren ve etkileri hala devam eden emisyon skandalından dünya genelinde milyonlarca araç etkilenmişti. Dieselgate olarak da bilinen bu skandalın ardından birçok otomobil yetkili servislere getirilerek çeşitli düzeltmeler yapıldı. Fakat bu düzeltmeleri yaptıran otomobil sahiplerinin %10’unun, otomobillerinde yüksek hızlarda güç kaybı farkettikleri belirtiliyor.

Yapılan bir araştırmaya göre otomobilini VW servislerine geri getirerek gereken tamirat ve düzeltme işlemlerini yaptıran sürücülerin %40’ının çeşitli sorunlarla karşılaştığı ortaya çıkmış. Aralarında VW, Audi, Seat ve Skoda gibi çeşitli Volkswagen Grubu markalarından otomobillerin yer aldığı bu otomobillerin %18’inde yakıt ekonomisinde azalma, %16’sında motor gücünde azalma, %11’inde sarsıntı ve titreşim, %2’sinde ise motorun komple arızalanması durumları görülmüş. VW’nin emisyon skandalından dolayı otomobillerine düzeltme işlemini yaptıran sürücülerin %50’si ise pişman olduklarını belirtmişler.

Bu araştırma, Slater ve Gordon adlı bir hukuk firması tarafından gerçekleştirilmiş. Bu araştırma yaklaşık 40.000 adet otomobil sürücüsünü kapsıyor. Araştırma sorularına ise 17.000 civarında sürücü cevap vermiş. Bu 17.000 kişiden 11.600’ünün tamirat işlemini yaptırdığı görülüyor. Yani yukarıdaki verdiğimiz yüzdelik değerler toplamda 11.600 kişiyi ve otomobillerini kapsıyor. Bu hukuk firması İngiltere’de çalışma gösteriyor. Yapılan bu çalışma ise İngiltere tarihindeki en büyük kitle şikayetlerinden birisi olmuş.

Bu konudaki olaylara diğer bir örnek ise Semiha Mohammed adlı VW Golf TDI araç sahibi bir bayandan gelmiş. İngilterenin Chester kentine M56 karayolunda ilerlerken başına gelen problemi “Bir otomobil içerisinde daha önce hiç bu kadar korkmamıştım. Hayatımı kaybetmekten korktum. Sol şeride yakındım ve bir otomobili solluyordum. Ardından aniden otomobilimin güç kaybetmeye başladığını farkettim ve panikledim. Çünkü daha önceden hiç böyle bir şey olmamıştı. Trafiğin yoğun olduğu o saatte kendimi en sağ şeride zor attım. Yaklaşık 5 saniye içerisinde otomobilim 15 km/s gibi bir hıza kadar düşmüştü. Gerçekten korkmuştum.” cümleleriyle açıklamış.

Yapılan araştırmanın diğer bir sonucuna göre bu tamirat işlemine sokulan otomobillerin %8 civarındaki bir miktarının 5’ten daha fazla probleme sahip olduğu söyleniyor. Slater ve Gordon adlı hukuk firmasının avukatlarından Gareth Pope ise konuyla ilgili olarak “Bu skandal ortaya çıkalı 2 yıldan fazla oluyor. VW’nin İngiltere’deki müşterileri firmanın sorunları çözmesi için sabırla beklediler. Fakat VW’nin İngiltere’de sunduğu tek çözüm, daha fazla sorun ortaya çıkaran bir çözüm oldu. Araştırma sonuçları oldukça karamsar çıkmaya devam ediyor. Müşteriler bu kadar tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalmalarının kabul edilemez olduğunu düşünüyorlar.” şeklinde açıklamalarda bulunuyor.

https://tr.motor1.com/news/237947/vw-dizelleri-tamirattan-sonra-duzelmiyor/

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,791
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Araçları düzeltmek için uygulanan teknikte mi bir sorun var yoksa bu tekniği uygulayanlarda mı çözemedim.. Bana kalırsa emisyon mevzusunun ehemmiyetinden dolayı biraz aceleci davranıldı. Türkiye'de bu konu zorunlu tutulsaydı çoğu vw müşterisi kesinlikle mağdur olacaktı belli.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,809
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
çevremden de bir kaç kişi bu işlemi yaptırdı ve onlar da hiç memnun değil. Bariz araçların gücü düşüyor,yazılımla kısma işlemi yapılıyor adeta.

nuralk34

Taklacı Güvercin
21 Tem 2017
13
15
295
yalnız şöyle bir durum da var. fazla emisyon dolayısıyla hepimiz fazladan zehirleniyoruz. ben olsaydım yaptırmazsam da vicdan yapardım. aracım insanları fazladan zehitliyor diye

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

AcilStop

Elit Apaçi
3 Kas 2017
346
248
945
40
Türkiye'de yaptıranlarda benzer şekilde araçta güçten düşme olduğunu söylüyor. Emisyonun düşürülmesi için araçların motor grafikleri değiştiriliyor. Ancak yeterli seviyede emisyon düşürülebiliyor mu yoksa sadece test edildiği bölgede mi emisyon düşük gösteriliyor bilemiyorum. Motor grafiğini değiştirmek kesin çözüm ise neden amerikada bir sürü aracı satın alıp çölde çürümeye terk ettiler diye düşünmeden edemiyorum.

Bu konudaki olaylara diğer bir örnek ise Semiha Mohammed adlı VW Golf TDI araç sahibi bir bayandan gelmiş. İngilterenin Chester kentine M56 karayolunda ilerlerken başına gelen problemi “Bir otomobil içerisinde daha önce hiç bu kadar korkmamıştım. Hayatımı kaybetmekten korktum. Sol şeride yakındım ve bir otomobili solluyordum. Ardından aniden otomobilimin güç kaybetmeye başladığını farkettim ve panikledim. Çünkü daha önceden hiç böyle bir şey olmamıştı. Trafiğin yoğun olduğu o saatte kendimi en sağ şeride zor attım. Yaklaşık 5 saniye içerisinde otomobilim 15 km/s gibi bir hıza kadar düşmüştü. Gerçekten korkmuştum.” cümleleriyle açıklamış.

Bu anlatılanı motordan dolayı yaptığını zannetmiyorum anlatılan sorun klasik dsg arızası gibi duruyor.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Türkiye'de yaptıranlarda benzer şekilde araçta güçten düşme olduğunu söylüyor. Emisyonun düşürülmesi için araçların motor grafikleri değiştiriliyor. Ancak yeterli seviyede emisyon düşürülebiliyor mu yoksa sadece test edildiği bölgede mi emisyon düşük gösteriliyor bilemiyorum. Motor grafiğini değiştirmek kesin çözüm ise neden amerikada bir sürü aracı satın alıp çölde çürümeye terk ettiler diye düşünmeden edemiyorum.

Bu anlatılanı motordan dolayı yaptığını zannetmiyorum anlatılan sorun klasik dsg arızası gibi duruyor.
15231704737241.jpg

Bu çöle (bundan önce de eski bir kağıt fabrikası ve stadyumu alıp oraya araç yığmışlar) toplanan araçlar elden geçirilip tekrar satılacakmış. Hangi şanslı(!) ülkede, kimlere satılacak acaba.

Ayrıca klasik DSG arızası diye anlattığınız bir tek bana mı son derece güvensiz ve hayat kaybıyla sonlanabilecek bir sorun olarak duruyor? Çok basit bir şey gibi yazılıyor da bu... Sol şeritte hızla gidiyorsun, yada ne bileyim bir gidiş bir geliş yolda sollamaya çıkmışsın araba hızla yavaşlıyor. Korkunç bir şey.

yalnız şöyle bir durum da var. fazla emisyon dolayısıyla hepimiz fazladan zehirleniyoruz. ben olsaydım yaptırmazsam da vicdan yapardım. aracım insanları fazladan zehitliyor diye

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Türk milleti o düşünce yapısında olsa DPF iptali vs. yapmaz. Bu yaptığını yanlış argümanlarla savunmaz. Maalesef bilinçsiz ve etik değerlerden yoksun bir toplumda yaşıyoruz.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Beyler o değilde Semiha ablamız soldan akan ingiliz trafiğinde nasıl durmak için sağ şeride geçmiş :D
Anlatılan olay da emisyondan çok bana mekatronik arızası gibi geldi aynısını bizde jetta da yaşadık

AcilStop

Elit Apaçi
3 Kas 2017
346
248
945
40
Haberi yazanlar baya karıştırmış. Sorun motor arızası değil araçlar ters şeritren gidiyor. Haber tam anlamıyla çorba olmuş. :)

Klasik dsg arızası dediğime bakmayın tabi ki basit bir sorun değil. Bu ve bunun gibi nerede oluşacağı belli olmayan mekatronik arızaları nedeniyle ısrarla Çift kavramalı şanzımanlardan uzak durulması gerektiğini söylüyorum.

Vw araçları ikinci el olarak satacakmış. Muhtemelen bizim gibi geri kalmış ülkelere kakalayacaklar.

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Haberi yazanlar baya karıştırmış. Sorun motor arızası değil araçlar ters şeritren gidiyor. Haber tam anlamıyla çorba olmuş. :)

Klasik dsg arızası dediğime bakmayın tabi ki basit bir sorun değil. Bu ve bunun gibi nerede oluşacağı belli olmayan mekatronik arızaları nedeniyle ısrarla Çift kavramalı şanzımanlardan uzak durulması gerektiğini söylüyorum.

Vw araçları ikinci el olarak satacakmış. Muhtemelen bizim gibi geri kalmış ülkelere kakalayacaklar.
TR'ye 2. el araç ithalatı yasak. Ama devlet sıkıntıda olan Doğuş'a can simidi olmak için bir gecede KHK ile bir güzellik yapabilir.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Son düzenleme:

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Bu nasil is ben anlamadim
Zaten kur farkini musteriye yansitiyor. Bugun araba alacagim desen aracin geldigi gunun kurundan aliyorsun zaten..Kur farkindan bu kadar borc olusmasi normal mi ? Nasil bu kadar zarar etmisler enteresan
Gerci holdingin basindeki adamin vizyonu da bankasini satip Abd’de Nusret subesi acmak
Sadece otomotivden kar etmişler geçen yıl. Garanti'den gelen para var onun da nerede olduğu belli değil. Sırf Star'ın zararı 400 milyonmuş. Onun harici büyük ihtimalle paraları yurt dışına transfer ediyorlar.

AcilStop

Elit Apaçi
3 Kas 2017
346
248
945
40
TR'ye 2. el araç ithalatı yasak. Ama devlet sıkıntıda olan Doğuş'a can simidi olmak için bir gecede KHK ile bir güzellik yapabilir.

İki yıl garantili olmak üzere ve Türkiye çapında bilmem kaç noktada servis hizmeti veren firmalar ikinci el araç ithalatı yapıp araç satabilir şeklinde adrese teslim bir khk çıkartılabilir. Ekonomist olmadığım için Doğuş grubu nasıl bir yapılandırma istedi tam olarak bilmiyorum ama zarar yazan firmalar vergi ödemiyor sanırım. Burnuma hiç iyi kokular gelmiyor.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Sadece otomotivden kar etmişler geçen yıl. Garanti'den gelen para var onun da nerede olduğu belli değil. Sırf Star'ın zararı 400 milyonmuş. Onun harici büyük ihtimalle paraları yurt dışına transfer ediyorlar.

TV işinde döviz kuruyla yaptığın ne var ki ? Yurt dışı program harcamaları olsun en fazla. Halen reklam pastasının büyük bir kısmını TV'ler alıyor. Bana çok inandırıcı gelmiyor bu zarar muhabbetleri..Bazı şeylerin kasıtlı yapıldığına inanıyorum
Doğuş'un inşaat sektörü desek zaten devletten kaymaklı metro ihaleleri vb.. alıyor
Perakende grubunda Under Armour, Gucci gibi kaymaklı markalar var
Galataport'un işletmesi almışlar. N11, Puhu vb.. var.. Restoran yatırımlarının çoğu lüks segmente yönelik. Bunların zarar ettiğine inanmamızı mı bekliyorlar acaba :)

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
TV işinde döviz kuruyla yaptığın ne var ki ? Yurt dışı program harcamaları olsun en fazla. Halen reklam pastasının büyük bir kısmını TV'ler alıyor. Bana çok inandırıcı gelmiyor bu zarar muhabbetleri..Bazı şeylerin kasıtlı yapıldığına inanıyorum
Doğuş'un inşaat sektörü desek zaten devletten kaymaklı metro ihaleleri vb.. alıyor
Galataport'un işletmesi almışlar. N11, Puhu vb.. var.. Restoran yatırımlarının çoğu lüks segmente yönelik. Bunların zarar ettiğine inanmamızı mı bekliyorlar acaba :)
Diyorum ya, bence parayı dışarı kaçırıyorlar.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Bu nasil is ben anlamadim
Zaten kur farkini musteriye yansitiyor. Bugun araba alacagim desen aracin geldigi gunun kurundan aliyorsun zaten..Kur farkindan bu kadar borc olusmasi normal mi ? Nasil bu kadar zarar etmisler enteresan
Gerci holdingin basindeki adamin vizyonu da bankasini satip Abd’de Nusret subesi acmak

:D :D :D
Çok doğru valla.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Parayi kaciracak :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım